Reportáž o lidech v kómatu: pacienti nosí brýle a ochutnávají čokoládu - iDNES.cz

Reportáž o lidech v kómatu: pacienti nosí brýle a ochutnávají čokoládu

  11:45
Belgičan Rom Houben byl 23 let v kómatu, přesto však celou dobu vnímal. Vyšlo to najevo, když lékaři udělali speciální testy jeho mozku. Houbenův případ je ojedinělý a čeští lékaři ujišťují, že něco podobného se u nás stát nemůže. Podívejme se ale, jak vlastně žijí ti, kteří upadnou do kómatu.

Belgičan Rom Houben byl 23 let v kómatu, přesto však celou dobu vnímal. Čeští lékaři ujišťují, že něco podobného se u nás stát nemůže. | foto: AP

Není to tu velké. Oddělení chronické resuscitační a intenzivní péče ve Fakultní nemocnici Motol v Praze má jen deset lůžek. Kdo ho chce najít, musí se vydat docela daleko od rušné hlavní budovy, kolem které kvílí sanitky a běhají doktoři a kde jde při operacích o minuty i vteřiny.

Tady se nespěchá. Léčba na chronické resuscitaci se počítá minimálně na týdny, ale spíše na měsíce a někdy i roky. Někteří zdejší pacienti se nikdy nedozvědí, co všechno tu prožili. Že za ně dýchaly přístroje, krmily je sondy, že je myly či po tvářích hladily ruce sester. Že si personál či příbuzní přáli, ať se na ně alespoň podívají, nebo dokonce usmějí.

Nevnímají vůbec nebo jen velice málo. O vědomí je připravil nejčastěji úraz nebo i dusivý kousek jídla, který jim nešťastně zaskočil. Jejich mozku chyběl kyslík, což ho nenávratně poškodilo.

Nejdelší bezvědomí

42 let přežíval v USA pacient v kómatu po úrazu z dětství.

V Česku žila v podobném stavu 11 let žena z Plzně. Neprobrala se po složitém porodu, jenž skončil císařským řezem. Dítě bylo zdravé, ale nedostatek kyslíku poškodil její mozek.

Jsou tu i lidé, kterým se zastavilo srdce při operaci nebo po hypoglykemickém záchvatu při cukrovce. "Nejdéle jsme tu měli pacienta po klíšťové encefalitidě a borelióze, devět a půl roku," popisuje chod oddělení Jarmila Drábková, jeho primářka a zakladatelka. I v pětasedmdesáti letech ji stále fascinují schopnosti lidského mozku. Říká, že je optimistka, ačkoli se stav pacientů zlepšuje velmi pomalu. Primářka Drábková vylučuje, že by se u nich mohlo přihodit něco podobného, jako se nedávno stalo Belgičanu Houbenovi, který více než 20 let prožil v kómatu, ale přitom všechno vnímal. "Všechny pacienty vyšetřujeme pomocí pozitronové emisní tomografie, která ukáže, jak na tom mozek je a které funkce zůstanou zachovány," vysvětluje. Podle toho se lékaři rozhodnou, jak bude vypadat další péče – někdy skutečně není jiná možnost než pouze zajišťovat základní životní funkce.

Ale jak to jen trochu má smysl, snaží se pomocí terapie obnovit činnost mozkové kůry alespoň nepatrně, byť navenek jde o člověka v hlubokém bezvědomí.

Čokoláda a brýle

Pacienti v kómatu tvoří menší část klientů podobných oddělení. Momentálně leží v Motole jen jeden. Zato už tři a půl roku, přičemž naděje na změnu k lepšímu kvůli poškození mozku při dušení už podle lékařů není. Přesto se od doby, kdy se sem dostal, něco změnilo. Dokáže sníst jogurt, kterým ho krmí jeho žena.

"I když je člověk v kómatu, snažíme se ho stimulovat a někdy se podaří probrat podobně jako v případě tohoto pacienta alespoň jeho minimální vědomí," vysvětluje docentka Drábková.

Lékaři dokážou odhadnout prognózu pro pacienta už do tří týdnů poté, co upadne do kómatu, a po půl roce předpoví budoucí vývoj celkem najisto. Platí, že co se člověk v kómatu naučí do roka, u toho už většinou zůstane. Případy zázračných procitnutí zůstanou navždy velmi vzácné. Takzvaná bazální stimulace však pomáhá i lidem v lehčím stavu.

