Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Srdce Nepálu je stále odříznuté od světa, Češi místním přivezli plachty

  14:22aktualizováno  14:22
Devět dní po zemětřesení v Nepálu lidem v některých oblastech stále chybí přístřeší a jídlo. Do odlehlých horských komunit se nedá dostat jinak než letecky. V Nepálu pomáhají také Češi. Tereza Hronová z organizace Člověka v tísni z místa popisuje, jak probíhá distribuce potravin a jaká jsou úskalí humanitární pomoci.

Nepálský distrikt Gorka sčítá škody po ničivém zemětřesení (květen 2015) | foto: Tereza Hronová, Člověk v tísni

„Tohle byla naše základní škola, skoro nic z ní nezbylo,“ ukazuje na hromadu trosek starosta vesnice Baskot v nepálském distriktu Gorka. Nedaleko odsud bylo epicentrum ničivého zemětřesení. V sobotu kolem poledne se tady otřásla zem a většina hliněných domů buď spadla, nebo jsou poškozené. Zemřel tu naštěstí jediný člověk, protože většina místních pracovala tou dobou na polích. I tak ale v následujících týdnech lidé budou mít hodně práce.

Zemětřesení v Nepálu

Někteří už začali se stavbou nových příbytků, někteří bydlí pod plachtami, které dostali. Zrovna si odnáší pytle s rýží nebo olej. Jídlo jim dopravil Světový potravinový program (WFP), agentura OSN. Baskot má štěstí, je asi jen dvě hodiny jízdy od centra regionu Gorka a dá se sem dostat malým nákladním autem. Pomoc sem dorazila poměrně rychle.

Mnohem horší je ale situace na severu distriktu, kde jsou čtyřtisícové hory. Tisíce lidí stále marně čekají dlouhé dny po katastrofě na přístřešky, jídlo i zdravotní péči. Přitom právě tady došlo k masivním sesuvům půdy a škody jsou obrovské. „V Gorce žije asi 300 000 lidí. Zemětřesení se dotklo úplně každého. Čím je vesnice odlehlejší, tím je víc zasažená, protože domy jsou postavené z málo kvalitních materiálů,“ vysvětluje Geoffrey Pinnock z WFP. 

Je to zkušený humanitární pracovník, zažil mnoho živelných katastrof, ale uznává, že tady v Nepálu je situace velmi složitá. Řídí areál WFP v Gorce, který v těchto dnech teprve vzniká na ploše několika fotbalových hřišť. Rostou tu stany, v nichž bude možné bezpečně skladovat humanitární pomoc.

Nepál týden po zemětřesení:

Bez vrtulníků to nejde

Zrovna teď skupina pracovníků vykládá náklad nutričně obohacených sušenek, které pomůžou předejít podvýživě. Přijíždí i tři kamiony Člověka v tísni. V nich je přes tisíc pevných velkých plachet od britské vlády, z nichž si lidé budou moci postavit přechodné domovy a schovat se před deštěm. Přichází totiž monzuny, těch se všichni velmi obávají. 

Fotogalerie

„Podle našich informací opravdu nejvíc chybí právě plachty, z nichž se dá vybudovat provizorní přístřeší. I když některé domy stále stojí, lidé se v nich bojí spát. Ještě pořád přichází následné otřesy, někdy i několikrát denně. Každá rodina dostane velkou plachtu a k tomu provaz na upevnění,“ říká Denisa Bultasová ze společnosti Člověk v tísni. Češi už podpořili stovky rodin, v dalších dnech jich přibude 5 000.

Také tým Geoffreyho Pinnocka z WFP jim možná v nejbližších dnech pomůže dostat humanitární zásilky na těžce dostupné himalájské svahy. Má na starost mimo jiné i vrtulníky. Bez nich by to nešlo. „Je to opravdu velká výzva. Na mnoha místech se dokonce nedá ani přistát s naloženou helikoptérou. Takže využíváme i malé dobře pohyblivé vrtulníky a z nich pak házíme pomoc dolů, když to jinak nejde,“ vysvětluje Pinnock a mezi tím zvedá jeden telefon za druhým. 

Česká pomoc

Přispět můžete na následující konta:

ADRA
Konto: 66888866/0300 
Variabilní symbol: 380
DMS: „DMS ADRA“ na číslo 87 777

Český červený kříž 
Konto: 333999/2700
Variabilní symbol: 1504

Člověk v tísni
Konto : 54333345/0300
DMS: „DMS NEPAL“ na číslo 87 777 

Diakonie ČCE
Konto: 292949292/0300
Variabilní symbol: 319 
DMS: „DMS DIAKONIEPOMOC“ na číslo 87 777

Charita ČR
Konto : 55660022/0800
Variabilní symbol: 107
DMS: „DMS CHARITASVET“ na číslo 87 777 

UNICEF ČR
Konto: 11771177/0300
Variabilní symbol: 814
DMS: „DMS UNICEF“ na číslo 87 777

Cena jedné DMS je zpravidla 30 korun.

Spolupráce s vládou a koordinace neziskových organizací je potřeba, aby nevozily pomoc do stejných oblastí. WFP se také snaží propojit dodávky stanů a jídla. Kdyby se totiž přivážely zvlášť, lidé by museli na distribuční místa dostat víckrát. Což je zvlášť problém pro ženy samoživitelky, starší nebo nemocné lidi.

„V tuhle chvíli potřebujeme víc helikoptér. Jsou už na cestě. Snažíme se využívat všechny možnosti. Máme půjčenou techniku od armády a tak dále. Nemůžeme se obejít bez aut s pohonem na všechny čtyři kola a traktorů, ale kvůli sesuvům půdy se někdy nedá dostat ani tam, kde normálně vede cesta,“ dodává pracovník OSN.

Pomoc z Česka

V Nepálu pomáhá i hasič Miroslav Lukeš, kterého na místo vyslala Evropská unie. Podobně zasahoval i po tajfunu na Filipínách. Jak říká, poznává krásné země v ošklivých dobách. „Snažíme se pomáhat nepálským úřadům koordinovat průzkum zasaženého území, záchranu zraněných a rozdělování humanitární pomoci od neziskových organizací i jednotlivých zemí do nejpotřebnějších oblastí,“ říká.

Vláda v Káthmándú už posílá domů mezinárodní záchranné týmy, protože už je malá pravděpodobnost, že v troskách najdou ještě nějaké mrtvé. Nepál ovšem bude potřebovat podpořit mezinárodním společenstvím ještě dlouho po katastrofě. I před zemětřesením totiž patřil mezi nejchudší země Asie.

Zemětřesení v Nepálu (25. 4. 2015)
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Belgie přišla o hvězdné nebe. Světelný smog přiživuje energetická lobby

Snímek z Mezinárodní vesmírné stanice pořídil astronaut Thomas Pesquet. Vlevo...

Světelné znečištění trápí většinu států po celém světě. Nejhůře je na tom Belgie, kde na většině míst jede pouliční...

Evropská komise se ohradila proti Tuskově kritice migračních kvót

Předseda Evropské rady Donald Tusk na návštěvě Rumunska, kde vyjádřil obavy nad...

Krátce před prosincovým summitem Evropské unie se předseda Evropské rady Donald Tusk dostal kvůli migračním kvótám do...

Americkému vrtulníku upadlo na Okinawě okno, zranilo dítě na hřišti

Okno z amerického vrtulníku na dětském hřišti v japonské Okinawě (13. prosince...

Na japonském ostrově Okinawa spadlo ve středu z vrtulníku americké armády okno a přistálo na školním hřišti. Uvedly to...Najdete na iDNES.cz