Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rekordní poštovní podvod je u soudu

  17:38aktualizováno  17:38
Tolik obžalovaných v soudní síni už dlouho nesedělo. Stíhaní muži a jejich advokáti v pondělí obsadili pět lavic v jednom z největších sálů justičního paláce na pražském Smíchově. Půl hodiny trvala soudci jen kontrola občanských průkazů všech předvolaných, a to jich ještě devět nepřišlo.

"Je to druhý největší případ co do počtu obžalovaných, který jsme v posledních pěti letech vyšetřovali," řekl MF DNES Pavel Jiříček, šéf odboru hospodářské kriminality na Policejním prezidiu.

Kuriozní je i podvod, jehož se devětadvacet mužů údajně dopustilo. Podle obžaloby okradli Českou poštu o dvaačtyřicet milionů korun. Kdyby na jejich fintu pracovníci pošty a policisté nepřišli, mohli společnost připravit o čtvrt miliardy.

Princip podvodu spočíval v padělání poštovních složenek, kterými se přes poštu posílají peníze.

Finta pana ředitele
Jeden z gansterů si nechal vyrobit na počítači falešné poštovní razítko, jehož otiskem pak další člen gangu opatřil složenky s fiktivními částkami.

Ty měla pošta doručit na poštovní P. O. Boxy, které chodili vybírat "pěšáci" skupiny. Anebo na konta gangu, kterých podvodníci založili několik na různých místech republiky.

Mezi pravé poukázky tu padělanou vždy propašoval člověk z gangu, který se u pošty nechal zaměstnat jako brigádník. Než pošta našla další kontrolní ústřižky složenky a zjistila, že jsou falešné, trvalo to řadu měsíců.

Podobných poukázek podvodníci poslali na pět stovek. Jako odesílatelé byly na složenkách uvedeny firmy nebo osoby, vybrané zcela náhodně z telefonního seznamu.

Způsob, jak z pošty ukrást peníze, vymyslel bývalý ředitel jedné z malých filiálek pošty, jenž byl za tento podvod - ovšem v malém měřítku - už dříve za mřížemi. Tam se seznámil s lidmi, kteří pak jeho zkušenost využili a fintu rozjeli ve velkém.

Spiknutí a tvrdé tresty
Obžaloba muže viní z podvodu, pokusu o podvod a hlavně ze zločinného spolčení, třebaže se všichni ani vzájemně neznali. Gang totiž pracoval hodně konspirativně. Byl rozdělen do několika skupin a "pěšáci" znali pouze své kontaktní osoby.

Kvůli paragrafu o zločinném spolčení jim hrozí větší trest. "Až patnáct let vězení," řekla žalobkyně Miloslava Zagarová.

O tom, že podvodníci přiliš na zákony nedbají, dokladá i to, že jeden z nich je ve vězení v Německu, další uprchl z azylového zařízení a jednoho z obžalovaných přivezla eskorta z vazby.

Mezi obžalovanými sedí i podnikatel Tomáš Linhart, jenž je například stíhán v souvislosti s daňovým únikem a o němž redaktoři pořadu Na vlastní oči natočili reportáž Anděl smrti. Jeho jméno se totiž objevuje v souvislosti s několika záhadnými úmrtími.

Soudní líčení, které v pondělí začalo, má podle plánu skončit za měsíc. Zda opravdu za čtyři týdny trestní senát v případě rozhodne, záleží také hodně na tom, zda obžalovaní a jejich advokáti budou k soudu pravidelně chodit.

"Pokud někdo bude simulovat, budu velmi přísný," pohrozil soudce Petr Franc.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Najdete na iDNES.cz