Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rektorka připustila chyby v hospodaření

  17:53aktualizováno  17:53
Olomouc - Rektorka olomoucké Univerzity Palackého Jana Mačáková připouští, že Nejvyšší kontrolní úřad nalezl při kontrole hospodaření této vysoké školy nedostatky. Za prací kvestora, který má finance školy na starosti, však stojí. Univerzita se hodlá ke kontrolní zprávě, která ještě není zveřejněna, vyjádřit během příštího týdne.
Ze zprávy například vyplývá, že univerzita neoprávněně použila 1,1 milionu korun z dotace určené na ubytování a stravování studentů na financování provozu celouniverzitních zařízení, jako je rektorát nebo informační centrum. Na tiskové konferenci to nedávno naznačil ministr školství Eduard Zeman.

Podle kontrolního úřadu také univerzita uzavřela 16 dodatků ke smlouvě na zpracování projektové dokumentace na rekonstrukci bývalého jezuitského konviktu a cena zakázky se tak vyšplhala ze tří na sedm miliónů korun.

Škola dále nenakládala s prostředky hospodárně, když neuplatňovala sjednané pokuty, ale uzavírala dodatky ke smlouvám. Kromě zvyšování rozsahu prací v nich sjednávala i prodloužení termínu dokončení díla.

"V kontrolní zprávě jsou opravdu některé věci, které nás upozornily na to, že bychom měli postupovat jinak. Nemám však důvod, abych zpochybnila práci kvestora," řekla rektorka.

Vedení školy chystá stanovisko, v němž zdůvodní všechny záležitosti uvedené ve zprávě. Univerzita zveřejní stanovisko až příští týden; poté, co jej projedná s ministerstvem školství. Mačáková dodala, že vedení univerzity uvažuje o auditu.

Univerzita Palackého obvinila ministra Zemana ze lži, když v souvislosti s protesty vysokých škol kvůli nedostatečnému financování demonstroval na příkladu olomoucké univerzity špatné hospodaření vysokých škol. Ministr podle univerzity hrubě zkreslil výsledky kontroly a školu nařkl neprávem.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz