Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rektoři odmítli zápisné na univerzitách, ministerstvo návrh zřejmě vyškrtne

  11:52aktualizováno  13:29
Vysokoškoláci zřejmě nebudou muset platit zápisné. Rektoři nápad ministerstva školství nepodpořili. Alespoň v podobě, v jakém se zápisné objevilo v připravované novele zákona o vysokých školách. Ministerstvo školství přislíbilo, že pokud na zápisné rektoři nekývnou, návrh vyškrtne.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Pokud by se na vysokých školách zápisné zavedlo, musel by se podle rektorů zároveň zavést i systém půjček.

"Česká konference rektorů nesouhlasí s návrhem na zavedení zápisného v podobě, v jaké je prezentováno v předkládaném návrhu novely. ČKR doporučuje zavedení zápisného až v návaznosti na realizaci systému státní finanční pomoci studentům vysokých škol a zejména po vyjasnění, že půjde o trvalé, nikoli krátkodobé řešení," stojí v prohlášení rektorů.

"Vzhledem k jejímu zamítavému stanovisku tak v tuto chvíli není téma zápisného pro MŠMT aktuální," stojí v reakci ministerstva.

"Ministr případné další jednání týkající se zápisného chce řešit v politické rovině. V okamžiku, kdy by získal politickou podporu, tak by zápisné opět předložil rektorům v pozměněné podobě," řekl iDNES.cz poradce ministra Václav Koukolíček.

Zápisné by částečně vynahradilo škrty v rozpočtu

O návrhu zápisného v maximální výši 6 tisíc korun ročně informovalo ministerstvo školství na konci října s tím, že by se platilo už od příštího akademického roku do roku 2013. Zápisné by neplatili studenti, kteří už na vysokých školách studují.

Plán ministerstva byl, že by příští rok zápisné zaplatili všichni prváci, v roce 1212 pak prváci a druháci. Od roku 2013 měli začít studenti platit odložené školné, na čemž se shodla vládní koalice.

Proti zápisnému se okamžitě zvedla vlna kritiky ze strany škol i studentů. Zápisné je podle nich skryté školné, navíc by prý nadměrně zatížilo studenty z chudých rodin.

Tyto argumenty zopakoval i místopředseda konference a rektor ČVUT Václav Havlíček. "Je to jiná verze školného. (...) My toto považujeme za mezikrok, který není dostatečně připravený a neřeší financování vysokých škol," uvedl v ČT Havlíček.

Cílem ministerstva bylo, aby se zápisným alespoň částečně vynahradily škrty v rozpočtu vysokých škol. I pokud by bylo zápisné zavedeno už příští rok, školy by si polepšily maximálně o 700 milionů. Kvůli škrtům však přijdou o 2,3 miliardy. Měly by se tedy hledat jiné cesty, jak školám finančně pomoci.

Rektoři už dříve upozorňovali na to, že je možné, že na snížení peněz by vysoké školy musely reagovat krácením semestru, přerušením výuky v topné sezoně nebo snižováním počtu přijímaných studentů.

Nutná je proto celková změna systému financování škol. Více peněz by školám mohly podle ministerstva zajistit dobré výsledky ve vědě a výzkumu nebo to, kdyby jejich studenti houfně vyjížděli studovat na zahraniční univerzity.

Zveřejněte konkrétní plány, vyzvali aktivisté Dobeše

Česká konference rektorů ve stanovisku zároveň upozornila, že příprava nového zákona o terciárním vzdělávání prostřednictvím novelizací je nekoncepční a měla by se týkat pouze "technických" otázek.

Ve čtvrtek dostal ministr školství Josef Dobeš od Sdružení pro odpovědnou reformu vysokých škol otevřený dopis, jež podepsal i bývalý ministr školství Ondřej Liška. Sdružení ministra vyzvalo, aby zveřejnil konkrétní plány na reformu univerzit.

Dobeše se v dopise mimo jiné ptají, jak hodlá financovat vysoké školy kromě avizovaného školného. Řeší i vysoký počet univerzit a to, podle jakého klíče se budou slučovat a rušit, či to, podle jakých kritérií se bude hodnotit jejich kvalita.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Najdete na iDNES.cz