Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rekordní šestidenní obstrukce reforem ve Sněmovně skončily

  12:55aktualizováno  23:20
Po šesti dnech končí jednání Sněmovny. Rozprava k reformním zákonům před 22. hodinou skončila. A s ní i obstrukce, které ji ze strany opozice provázely. Hlasovat o reformách poslanci začali po 23. hodině.

Bohuslav Sobotka (ČSSD) na jednání Sněmovny (4. listopadu 2011) | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Už nemáme prostor reformy zastavit. Vyčerpali jsem prostor, který nám dala pravidla nastavená koalicí," řekl před hlasováním předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Když předsedající Kateřina Klasnová (VV) oznámila, že je rozprava ukončená, koaliční poslanci informaci ocenili hlasitým potleskem a výkřiky.

Jen o hodinu tak nevyšel večerní tip poslance Vítězslava Jandák (ČSSD), který iDNES.cz řekl, že na rozprava skončí ještě před půlnocí. "Myslím, že do 21. hodiny bude rozprava vyřízená, protože dýl nás mluvit nenechají," řekl Jandák.

Krátce po 22. hodině si vzal hodinovou přestávku poslanecký klub ODS. Zřejmě proto, aby v sále při hlasování seděli všichni jeho poslanci. K přehlasování zamítavých stanovisek Senátu potřebuje koalice 101 hlasů. Bez tří odpadlíků jich má celkem 115.

Poslanci koalice se oto po šestidenním maratonu plném obstrukcí těší na hlasování. Rozhodovat budou mimo jiné o změně DPH, třech zákonech zdravotnické reformy nebo změnách v důchodech. (Přehled reformním zákonů najdete tady.)

Neděle ve Sněmovně

"Naše země reformy potřebuje a my je prosadíme. Šest dnů a šest nocí jsme jasně demonstrovali, že vláda Petra Nečase má masivní podporu koaličních poslanců," řekl šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura.

"Jsme odhodlaní, i přes svoji únavu hlasovat zvládneme," ujistila kolem nedělního poledne poslankyně za ODS Lenka Kohoutová.

"Jsme odhodlaní v noci nebo k ránu hlasovat," řekla iDNES.cz ještě před koncem sněmovní rozpravy Jana Černochová (ODS). Podle ní by přerušení schůze do pondělí mělo neblahý vliv na pondělní poslanecké dny, kdy jezdí politici úřadovat do svých regionů.

Po 20. hodině byli do rozpravy písemně přihlášeni čtyři řečníci. Mezi nimi i Jiří Paroubek, který nedávno založil novou stranu s názvem Národní socialisté - levice 21. století. Dvě hodiny před tím bylo přihlášených řečníků 14 včetně Stanislava Humla, který letos opustil poslanecký klub VV a deklaroval spolupráci s ČSSD.

S přicházejícím večerem rozpravu ale začaly protahovat námitky. Poslanci ČSSD v nich protestovali proti tomu, že se do řečnění nemohou zapojit potřetí. Koalicí navržená pravidla sloučila do jedné rozpravy 14 bodů programu. Navíc stanovila, že každý poslanec v ní může hovořit maximálně dvakrát. Délka každého jeho příspěvku je pak maximálně 10 minut.

Do rozpravy se začali také aktivněji zapojovat komunisté. V neděli odpoledne se z debaty "odstavil" komunistický poslanec Miroslav Opálka, který využil limitu dvou příspěvků. Jedno vystoupení měla v podvečer za sebou i jeho kolegyně Marie Rusová. Vystoupí také předseda KSČM Vojtěch Filip.

Nedělní jednání protáhla také pauza na oběd, která spolu s jednáním klubu ČSSD trvala hodinu a půl. Další čas před hlasováním ukously faktické poznámky.

Před 21. hodinou ještě vystoupila šestice poslanců ČSSD, která měla pověření klubu shrnout stanoviska k reformám vlády. Sociální demokraté zopakovali, že reformy nepodpoří.

Po odhlasování reforem a krátkých vyjádřeních pro tisk ze strany ČSSD a ODS budou mít poslanci dva dny bez zasedání. Do lavic jednacího sálu se posadí opět ve středu v 9 hodin, kdy budou pokračovat v programu mimořádně svolané schůze, kterou v tomto týdnu přerušili.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Ve čtvrtek se Českem prožene silný vítr, v dalších dnech se počasí uklidní

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset centimetrů nového sněhu....

Během čtvrtka zasáhne Českou republiku silný vítr o rychlosti 70 až 90 km/h, na horách až 125 km/h. V průběhu ranních a...

Najdete na iDNES.cz