Rekordy padaly i v dešti

  13:48aktualizováno  13:48
Pelhřimov - Světové i národní rekordy padaly navzdory vytrvalému dešti na 11. ročníku Mezinárodního festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Charalambos Bursas z Branek na Moravě kupříkladu uběhl s míčem 50 metrů za stálého hlavičkování za 11,08 sekundy. "Světový rekord tak překonal o sedm desetin," informoval Miroslav Marek z pořádající agentury Dobrý den.

Na pelhřimovském náměstí a v jeho okolí recesisté bojovali o prvenství v nejrůznějších kategoriích. Monika Kvěchová z Pelhřimova přebrala 100 gramů hrachu se 100 gramy čočky za 6,25 minuty a 95 setin. Martin Straka během tří minut třistadvanáctkrát obrátil hodem na pánvi palačinku. Štefan Raškovský z Michalovců zase snědl půl kilogramu špaget za 47,11 sekundy. Hadí žena Milena Šišková v gymnastické poloze zvané most ušla 42 metrů za 1,35 minuty.

V rámci preventivní kampaně proti AIDS vzlétl nad náměstí hrozen tvořený 1533 prezervativy, který deset maturantů gymnázia naplnilo heliem a zavázalo za 5,08 hodiny.

Aplaus diváků a certifikát od rozhodčích si vysloužily nejstarší mažoretky na světě z mosteckého Penzionu pro seniory. Jejich průměrný věk je téměř 75 let a v jejich čele stojí jedenadevadesátiletá kapitánka Jarmila Kupová.

Na festivalu se každoročně odehrávají i hazardní scény: Petr Fiedor z Tábora se nechal polít směsí benzinu s laku a zapálit. Až do zásahu hasičů uběhl za 36,4 sekundy rekordní vzdálenost 185 metrů. Shořelo na něm sedm vrstev oblečení.

Nový světový rekord vytvořil i jedenasedmdesátiletý magnetický muž Karol Ostertag z Bratislavy, když na hrudi bez pomoci rukou udržel silou vnitřního magnetismu závaží o hmotnosti 225 kilogramů. Závaží bylo třikrát těžší než on sám.

Dobře se lidé pobavili v úřednické aréně: Jaroslava Štulíková natiskla za minutu 65 razítek a ve stejném čase přijala 132 úplatků v obálce. V aréně domácích prací Iva Havlíčková z Pelhřimova natáhla deset pastiček na myši za 23,78 sekundy. Další rekordmanka navlékla deset jehel za minutu a 14 sekund.

Do boje o rekordy se zapojil i Srb Raka Miličevič, který za hodinu vystříhal portréty 215 návštěvníků. Maďar Alexander Naranczik přetrhl za tři minuty 27 telefonních seznamů o 401 stránkách.

S největší sbírkou hygienických sáčků z letadel přijeli do Pelhřimova Nizozemci. Sbírka čítá 2002 kusů od 650 leteckých společností. Jsou mezi nimi i ty, které při letu "jistily" americké prezidenty. K vidění byla i největší sbírka žvýkaček o 3837 kusech ze 44 států. Nejstarší žvýkačka je stará 20 let.

Náměstí tradičně lemují maxiexponáty Muzea rekordů a kuriozit. Vladimír Michna z Bystřice nad Olší představil maketu Eiffelovy věže, na níž pracoval tři roky, plných 936 hodin čistého času. Věž je zhotovena ze 44 tisíc zápalek a je vysoká 250 centimetrů.

Silák Miroslav Kaliban překonal 9. června na Festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově český rekord ve zdvihu 124 kilogramové činky s protáčející se rukojetí v čase 4 vteřiny.

Kvůli křečím zádového svalstva 7. června odpoledne přerušil pokusu jihočeský fakír a kaskadér Petr Fiedor, který chtěl v Pelhřimově překonat vlastní světový rekord v ležení na skleněných střepech. V květnu 2000 proležel na skleněných střepech ze 40 lahví celkem 72 hodin a dvě minuty.

Na 11. ročníku mezinárodního festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově se 8. června trialista Martin Liška pokusil překonat svůj vlastní rekord ve skoku z výšky 3,6 metru s trialovým kolem. Vinou vady materiálu na titanové šlapce však nedopadl skok podle jeho představ.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

ANO ztratilo Prahu, jinak vyhrálo ve všech krajských městech kromě Liberce

Andrej Babiš a Petr Stuchlík ve volebním štábu hnutí ANO v pražském OD Kotva....

Hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách ve všech krajských městech kromě Prahy a Liberce. Boj o pražský magistrát byl...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...Další z rubriky

SOUTĚŽ 100 LET: Ověřte si, co víte o republice, a vyhrajte vyhlídkový let

„Zeptal se mě, jak se jmenuji a kde mám maminku,“ vzpomíná na setkání s...

Od vzniku samostatného Československa uběhlo sto let. Výročí věnujeme sérii pěti vědomostních kvízů, kde si můžete...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Program pražské koalice bude nejdřív za týden, chce být vstřícná k opozici

Lídr Pirátů Zdeněk Hřib (uprostřed), lídr Prahy Sobě Jan Čižinský (vpravo) a...

Skončila první kola schůzek o programu rodící se koalice ve složení Pirátů, Spojených sil pro Prahu a uskupení Praha...

Rover 75 2.5i 130kw LPG TOPstav
Rover 75 2.5i 130kw LPG TOPstav

r.v. 2001, naj. 109 100 km, LPG + benzín
59 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz