Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zastánci brexitu slaví Den nezávislosti. Lži porazily rozum, tvrdí odpůrci

  9:29aktualizováno  9:29
Londýn (od zpravodaje iDNES.cz) - Británie v pátek oslavila svůj Den nezávislosti. V referendu si odhlasovala vystoupení z EU. V ulicích panuje nejistota nad tím, co zemi v následujících měsících čeká. Stoupenci brexitu oslavují, zastánci setrvání v EU výsledek nechápou, ale respektují ho. Británie podle nich nyní musí hledět kupředu.

V referendu těsně zvítězili zastánci brexitu. | foto: AP

Velká Británie se v pátek probudila do na první pohled obyčejného dne. Ve skutečnosti se však jedná o den, který otřásl nejen ostrovní velmocí, ale také celou Evropskou unií. Britové se ve čtvrtečním propršeném referendu vyslovili pro skok do neznáma v podobě brexitu. Stoupenci kampaně Leave.EU začali po oznámení konečných výsledků oslavovat.

Britská volba

Radost nad výsledkem referenda měl v pátek ráno i Pětačtyřicetiletý Mark Mitchell, se kterým server iDNES.cz hovořil již ve čtvrtek krátce po zahájení hlasování. Volil pro brexit. „Ukázali jsme, že se nebojíme riskovat v boji za svobodu. Ano, možná nás čekají kritické roky, ale z dlouhodobého hlediska se nám vystoupení z EU vyplatí,“ sdělil v pátek ráno Mitchell reportérovi iDNES.cz.

Argumentuje také tím, že Unie zažije po brexitu zemětřesení a vlnu dalších referend v ostatních členských státech. „Být součástí něčeho, co se rozpadá, nedává smysl. Kdo dřív vystoupí, bude mít více času na budování zcela nezávislého státu, zatímco se ostatní budou trápit na potápějící se lodi,“ myslí si Mitchell.

Zastánci setrvání v Unii naopak v pátek ráno prožili poněkud krušnou cestu do práce. „Nechápu to. Všechno nahrávalo tomu, že zvítězí rozum. Nakonec ale vyhrála lživá kampaň plná nenávisti. S výsledky nesouhlasím, ale respektuji je. Většina národa se tak rozhodla,“ myslí si 39letá Sam.

Respekt a nejistota

Její názor sdílí i několik dalších příznivců setrvání. Neskrývají rozhořčení, zároveň však výsledky respektují. „Už nemůžeme couvat, jediná cesta vede kupředu. Jako země jsme se tak rozhodli. Uvidíme, co bude dál,“ uvedl pro iDNES.cz asi 40letý muž, na jehož brašně zůstala ze čtvrtečního hlasování samolepka kampaně za setrvání StrongerIn.

Fotogalerie

Britská média si všímají toho, jak zavádějící byly průzkumy zveřejněné bezprostředně po uzavření volebních místností. Vedla v nich kampaň za setrvání, v průběhu noci na pátek však bylo stále jasnější, že navrch budou mít nakonec separatistické. Komentátoři označují výsledky historického referenda za zemětřesení nejen v britské, ale také evropské politice.

Nejistota z toho, co Británii čeká v následujících letech, je patrná i mezi voliči brexitu. „Teď začne skutečná práce. Politici, kteří prosazovali brexit nyní musí ukázat, že mají nějakou vizi nové Velké Británie. Lidé teď podle mě nebude zajímat, kdo je ve vedení země. Budou chtít vidět hlavně konkrétní kroky,“ sdělil reportérovi iDNES.cz 55letý programátor Peter March. Sám hlasoval pro vystoupení z EU. Přiznává však, že výsledky referenda ho překvapily.

Lidé zůstávají lidmi a Evropa Evropou

Následky brexitu mohou pocítit také Češi, kteří žijí ve Velké Británii. Stoupenci brexitu pracovníkům z ciziny slíbili, že se jich nové podmínky pro udělování pracovního povolení nedotknou. Stále však zůstává ve hře možnost, že kvůli zpřísněným kritériím čeká některé cizince návrat do vlasti.

Čech Zdeněk Kudr, který v Londýně provozuje pivovar, je z výsledků referenda překvapený. „Rozhodnutí občanů Velké Británie ale naprosto respektuji,“ uvedl v pátek ráno. Brexit pro něj v současnosti podle jeho slov příliš neznamená. „Snad jen kromě toho, že kvůli slabší libře budou na nějaký čas všechny nákupy mimo Velkou Británii dražší,“ vysvětlil Kudr.

„Pokud se budou podmínky postupně měnit, tak se jim budu přizpůsobovat, ale nečekám, že to bude nějak drastické. Žádný záložní plán není třeba. Lidé zůstávají lidmi a Evropa Evropou,“ dodal.

Stejně tak obyčejní Britové nemají na myšlenky o budoucnosti jejich vlasti příliš času. V pátek většina z nich směřuje do zaměstnání. Zatímco britská média budou analyzovat složitou situaci a politici povedou nekonečná jednání, lidé budou muset transformaci své vlasti sledovat zpovzdálí.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, USA vyzvaly ke zdrženlivosti

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

Naše ambasáda bude v Jeruzalémě do konce roku 2019, řekl Pence v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tleská projevu amerického viceprezidenta...

Spojené státy hodlají přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. Před izraelským parlamentem to...

Finanční pat ve Washingtonu končí, republikáni slíbili dohodu o imigraci

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpoří návrh na další financování vlády. V Kongresu to...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz