Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Berlusconi je passé, komik Grillo vyžene dinosaury, věří mladí Italové

  13:23aktualizováno  13:53
Od zpravodajky iDNES.cz - V Itálii dramaticky vzrostla nezaměstnanost mezi mladými. Všichni politici, kteří se v neděli a v pondělí utkají v parlamentních volbách, slibují, že to napraví. Jak, to už moc nedodávají. Jak to vidí sami členové téhle "ztracené generace"? Mnoho z nich chce dát hlas populistovi Beppe Grillovi, který slíbil, že z politiky vyžene dinosaury.

Beppe Grillo na jednom z předvolebních mítinků (22. února 2013) | foto: Reuters

Na lavici v prvním patře neapolské univerzity Fridricha II. se hromadí pugéty. Na katedře literatury se totiž rozdávají bakalářské diplomy. Květiny, v nichž převládají červené gerbery, si před aulou odložili rodiny a přátelé budoucích literárních kritiků, teoretiků či praktiků, kteří se vydají na spisovatelskou dráhu. Najít uplatnění s tímto titulem je dnes těžké skoro všude. V Itálii však zvlášť.

Jihoevropská země už podruhé za šest let svádí boj s těžkou recesí, ekonomicky stagnuje už čtrnáct let. Stoupající nezaměstnanost v poslední době zasáhla především mladé, a to jak lidi bez vyššího vzdělání, tak čerstvé absolventy.

Koho mají Italové na výběr?

Demokratická strana (Partito Democratico, PD) - Strana levého středu, sociálnědemokratická, favorit voleb, dle průzkumů má až 40 procent podpory voličů. V průběhu minulého roku se DS projevila jako nejspolehlivější opora vlády premiéra Maria Montiho. Vede ji od roku 2009 Pier Luigi Bersani. DS je následovnice Italské komunistické strany, ve které Bersani zahájil politickou kariéru. Bersaniho levicovou koalici před volbami tvoří jeho strana a koalice stran hnutí SEL (Sinistra-Ecologia-Liberta), v jejímž čele stojí Nichi Vendola.

Lid svobody (Il Popolo della Liberta, PdL) - Středopravá strana Silvia Berlusconiho, druhá z nejsilnějších stran v zemi. Vznikla v listopadu 2007 sloučením Národního spojenectví a tehdejší Berlusconiho strany Vzhůru, Itálie (Forza Italia), která v této straně představuje většinu. PdL, jež v minulých volbách v roce 2008 získala téměř 40 procent hlasů, do listopadu 2011 vytvořila vládní koalici s Ligou severu Umberta Bossiho. Hájí tradiční hodnoty liberálního konzervativismu a křesťanské demokracie.

Hnutí pěti hvězdiček (Movimento 5 Stelle, M5S) - Populistické hnutí, které založil komik Beppe Grillo. Vzniklo v říjnu 2009. Propaguje ekologii, je proti euru, částečně euroskeptické. Je pro přímou demokracii, proti korupci. V místních volbách v roce 2012 výrazně zabodovalo.

Občanská volba (Scelta Civica) - Centristická strana, kterou letos v lednu založil odcházející premiér Mario Monti na podporu svých reformních plánů. Součást koalice S Montim pro Itálii, společně se Svazem středu (Unione di Centro) Piera Casiniho a strany Budoucnost a svoboda pro Itálii (Futuro e Liberta per Italia) Gianfranca Finiho.

Občanská revoluce (Rivoluzione Civile) - Nová levicová aliance, vznikla pod vedením Antonia Ingroii v prosinci 2012. Ingroia si získal reputaci v boji proti organizovanému zločinu v roce 1992, kdy nastoupil jako soudce v Palermu. Poté úspěšně bojoval s organizovaným zločinem v Guatemale, kam byl vyslán OSN.

"Je to špatné, ale zatím tenhle problém neřeším. Chci dál studovat," říká dvacetiletá Monica, poté co přijme gratulace od svých blízkých. O pár metrů dál se však v budově jedné z nejstarších univerzit světa učí několik studentů práv, kteří obavy o budoucnost pociťují. Současná situace se jim nelíbí. Bez práce je nyní 11 procent lidí, z toho 36 procent mladých, tedy více než 600 tisíc, jak vypočítal statistický úřad Istat. Někteří proto uvažují o odchodu do ciziny.

"Chci odjet, nejlépe do Ameriky, protože tady je to teď hodně těžké,“ přiznává budoucí právník Marco, který zítra v předčasných parlamentních volbách hodí svůj hlas levicové Demokratické straně Piera Luigiho Bersaniho. Jestli to Itálii pomůže, si jistý není. Spíš pochybuje. "Musím to udělat, i když vím, že levice nebude schopná dobře vládnout,“ říká mladík.

Mladí volí "menší zlo"

"Musíme zvolit menší zlo, a to je jasně Bersaniho levicová koalice," dodává o rok starší Paola, která nesouhlasí s odchodem do zahraničí. "To je to nejhorší, co se může stát. Nesmíme dopustit odliv mozků," říká přesvědčeně a dodává, že politika potřebuje novou krev. Na jednom se shodnou oba: Člověk musí k volbám, i když váhá, komu dát hlas.

