Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řeky se pomalu uklidňují

  11:05aktualizováno  11:05
Na většině republiky se už řeky, které v minulých dnech zvedlo tání sněhu, uklidňují. Problémy dělá jen Labe s Cidlinou, kde na třech místech platí stav ohrožení. Nahoru jde i Morava v Olomouci. Ve městě proto stále trvá pohotovost. Tatáž řeka ale v Kroměříži a Spytihněvi na Zlínsku poklesla. I Odra v Bartošovicích na Novojičínsku už kulminovala.

Labe a jeho přítoky klesají
Hladina výše položených úseků Labe a všech jeho přítoků už klesá. Řeka ráno
kulminovala v úseku pod Mělníkem, vrcholu by během dne měla dosáhnout i v Ústí nad Labem.

Na třech místech stále platí nejvyšší povodňový stupeň, informoval  hradecký dispečink Povodí Labe.

Stav ohrožení stále platí na Labi v Němčicích na Pardubicku, v Ústí nad Labem a na Cidlině v Sánech na Nymbursku. Druhý stupeň povodňové aktivity byl ráno v pěti místech a bdělost trvala v sedmi úsecích.

Během dne vodohospodáři očekávají další pokles hladin všech přítoků Labe a jeho horního a středního úseku. Na celém Labi je zastaven plavební provoz. 

Ohře: Nic se nezměnilo
Druhý stupeň povodňové aktivity, pohotovost, platí od úterý na řece Ohři v Lounech, na odtoku z Nechranické přehrady na Chomutovsku a u vodního díla Skalka v Chebu.

Hladiny by měly začít klesat o víkendu, tvrdí dispečerka Povodí Ohře. O úroveň povodňové aktivity níže jsou hladiny potoků a řek Povodí Ohře na čtyřech místech v okresech Karlovy Vary, Sokolov a Teplice.

Stupně povodňové aktivity

první stupeň - BDĚLOST
druhý stupeň - POHOTOVOST
třetí stupeň - OHROŽENÍ

I na jihu Čech je klid
Hladiny Nežárky v Lásenici na Jindřichohradecku a Lužnice v Klenovicích na Táborsku stále dosahují prvního stupně povodňové aktivity. Obě řeky však
klesají. Pod hranici nejnižšího povodňového stupně by se mohly dostat za jeden až dva dny.

Lužnice klesla v Bechyni na Táborsku, kde se nad hranicí bdělosti držela od pondělí. Nežárka v Lásenici v pondělí dokonce dosáhla druhého stupně povodňové aktivity, pohotovosti. Od úterního večera se však vrátila o stupeň níže.

Morava jde v Olomouci nahoru, jinde klesla
Hladina Moravy v Olomouci přes noc přesáhla čtyři metry. Podle vodohospodářů se drží nahoře kvůli dobíhající povodňové vlně a tajícímu sněhu.

Očekávají však, že řeka během dne začne pozvolna klesat, řekl šéf olomoucké pobočky Povodí Moravy Antonín Kurfürst.

"Během dne se však zřejmě domluvíme s pracovníky okresního úřadu a druhý
stupeň v Olomouci zrušíme. Je zde setrvalý stav a rozhodně nic nehrozí," dodal vedoucí pobočky. 

Lodě nejezdí

V pondělí zastavili vodohospodáři lodní provoz na středním Labi od Chvaletic k Mělníku a na dolním Labi v úseku Lovosice - Střekov. Lodě nejedou ani do Hřenska. I mezi Střekovem a Děčínem je lodní doprava přerušena.

Druhý povodňový stupeň trvá u Moravičan v jižní části Šumperska. "Řeka však v této části v porovnání se středou klesla o 30 centimetrů a hladina nyní dosahuje 264 centimetrů," uvedl Kurfürst.

O 40 až 45 centimetrů ale za 24 hodin klesla hladina Moravy na Zlínsku - v Kroměříži a Spytihněvi. Zatím zde trvá stav bdělosti, potvrdil mluvčí Povodí Moravy Václav Košacký. I tady se očekává, že bude řeka dále klesat.

"V horách taje sníh a koryta řek jsou tam plná. V nížinách se to však neprojevuje. Sníh netaje příliš rychle, protože v noci se teploty pohybovaly kolem bodu mrazu," dodal. 

