Ve Staré Červené Vodě řeka zaplavila všechny mosty

Ve Staré Červené Vodě řeka zaplavila všechny mosty | foto: Libor TeichmannMF DNES

Řeky stoupají, v Jeseníkách napršelo až 21 centimetrů

  • 486
Vydatný déšť zvedl hladiny řek na severu a jihu země, třetí stupeň stále přetrvává na řece Bělé. Na jihu Čech je situace klidnější, i zde ale řeky stále stoupají. Rekordní srážky zaznamenal Rejvíz v Jeseníkách, kde napršelo 215 milimetrů.

ON-LINE REPORTÁŽ: Déšť zvedá hladiny řek

V obci Stará Červená Voda na Jesenicku musí hasiči zabezpečovat některé z nejohroženějších budov. "Brodíme se tu po kotníky ve vodě," hlásí z místa reportér MF DNES Rostislav Hanyš.

Hasiči plní pytle pískem a rozvážejí je po obci. Podle místních připomíná současný stav situaci z moravských povodní před deseti lety. "Každou hodinu stoupne voda o deset centimetrů."

Podle reportéra obec nakonec musela přikročit i k odstranění tří lávek přes Červený potok. Ty jsou od povodní před deseti lety mobilní, aby je však voda nesmetla, jeřáb je přemístil na bezpečnější místo. - více zde 

Říčky Bělá v Mikulovicích i Vidnávka ve Vidnavě překročily už třetí stupeň povodňové aktivity. Voda od rána stoupala i na horní Moravě, na beskydské Bystřici, Bečvě, Odře nebo Olši.

MAPU PRŮTOKŮ ŘEK NAJDETE ZDE

Vydatný noční déšť se projevil i na jihočeských řekách. Zvedl hlavně toky v Novohradských horách. Řeka Černá v Líčově už je na druhém stupni povodňové aktivity, Malše se zatím drží na stupni prvním.

Podle meteorologů spadlo nejvíce srážek na Rejvízu v Jeseníkách  - od středečního odpoledne až doposud napršelo 215 milimetrů. Na jihu Čech to bylo o poznání méně, jen někde srážky dosáhly 70 mm.

Velká voda 5. 9. 2007 na Zlínsku vytopila několik domů

"Moravské povodně" nehrozí, klima je jiné
Pavel Šimandl z předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Praze soudí, že povodně z roku 1997 se s největší pravděpodobností opakovat nebudou.

"Intenzita srážek nebude tak velká jako před deseti lety. Tenkrát navíc přišly deště ve dvou etapách. Také celková vlhkost je v září menší než v červenci, kdy tehdy povodně přišly," vysvětlil meteorolog.

Hasiče i energetiky zaměstnaly vyvrácené stromy
Kvůli počasí museli hasiči v desítkách případů vyjíždět k popadaným stromům a větvím. "Mezi nejčastější výjezdy patřily zejména likvidace spadlých stromů nebo dráty vysokého napětí, v jednom případě hasiči likvidovali spadlý stožár vysokého napětí," sdělila iDNES.cz mluvčí olomouckých hasičů Vladimíra Hacsiková.

Nejvíc výjezdů v Moravskoslezském kraji zaznamenali hasiči na Bruntálsku - celkem 16. "Na Opavsku vyjížděly posádky celkem desetkrát, jednou ke stromu spadlému na auto," informoval mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Včerejší výstraha Českého hydrometeorologického ústavu se vyplnila i na jihu Čech.

"Do půl osmé vyjeli hasiči celkem ke čtrnácti událostem spojeným se zhoršeným počasím. Ve všech případech se jednalo o popadané stromy," uvedla Vendula Matějů, mluvčí jihočeských hasičů. Nejhůře bylo zasaženo Prachaticko.

Energetici posilují pohotovosti
Stromy či větve na řadě míst poškodily elektrické vedení. Podle mluvčího ČEZu pro severní a střední Moravu Jaroslava Jurči zůstalo bez elektřiny až devět tisíc odběratelů. Dopoledne přetrvávaly poruchy dotýkající se maximálně 200 odběratelů.

"S možnými problémy jsme vzhledem k ohlášenému silnému větru počítali a posílili jsme pohotovosti," uvedl Jurča.

Sněhové překvapení v Beskydech
Na severu Moravy se vítr uklidnil, ale stále tu prší. "Dosud nejvíc srážek spadlo na Jesenicku - 91,5 milimetru. Déšť předpokládáme po celý den, naopak vítr ustává a nepředpokládáme, že by během dne výrazněji zesílil," informoval Petr Drobek z ostravské pobočky ČHMÚ.

Počasí ani náhodou nepřipomíná babí léto. Ve středu dokonce na některých místech Moravskoslezského kraje napadl sníh. Bílá pokrývka se utvořila například na Lysé hoře v Beskydech (viz fotogalerie).

"Sníh se tady poprvé objevuje obvykle až v říjnu. V září je to opravdu málo obvyklé," uvedl meteorolog stanice na Lysé hoře Vladimír Ondruch.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video