Podobně to vidí i jejich kolegové ze zhruba 200 kilometrů vzdáleného Říma. Studenti z univerzity La Sapienza také vyrazí k urnám, ač mnohdy "s nechutí a hořkým pocitem". "Nejde to, abychom nešli, je to naše povinnost," opakují téměř všichni a odmítají možnost, že by zůstali doma. Je vidět, že takovou možnost ani příliš nechápou.

"Berlusconi je passé. Jediní, kdo to ještě nepochopili, jsou staří lidé,“ tvrdí o lídrovi Lidu svobody student astrofyziky Giovanni. Se svými kolegy je pevně rozhodnut zkusit po škole štěstí jinde. Mezi mladými tak vede, byť s výtkami, Bersaniho levicová koalice.

Grillo: nová hvězda na scéně

Hned v závěsu za ní se nejčastěji ozývá jméno šéfa Hnutí pěti hvězd Beppeho Grilla. A nejen to, Grillo také vzbuzuje největší vášně. Když jeden ze studentů před ostatními zmíní, že bude volit Berlusconiho, i když mu vlastně nevěří, ale nevidí lepšího kandidáta, kolegové to přijmou bez zvláštních emocí. Jakmile však druhý přizná, že dá hlas Grillovi, několik dalších nadšeně přitaká, zatímco příznivec Montiho centristického bloku vyletí, že to "přece nemůže myslet vážně".

Fotogalerie

Ač do politiky vstoupil teprve před čtyřmi lety, obyvatelé Apeninského poloostrova znají obličej prošedivělého šedesátníka velmi dobře. Beppe Grillo proslul jako televizní komik. Bavič, který když spustí, nic ho nezastaví. O tom se rychle přesvědčí každý, kdo navštíví jeho předvolební mítink. Poslední měl v pátek v Římě.

Profesní zkušenost udělala z Grilla černého koně voleb. Podle neoficiálních průzkumů už šlape na paty druhému v pořadí, Silviu Berlusconimu.

I oslovení studenti opakují jeho jméno nejčastěji po favorizovaném Bersanim. Naopak Monti u nich propadl. Serióznímu rektorovi milánské univerzity a někdejšímu evropskému komisaři, jemuž se v Itálii neřekne jinak než Il Professore, se nepodařilo dostat davy do varu. Kampaň, v níž seriózní muž v brýlích vysvětloval, že je třeba dál šetřit, byť už "vidí světlo na konci tunelu", zkrátka ztrácí na Grilla, který pobíhá po pódiu a vykřikuje, že "parlament otevře jak konzervu s tuňákem".

"Je to showman. Je s ním legrace," míní farmakolog Massimo. A zdá se, že odlehčený tón kampaně má váhu. Ví to i Bersani, jenž sám o sobě není nijak zvlášť charismatický. Na svém posledním, čtvrtečním mítinku v Neapoli nejprve dav příznivců rozehřál sehraným rozhovorem s moderátorkou a se smíchem komentoval své fotky, které se střídaly na velké obrazovce. Teprve když se publikum zasmálo a na Neapol padla tma, spustil svůj zhruba třičtvrtěhodinový projev.

Jde proti "dinosaurům"

Beppe Grillo mluví déle. Mnohem déle. Kampaň postavil na neustálém cestování po Itálii s takzvanou "Tsunami Tour". A pravda je, že na jeho mítincích se lidé válí smíchy. Otázka je, zda právě tohle zadlužená Itálie potřebuje. "Nemyslím si, že by měl být premiérem. Ale měl by být v parlamentu, tam bude moci leccos zvrátit," říká Massimo. A přesně to Grillo chce. Netouží se spojit s žádnou stranou, jeho cílem je odstřelit politické dinosaury, "ty, kteří zničili naši zemi".

Někteří kritici se však obávají jeho nevyzpytatelnosti. Nikdo neví, jak by se v parlamentu mohl chovat muž, jenž do znaku kampaně dal obrázek britského vojáka Guye Fawkese, jenž se začátkem 17. století pokusil vyhodit do povětří britský parlament.

"Grillo je symptom kolapsu politického systému a výsledek nesouhlasu s reformami. Lidé tak politikům posílají jasnou zprávu, že už toho mají dost. Proto se obracejí ke Grillovi, ačkoli vědí, že on nevytvoří žádnou vládu," vysvětluje přední italský politolog Massimo Franco. "Je to však výběr, který může jen zničit to, co zbývá ze starého systému, k vytvoření nového nepřispěje," dodal.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Vychrtlý Bosňák byl symbolem genocidy, v Haagu přihlížel odsouzení Mladiče

Přeživší ze srbského koncentračního tábora Fikret Alič drží kopii titulní...

Bosňák Fikret Alič se stal před 25 lety symbolem krutostí války v bývalé Jugoslávii. Fotka vychrtlého muže uvězněného v...

Rusko pomůže s hledáním ponorky, vyšle oceánografickou loď

Příbuzní členů posádky argentinské ponorky zatím marně čekají na zprávu o jejím...

Prezident Vladimír Putin nabídl ruskou pomoc při pátrání po argentinské ponorce, která se již týden pohřešuje. Jeho...

Američané vyšetřují smrt muže, kterého před lety osvobodili z KLDR

Aijalon Gomes před odletem z Pchjongjangu (27. srpna 2010)

Americké úřady vyšetřují smrt osmatřicetiletého Aijalona Mahliho Gomese, který byl v roce 2010 propuštěn ze...Najdete na iDNES.cz