Rekordy padaly i v dešti

  13:48aktualizováno  13:48
Pelhřimov - Světové i národní rekordy padaly navzdory vytrvalému dešti na 11. ročníku Mezinárodního festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Charalambos Bursas z Branek na Moravě kupříkladu uběhl s míčem 50 metrů za stálého hlavičkování za 11,08 sekundy. "Světový rekord tak překonal o sedm desetin," informoval Miroslav Marek z pořádající agentury Dobrý den.

Na pelhřimovském náměstí a v jeho okolí recesisté bojovali o prvenství v nejrůznějších kategoriích. Monika Kvěchová z Pelhřimova přebrala 100 gramů hrachu se 100 gramy čočky za 6,25 minuty a 95 setin. Martin Straka během tří minut třistadvanáctkrát obrátil hodem na pánvi palačinku. Štefan Raškovský z Michalovců zase snědl půl kilogramu špaget za 47,11 sekundy. Hadí žena Milena Šišková v gymnastické poloze zvané most ušla 42 metrů za 1,35 minuty.

V rámci preventivní kampaně proti AIDS vzlétl nad náměstí hrozen tvořený 1533 prezervativy, který deset maturantů gymnázia naplnilo heliem a zavázalo za 5,08 hodiny.

Aplaus diváků a certifikát od rozhodčích si vysloužily nejstarší mažoretky na světě z mosteckého Penzionu pro seniory. Jejich průměrný věk je téměř 75 let a v jejich čele stojí jedenadevadesátiletá kapitánka Jarmila Kupová.

Na festivalu se každoročně odehrávají i hazardní scény: Petr Fiedor z Tábora se nechal polít směsí benzinu s laku a zapálit. Až do zásahu hasičů uběhl za 36,4 sekundy rekordní vzdálenost 185 metrů. Shořelo na něm sedm vrstev oblečení.

Nový světový rekord vytvořil i jedenasedmdesátiletý magnetický muž Karol Ostertag z Bratislavy, když na hrudi bez pomoci rukou udržel silou vnitřního magnetismu závaží o hmotnosti 225 kilogramů. Závaží bylo třikrát těžší než on sám.

Dobře se lidé pobavili v úřednické aréně: Jaroslava Štulíková natiskla za minutu 65 razítek a ve stejném čase přijala 132 úplatků v obálce. V aréně domácích prací Iva Havlíčková z Pelhřimova natáhla deset pastiček na myši za 23,78 sekundy. Další rekordmanka navlékla deset jehel za minutu a 14 sekund.

Do boje o rekordy se zapojil i Srb Raka Miličevič, který za hodinu vystříhal portréty 215 návštěvníků. Maďar Alexander Naranczik přetrhl za tři minuty 27 telefonních seznamů o 401 stránkách.

S největší sbírkou hygienických sáčků z letadel přijeli do Pelhřimova Nizozemci. Sbírka čítá 2002 kusů od 650 leteckých společností. Jsou mezi nimi i ty, které při letu "jistily" americké prezidenty. K vidění byla i největší sbírka žvýkaček o 3837 kusech ze 44 států. Nejstarší žvýkačka je stará 20 let.

Náměstí tradičně lemují maxiexponáty Muzea rekordů a kuriozit. Vladimír Michna z Bystřice nad Olší představil maketu Eiffelovy věže, na níž pracoval tři roky, plných 936 hodin čistého času. Věž je zhotovena ze 44 tisíc zápalek a je vysoká 250 centimetrů.

Silák Miroslav Kaliban překonal 9. června na Festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově český rekord ve zdvihu 124 kilogramové činky s protáčející se rukojetí v čase 4 vteřiny.

Kvůli křečím zádového svalstva 7. června odpoledne přerušil pokusu jihočeský fakír a kaskadér Petr Fiedor, který chtěl v Pelhřimově překonat vlastní světový rekord v ležení na skleněných střepech. V květnu 2000 proležel na skleněných střepech ze 40 lahví celkem 72 hodin a dvě minuty.

Na 11. ročníku mezinárodního festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově se 8. června trialista Martin Liška pokusil překonat svůj vlastní rekord ve skoku z výšky 3,6 metru s trialovým kolem. Vinou vady materiálu na titanové šlapce však nedopadl skok podle jeho představ.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Hromadná nehoda ochromila dopravu na Strakonické ulici směrem do Prahy

Hromadná nehoda na Strakonické ulici u Prahy. (11. listopadu 2018)

Dopravu zastavila srážka šesti osobních a jednoho nákladního auta. Kolona, kterou nehoda způsobila, dosahovala v...

Ministři večeřeli u prezidenta Zemana, adventní setkání se má stát tradicí

Prezident Miloš Zeman uspořádal pro premiéra a ministry menšinového kabinetu...

Prezident Miloš Zeman v pondělí na zámku v Lánech uspořádal pro premiéra Andreje Babiše a ministry kabinetu ANO a ČSSD...

Praha chce most na Výtoni rozšířit o třetí kolej, žádá o nový posudek

SŽDC představila návrh nové podoby železničního mostu na pražské Výtoni...

Praha preferuje rozšíření železničního mostu mezi Výtoní a Smíchovem na tři koleje, což by zvýšilo kapacitu...

Najdete na iDNES.cz