Může mít různou podobu – dobré je, když na člověka mluví jeho blízcí a třeba ho oslovují stejně jako v dětství. "Ptáme se, jaké měl koníčky či oblíbené barvy, a pokud otevře oči, ukazujeme mu je. Důležitá jsou i oblíbená jídla," popisuje primářka. Pacient pak dostane pod jazyk kousek čokolády nebo třeba rokfóru, měl-li ho rád.

Lékaři se snaží obnovit v mozku alespoň některá spojení. I kvůli tomu mají někteří lidé v bezvědomí na nose brýle. Aby mohli v případě, že se proberou, zaostřit na něco ve své blízkosti. I podle toho se pozná, že jsou na tom lépe, než když jen strnule bez mrknutí hledí do dálky. To se totiž v kómatu stává také, ale neznamená to, že pacient něco vnímá.

Pleskání hracích karet

Zpočátku vždy existuje naděje, že se člověk probere. "Asi pět procent pacientů se podaří z kómatu probrat a mohou se vrátit domů a někdy i do práce," líčí lékařka s tím, že v naprosté většině jde o mladé lidi zraněné při autonehodách.

Je pondělní podvečer a na oddělení chronické resuscitace v pražkém Motole je ticho, nepočítáme-li zvuky přístrojů.

Kolik lidí je v kómatu

V hlubokém kómatu neboli bezvědomí je v Česku 50 až 70 lidí. Příčinou jsou nejčastěji autonehody a jiné úrazy, následky dušení, zástava srdce či stav po náročných operacích. Loni české zdravotní pojišťovny platily léčbu v kómatu asi tisícovce lidí – část byla v tomto stavu jen krátce.

Na oddělení chronické resuscitační a intenzivní péče v Motole ročně míří asi 300 pacientů (dýchají pomocí přístrojů a potřebují i další péči, ne všichni jsou však v kómatu).

Lidé v kómatu přežívají čtyři až šest let. Asi pětina pacientů, většinou těch mladších po autonehodách, se uzdraví, ale život se jim změní: potřebují stálou pomoc, méně náročnou práci, nemohou už studovat.

Ticho občas trochu nečekaně naruší ťukání notebooku nebo pleskání hracích karet. Zvuky přicházejí od lůžek pacientů. Na oddělení se starají i o ty, jejichž stav se zlepšil a kteří potřebují péči jen dočasně, než se naučí dýchat nebo jíst sami. Pacienti jsou napojeni na dýchací přístroje, které jim často znemožňují mluvit. Zrovna tento týden pouštějí domů hned tři lidi s malými dýchacími přístroji a od roku 2002 už jich bylo kolem stovky.

Na jedné posteli sedí pacient, který cosi ťuká na počítači a přes internet komunikuje se svými přáteli. Další muž se tu po měsících rehabilitace vrátil k oblíbenému mariáši, jedna pacientka tu na lůžku napsala knihu, jiná zase další přeložila.

"Měli jsme osmdesátiletého pána, který se i na dýchacím přístroji naučil pracovat s mobilem a posílal dceři za dopoledne třebas deset SMS, protože mohla přijít až pozdě večer," popisuje primářka.

Dny jsou tu dlouhé, ale ne úplně jednotvárné. Pacienty, u kterých to je možné, tu budí později, až kolem osmé. Po hygieně a vizitě přicházejí fyzioterapeutky, sedět tu pomáhají i pacientům s malým vědomím. Trénuje se jídlo a pití.

Odpoledne patří návštěvám, ať už rodinám nebo dobrovolníkům, kteří s pacienty cvičí nebo třeba hrají šachy. Kdo je na tom lépe, může se nechat vyvézt nebo třeba v chodítku dojít ven, kyslíkový přístroj ani ventilátor tomu nebrání.

"Pouštíme pacientům do sluchátek CD, na kterých jsou namluvené knížky. Podle toho, co měli rádi, zda Sherlocka Holmese, nebo Saturnina. Chce to fantazii a dobrou vůli. A také trpělivost a výdrž," líčí primářka. Totéž platí pro rodiny lidí v kómatu. Trpělivost a výdrž musí mít v době, kdy jejich blízký leží v nemocnici a není jasné, zda se někdy probere. A stejně tak ve chvíli, kdy se domů vrátí člověk, který byl dlouho v bezvědomí. Nejenže je na tom hůře třeba s motorikou či pamětí, mění se i povahově.

Lůžka stále chybí

Hlas někoho z rodiny může s člověkem v bezvědomí dokázat při pobytu na lůžku mnohem více než sebelaskavější sestra či dobrovolník. Lékaři na tomto oddělení proto návštěvy vítají a omezují je výjimečně, jako třeba nyní kvůli chřipce.

"Ale ani rodině, která to vzdá, ačkoli by nemusela, nic nevyčítáme. Pošleme pak za nimi naši klinickou psycholožku, aby to s nimi včas rozebrala," říká primářka Drábková. Chápe příbuzné, kteří se do nemocnice dostanou jednou za týden, protože jsou zdaleka. Méně už ty, kteří přijdou jen pro důchod a ještě se zlobí, že se z něj denně strhává regulační poplatek.

Podobných oddělení, jako je motolská chronická resuscitace, je v Česku jen několik. Nevyšly naštěstí plány na centralizaci podobné péče: možná by to bylo levnější, ale padla by výhoda, kdy za nemocnými může každou chvíli přijít někdo z rodiny. Pacienti v kómatu tak leží třeba v Tanvaldu, v Českém Brodě, Jeseníku či Neratovicích.

Lůžek by však bylo potřeba více. Dosud totiž část pacientů končí třeba v léčebnách pro dlouhodobě nemocné, které nejsou na podobnou péči až na výjimky zařízeny.

Rozstřel: Barbora Vegrichtová - Include | (2:53) | video: iDNES.tv

Když děti obdivují masové vrahy. Expertka varuje před glorifikací násilí

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

18. dubna 2025  9:30,  aktualizováno  19.4 7:18

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...

„Podle nás je benefit, že Vás zaměstnáváme.“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

OBRAZEM: Českou spořitelnu čeká stěhování. Na Smíchově vzniká nový kampus

26. dubna 2025

Zaměstnance České spořitelny čeká už brzy velké stěhování. Banka si na pražském Smíchově staví...

Počkejte, máme pro vás slevu! Dodavatelé energií nabízejí lidem podpultové ceny

26. dubna 2025

Premium Praxe dřív běžná třeba u mobilních operátorů se v Česku přenesla i do energetického sektoru....

V Motole se krade! varovali hned dvakrát ministra. Válek však tvrdil, že nic netušil

26. dubna 2025

Premium Vypadá to, jako by se všichni domluvili: obvinění v kauze Motol – z uplácení či podplácení –...

Jaderné velmoci na kordy. Indie se mstí za útok na turisty, Pákistán hovoří o válce

26. dubna 2025

Premium Indie se chce pomstít za útok na turisty tím, že Pákistánu vypoví smlouvu o vodě. Ten hovoří o...

Smrt v rodině Petry Černocké. Náhle zemřel Pepe Rafaj, partner její dcery Báry

Rodinu herečky a zpěvačky Petry Černocké (75) postihla tragická ztráta. Zemřel filmový producent Pepe Rafaj, který byl...

Zemřela představitelka královny z Tří oříšků, rok po premiéře se stáhla do ústraní

V nedožitých 90 letech zemřela švýcarsko-německá herečka Karin Leschová, známá především díky roli královny v pohádce...

Eva Burešová skončila ve slovenské StarDance. Nepomohla ani „krůcená z Kútů“

V jubilejní desáté řadě Let’s Dance, kterou vysílá slovenská televize Markíza, skončila česká zpěvačka Eva Burešová...

Rychlé jako tankování. Číňané šokují, po 5 minutách nabíjení ujedou 520 kilometrů

Dobíjení elektromobilu, které je téměř stejně rychlé jako tankování? Na dnes otevřeném autosalonu v čínské Šanghaji se...

Nenašel penis, manželé nevěděli, jak se souloží. Sexuolog líčí historky z ordinace

Premium Léčil v Angole, pracoval jako diplomat i politik, psal cestopisy a knížky pro děti. Poněkud překvapí, kdo ho ke...

Stránky budou vždy ve světlých barvách.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.