Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řeky vyhnaly desítky lidí, čeká se stoletá voda

  7:39aktualizováno  16:22
Hasiči v Moravskoslezském kraji v noci evakuovali desítky domů ohrožených povodní. Řeky stoupají hlavně na Bruntálsku, Opavsku. Beskydy ohrožuje stoletá voda, jinde řeky klesají, déšť ustává. V Krnově hrozí protržení hráze, což by ohrozilo vesnice mezi Opavou a Krnovem.

Dobrovolníci a hasiči staví hráze proti velké vodě. | foto: Libor Teichmann

Velká voda ON-LINE REPORTÁŽ:
Zpravodajství z rozvodněných řek

V noci na severu Moravy a ve Slezsku stále vydatně pršelo. Jen za večer tu spadlo 20 až 40 milimetrů srážek. V okolí Jeseníku napršelo od včerejška dokonce patnáct centimetrů.

Začaly stoupat hladiny dalších toků. Třetí stupeň povodňové aktivity - ohrožení - ráno platil na Opavě a Opavici v Krnově, na Osoblaze, na Porubce ve Vřesině, Olši v Jablůnkově a Českém Těšíně, Stonávce, Petrůvce. Naopak na druhý stupeň klesla Bělá na Jesenicku.

povodeň Voda přetéká hráz rybníka v Krnově
hrozí protržení

Hasiči na Bruntálsku z několika obcí evakuovali necelé dvě stovky obyvatel. "V obci Dívčí Hrad jsme během noci evakuovali patnáct lidí. Stejný počet pak v Chomýžské ulici v Krnově. Postupovali jsme na základě varování ČHMÚ a správce toků na území kraje," sdělil iDNES.cz mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Faster.

Úroveň hladiny na některých řekách v Beskydech tedy může stoupnout až na hranici stoleté vody, varovali vodohospodáři. Předpověď jim dává za pravdu.

MAPU PRŮTOKŮ ŘEK NAJDETE ZDE

Lidé žijící v Beskydech na březích řek jsou podle místních vodohospodářů v ohrožení po celé délce toků. "Předpokládáme, že hladiny budou v Beskydech kulminovat na úrovni dvaceti až stoleté vody. Zástavba je ohrožena po celé délce toků," řekla ČTK mluvčí společnosti Povodí Odry Šárka Vlčková.

Podle jejich odhadů bude zítra voda kulminovat na úrovni dvacetileté až stoleté vody. Hydrometeorologové tvrdí, že během soboty v Beskydech spadne sedm mm srážek, tudíž by se hladiny toků až na maximální odhadovanou hranici dostat nemusely.

"Tak katastrofální povodně, které kraj postihly před deseti lety, ale nehrozí. Tehdy jsme měli sedmisetletou vodu," dodala Vlčková.

V Královéhradeckém kraji hladiny rozvodněných toků postupně klesají. Přestalo pršet a jen na Labi na přehradní nádrži Labská platí první stupeň povodňové aktivity.

"Průtoky budou v průběhu dopoledne i nadále klesat," uvedl vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe v Hradci Králové Jiří Petr.

Podle meteorologů by dnes v Královéhradeckém kraji mělo být převážně oblačno, srážky však mají být ojedinělé. Denní teploty vystoupají až na 18 stupňů Celsia.

Na jihu Čech ustal v noci déšť, řeky Malše a Černá protékající územím nad Římovskou přehradou však zůstávají na třetím povodňovém stupni, tedy ve stavu ohrožení.

Jejich hladiny ještě mírně stoupají a lze předpokládat, že budou kulminovat během dneška. Výjimkou je Lužnice, která bude stoupat zřejmě až do soboty.

"V Pilaři by se mohla přiblížit ke druhému stupni," varoval českobudějovický hydrolog Tomáš Vlasák.

Podle meteorologů by na východě Moravy a ve Slezsku sice ještě mělo pršet, ale už odpoledne mají srážky ustávat. Hladiny řek to ale okamžitě nesníží.

Hladiny se naopak začínají zvedat na Moravě a v jejích přítocích. "Tím, jak napršelo v Jeseníkách, dotéká voda dolů a voda stoupá například v Moravičanech či v Olomouci. V Moravičanech by mohla dosáhnout prvního povodňového stupně," vysvětlil dispečer Povodí Moravy.

Kvůli stoupajícím hladinám řek na Opavsku a v Ostravě úřady požádaly o pomoc armádu. Vojenští záchranáři v noci začali na vodou nejvíce ohrožená místa rozvážet pytle s pískem. - více zde

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš požádá o vydání ke stíhání. Děláte ze mě lidskou zrůdu, řekl

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Premiér Andrej Babiš (ANO) i předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek požádají o vydání k trestnímu stíhání v kauze Čapí...

Zeman a dalších šest klíčníků vyzvedli české korunovační klenoty

Prezident Miloš Zeman během vyzvedávání korunovačních klenotů v katedrále sv....

Klíčníci v pondělí odemkli v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu, odkud vyzvedli korunovační klenoty. Pro veřejnost...

VIDEO: Základy domů zase pomalu mizí ve Vranovské přehradě, ukázal dron

Na dně Vranovské přehrady se ukrývají základy opuštěné vesnice Bítov

Velké sucho na Znojemsku loni na podzim odhalilo základy domů zatopené vesnice Bítov, které jsou jinak ukryty na dně...

Najdete na iDNES.cz