Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Uprchlíci v Itálii ožívají v noci. Po skalách se snaží dostat do Francie

  18:35aktualizováno  18:35
Na první pohled je to tábor podobný ležení českých bezdomovců pod Barrandovským mostem v Praze. Přístřešky z plachet, všude poházené kusy oblečení, igelitové tašky, deky a pod nimi ležící lidé. Občas vykoukne černá hlava. Jenže těch lidí jsou tu stovky a stovky.

Uprchlíci v italské Ventimiglii (18. 6. 2015) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Tihle „bezdomovci“ jsou na cestě přes půl světa z Afrického rohu do Skandinávie. Teď ovšem uvízli na italsko-francouzské hranici na břehu moře pár kilometrů od města Ventimiglia, protože francouzská policie je odmítá pustit do Francie.

Fotogalerie

Vrací je Italům, kteří je zatím na svém území trpí, ale také jsou z nich čím dál nervóznější.

Tohle jsou ti běženci, které znáte z fotek, jak je unáší kocábka Středozemním mořem. Jsou to přesně ti, z nichž si Česko podle kvót možná vezme směšných tisíc lidí.

Uprchlíci u Ventimiglie ožívají v noci. Snaží se dostat do Francie trochu jako kamzíci. Šplhají po okolních skalách a po pěšinách vedle luxusních vilek, aby je policie hned neviděla. Ve dne na cestičkách zůstávají věci, které běženci vytrousili cestou.

Policie už u přechodu Ventimiglia zastavila stovky běženců mířících dál do Evropy a převezla je do záchytného tábora v přístavním městě Savona. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve přísný postup policie bránil.

„Itálie se o uprchlíky musí postarat, tak to určuje evropské právo,“ řekl v rozhovoru pro stanici BFMTV. Podle něj je příliv uprchlíků ve srovnání s loňským rokem obrovský a francouzské úřady už za letošek z hranic do Itálie vrátily přes šest tisíc běženců.

Takhle vypadá život běženců v táboře v italském San Ludovicu:

Schengenská dohoda umožňuje volný pohyb osob mezi většinou zemí EU, ale Rakousko a Francie v posledních dnech posílily kontroly na hranicích s Itálií.

Itálie proto chce po Evropské unii větší solidaritu a změnu azylové politiky. Podporuje také myšlenku stanovení kvót pro přijímání imigrantů, které by alespoň částečně ulevily migračnímu tlaku na jihoevropské země.

Podle diplomatů v Bruselu hrozí, že systém kvót nebude v nejbližší době možné prosadit pro odpor některých států. Proti se staví deset zemí EU včetně Česka (více zde).Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turci začali ostřelovat Afrín, kurdské území na severozápadě Sýrie

Turecké jednotky v provincii Hatay na pomezí Turecka a Sýrie (17. ledna 2018)

Turecká armáda začala z tureckého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín, ovládanou Kurdy. Ankara několik dní...

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

Najdete na iDNES.cz