Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl
vydáno 6.2.2009 12:00
Vláda kývla na reformu vysokých škol. V takzvané bílé knize se řeší školné, systém půjček či větší autonomie škol. Některé školy mají k navrhované podobě reformy řadu připomínek. Nejhlasitěji se ozývá Univerzita Karlova. Hostem on-line rozhovoru bude v pátek od 12 hodin její rektor, Václav Hampl.
Konec rozhovoru
Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 6. února 2009 do 12:17
OTÁZKA:
Dobrý den, zajímá mě Váš názor na současný stav vysokoškolských kolejí. Je podle Vás morálně ospraveditelné chtít za ubytování na koleji téměř 3000 měsíčně, když se na pokoji v zimě téměř netopí, často vypadává elektřina, protože koleje jsou stavěné maximálně na lampičku a rychlovarnou konvici, a teplá voda je luxusem, který si student může dovolit obden, nemluvě o arogantním chování zaměstnanců? Pro mě jako pro studenta je ta částka polovinou mých měsíčních přijmů, a proto bych si představoval, že za takové peníze bych mohl mít zaručenou alespoň nějakou kvalitu života. Děkuji za odpověď.
RW
OTÁZKA:
Vážený pane rektore, jý je Vás názor na systém využívání vědeckých poznatků v průmyslu a jiných oborech, úlohu státu v určování určitých výzkumných priorit a v čem vidíte nějvětší úskalí současného nesystému v podpoře spolupráce vysokých škol a komerční sféry, která by se měla více podílet na financování vysokých škol.
Děkuji
Jan Baltus
OTÁZKA:
Překvapilo mě, že na univerzitě prakticky neexistují žádné speciální přednášky pro doktorandy. Až na výjimky se vše řeší samostudiem nebo pomocí výuky společné s magisterskými studenty. Mě už se tato bolest ani její případné řešení nedotkne, nicméně dá se po reformě čekat nějaká změna i v této oblasti?
Martin
OTÁZKA:
Jak se stavite k nazoru, ze vysokou skolu by mel vest manager z povolani?
Honza
OTÁZKA:
Dobrý den, pane rektore, předpokládám, že ve Vaší funkci jistě řešíte rozdílnost společenských a přírodních věd, mimo jiné co se týče financování a výzkumu v dané oblasti. Zajímalo by mě, co byste ze své zkušenosti doporučil výzkumu v humanitních vědách. Děkuji. Šárka Elfmarková
Šárka Elfmarková
OTÁZKA:
Vážený pane rektore,
znám velmi dobře poměry na FF UK. pedagogický sbor je tam přestárlý-s takovými lidmi nelze reformovat UK a vrátit jí kvalitu, která na mnoha katedrách FF UK znatelně chybí.
Jak se s tím chcete vypořádat?
michael
OTÁZKA:
Lze sladit rostoucí počet studentů s náročným vědeckým výzkumem na univerzitě? Pokud by se vysoké školy měly rozčlenit do kategorií - zaměřené více na pokročilý výzkum nebo naopak na praktickou výuku většího množství bakalářů - kterou cestou se chce ubírat UK?
Karel J.
OTÁZKA:
Dobrý den,jaký máte názor na testy studijních předpokladů jako formu přijímacího řízení na MU v Brně? Tzn.žádné oborové testy...Neuvažujete také o zavedení takovýchto přijímacích zkoušek?
Děkuji za odpověď.
Jana V.
OTÁZKA:
Jaké budou podmínky při přijímacím řízení na VŠ vědeckou nebo VŠ praktickou? Jakého titulu dosáhnou studenti z těchto VŠ? Jaká budou rozlišovací kriteria?děkuji Nováková
Dobromila Nováková
OTÁZKA:
Jaký je váš názor na ministra školství Ondřeje Lišku? Vytkl byste mu něco? Jaké jeho kroky jste naopak uvítal?
Tereza Pospíšilová
předchozí | 1 2 | další |