Odra
Stav bdělosti stále platí na Odře v Bartošovicích na Novojičínsku. Řeka však už kulminovala a hladina začala klesat, řekl vedoucí vodohospodářského dispečinku Jiří Pagáč.

Kulminaci zaznamenali vodohospodáři také na všech sledovaných úsecích řeky Opavy, a to v Krnově, Opavě a Děhylově. V příštích dnech se očekává další pokles.

Začínají se naplňovat také vodní díla Morávka a Slezská Harta. Vodohospodáři však přitékající vodu pozvolna vypouštějí. Průtoky všech toků se stále pohybují v rozmezí třiceti až devadesátidenní vody.

Hladiny řek na jižní Moravě začaly klesat
Druhý stupeň povodňové aktivity byl zrušen na řece Moravě ve Strážnici na Hodonínsku. Dosud tak ještě platí pouze v Lanžhotě na Břeclavsku. Vodohospodáři tam ráno zjistili, že dosahuje ke 440 centimetrům. Od středečního rána zde hladina poklesla o 11 centimetrů.

První stupeň stále platí na Svratce ve Veverské Bítýšce na Brněnsku a na výpusti z nádrží Nové mlýny, kde vodohospodáři z bezpečnostních důvodů záměrně snižují hladinu. 

První stupeň povodňové aktivity vodohospodáři odvolali v Podhradí na Znojemsku na Dyji. Platí jen na Svratce a na výpusti z nádrží Nové mlýny na Břeclavsku, řekl  mluvčí Povodí Moravy Václav Košacký.

"Počasí nám přeje a hladina všude klesá. Počasí bude nadále příznivé, bez deště. Lze tedy očekávat, že se toky brzy uklidní," dodal.

STŘEDA
Většina řek, které se po oteplení a deštích vylily z břehů, se vrací do koryt. Nejhorší situace byla na Labi, kde na několika úsecích platí nejvyšší povodňový stupeň, stav ohrožení. V Ústí nad Labem byl pod vodou hlavní tah na Prahu. I řeka Morava přestala stoupat, v Moravičanech proto již odvolali třetí stupeň

Předpověď počasí na pátek

V pátek bude po severním okraji rozsáhlé tlakové výše nad jižní a jihozápadní Evropou postupovat frontální systém přes Německo a Polsko dále k východu a částečně ovlivní i počasí v České republice. V noci bude oblačno až polojasno a zpočátku ojediněle přeháňky. V průběhu noci ojediněle až skoro jasno.
Noční teploty čtyři až nula st. C, při vyjasnění ojediněle i slabě pod nulou. Přes den se očekává polojasno až oblačno a ojediněle přeháňky nebo slabý déšť, na hřebenech severních horských oblastí zpočátku srážky sněhové. Denní teploty sedm až 11 st. C. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 metrů bude čtyři
st. C. Vát bude jihozápadní až západní vítr rychlostí 14 až 28 km/h, v nárazech a na horách 36 až 54 km/h.

Zaplavená pastvina v Dolnici. Řeka Ohře se rozlila do pastvin pod částí obchvatu Cheb - sever. (29. ledna 2002)

Labe se vylilo do ulic v Ústí nad Labem, zatopilo silnici pod Benešovým mostem. (29. ledna 2002)

Labe se vylilo do ulic v Ústí nad Labem a zatopilo silnici pod Benešovým mostem. (29. ledna 2002)

Rozlitá řeka Morava v polích a na silnici mezi obcemi Bohuslavice a Lukavice na Šumpersku. (29.1.2002)

Rozlitá řeka Morava v polích a na silnici mezi obcemi Bohuslavice a Lukavice na Šumpersku. (29.1.2002)

Zaměstnanci autoservisu Nissan v Ústí nad Labem odvážejí automobily poté, co Labe zaplavilo silnici pod Benešovým mostem. (29. ledna 2002)

Rozvodněné Labe v Ústí nad Labem zalilo hlavní tak z Prahy na Děčín. V Ústí stále platí nejvyšší povodňový stupeň, stav ohrožení, 30. ledna 2002

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...Najdete na iDNES.cz