Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Relikvie Johanky z Arku? Nikoliv, kus mumie

  9:19aktualizováno  9:19
Francouzským vědcům se po staletích podařilo odhalit historický podvod a prokázat, že údajné pozůstatky slovutné Johanky z Arku ve skutečnosti nemají s francouzskou národní hrdinkou nic společného. Kdosi tuto uctívanou relikvii kdysi umně sestrojil z kusů starověké lidské a kočičí mumie.

Relikvie se ukázala obyčejným podvrhem

"Nikdy by mě nenapadlo, že to může být kus mumie," citoval časopis Nature francouzského vědce Philippa Charliera, který s církevním dovolením údajné Johančiny ostatky zkoumal.

Relikvie sestává z kusu ohořelého lidského žebra a také kočičí kosti. Byla nalezena v polovině 19. století v podkroví jedné francouzské lékárny.

Od té doby byla "památka" na hrdinku upálenou v roce 1431 uchovávána církví a považována za "pravděpodobně pravou".

Proč mumie? Proč kočka?
Jenže pravá zjevně není. Série vědeckých testů prokázaly, že žebro patrně pochází z egyptské mumie pohřbené někdy před zhruba dvěma a půl tisíci let.

Před staletími se mumie dovážely do Evropy a byly zdrojem různých látek a lektvarů pro lékárníky. To proto se původce podvodu rozhodl využít tuto surovinu k vyrobení falešných ostatků.

Kočičí kost (zřejmě z mumifikované egyptské kočky) přidal pro zvýšení efektu, ve středověku se totiž při upalování čarodějnic kočky házely do plamenů – i v pohádkách kočky patří k talismanům čarodějnic.

Méně jasné je, kdo falešnou relikvii stvořil. Časopis Nature spekuluje o tom, že to mohl být nějaký vlastenec, který chtěl napomoci kultu slavné dívky – právě v době, kdy byly "ostatky" nalezeny, byla Johanka z Arku znovuobjevena historiky i církevními hodnostáři, kteří se snažili budováním jejího kultu posílit národnostní cítění.

Čechům to může připadat povědomé – z podobných příčin vznikly zhruba v téže době "rukopisy", tedy falzifikáty, které měly dokumentovat slavnou historii českého národa. A učinit nálezce opěvovaným hrdinou. O to mohlo ostatně jít i tomu, kdo kdesi v pařížském podkroví míchal kousky mumií.

Pokud by se vědci pustili do zkoumání bezpočtu relikvií roztroušených po Evropě, padala by zřejmě jedna legenda za druhou.

Historici dobře vědí, že ve středověku byl obchod s relikviemi, tedy především ostatky svatých či předměty spojovanými s jejich životem, výnosným byznysem. A vědí též, že nemálo z nich je falešných. Kdysi kdosi odhadl, že ze všech kusů dřeva údajně pocházejících z Ježíšova kříže by se dala postavit celá loď.

Mimochodem, jedním z vášnivých sběratelů relikvií byl i "otec vlasti" Karel IV.  

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nemáme planetu B. Macron v Paříži pořádá klimatickou konferenci

Herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger přijel do Paříže na...

Dva roky po klimatické konferenci v Paříži, která přinesla mezinárodní dohodu o boji s globálním oteplováním, se ve...

Čína se připravuje na kolaps KLDR, chystá tábory pro korejské běžence

Hraniční přechod mezi KLDR a Čínou ve městě Rason

Čínská vláda se chystá na humanitární krizi v souvislosti s případným konfliktem na Korejském poloostrově. U hranic...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...Najdete na iDNES.cz