Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rekonstrukce silnice bude brzy pokračovat

  19:51aktualizováno  19:51
Jihlavský kraj - Silnici spojující Jihlavu se Znojmem a pokračující dále do Rakouska, brzy čeká další etapa rekonstrukce. Po loňském roce, kdy se dočkala opravy trasa od krajského města na hranice okresu Třebíč, přijde 3. dubna na řadu úsek od Želetavy dále směrem na jih.

"Právě jsme projeli objížďkové trasy, tento čtvrtek po jednání v Želetavě je definitivně stanovíme, do té doby nemohu říci jejich konkrétní podobu," řekl Jan Krám, vedoucí technickosprávního útvaru Správy a údržby silnic v Třebíči. Zainteresované obce budou tedy mít necelých čtrnáct dní na přípravu k zvýšenému náporu vozidel. Uzavírka bude trvat stejně jako v loňském roce až do září.

TĚŽKÉ ČASY PRO PODNIKATELE
Díky obnově důležité výpadovky zažívají těžké časy podnikatelé, kteří ji lemují a jejichž prosperita je s ní spojena pupeční šňůrou. "Za loňský rok jsem šel dolů s tržbou o 400 tisíc korun, zachránili mě stavební dělníci, co tady na silnici pracovali a chodili k nám na jídlo," řekl Stanislav Vrtal, majitel restaurace Býk v Čížově. Ani to, že před svým podnikem má zbrusu novou silnici ho nenechává klidným. To, že uzavírka bude o kus dál, se ho pravděpodobně opět dotkne i když nepřímo. "Pokud mezinárodní a dálková doprava povede zase přes Brno, bude se nás to opět hodně týkat, i když to nebude tak výrazné jak vloni," dodal Vrtal.

Také v blízkém Mlýnhotelu prožívají složité období. "Když to bylo zavřené, tak do naší restaurace skoro nikdo nechodil. Kdybychom byli v nájmu, položí nás to; naštěstí jsme ve svém," sdělil majitel Mlýnhotelu ve Vílanci. Také on doufá, že to nejhorší si prožili v minulém roce. Letošní rok ale bude mít daleko k normálnímu stavu. Za běžného provozu by se po slabším zimním období těšili na zvýšený provoz v letních měsících. Už druhý rok se ho ale nedočkají.

KAMIONY NIČÍ SILNICE
Místa, kterými pravděpodobně objížďkové trasy povedou, čeká velká zátěž. Své o tom vědí například v Třešti. Po celou dobu loňské uzavírky byla doprava odkloněna právě přes ně, nevyhnuly se jim ani plně naložené kamiony. "Povrch silnic u nás je více rozbitý než je zvykem po každé zimě, osobně si myslím, že za to může loňská objížďka, a především těžké vozy, které tu neměly být a přesto tudy projížděly," řekl místostarosta Třeště Pavel Maslák.

Také nedaleký Kostelec byl v době objížďky pod tlakem zvýšeného počtu automobilů, které daly zabrat místním, už tak několikrát látaným komunikacím. Jak Třešť, tak i Kostelec doufají že loňské strádání jim bude vynahrazeno letošní rekonstrukcí povrchu silnice, která je protíná ve směru na Telč. "Je hotový projekt, letos by to snad mělo proběhnout, záleží ale na finančních prostředcích," řekl starosta Kostelce Jaroslav Matula.

Zmíněná komunikace se před nedávnem stala majetkem kraje. Ten ale zatím nedisponuje prostředky, a tak by měly peníze na opravu přitéci dřívějším způsobem od státu. "Věřím, že nějaká finanční injekce státu bude, protože díky loňské objížďce ta silnice dost utrpěla," dodal třešťský místostarosta Maslák. "Bohužel, co jsem viděl plán rozpočtu na letošní rok, v prvním pololetí k opravě silnice z Kostelce do Telče v žádném případě nedojde. Je možné, že přípravné práce začnou až koncem letošního roku," řekl zástupce hejtmana Petr Pospíchal.

Žádný profit z nadměrného počtu aut přitom města a obce nepocítila, spíše se musela vyrovnávat se zhoršenou kvalitou ovzduší a dalšími problémy se zhuštěným provozem.

Při zahájení rekonstrukce silnice z JIhlavy na Znojmo musela být vykácena řada vzrostlých stromů.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Část Česka ve čtvrtek zasáhne silný vítr. Na Moravě hrozí ledovka

Ilustrační foto

Čtvrteční den přinese srážky, které mohou zejména na Moravě vytvářet na silnici nebezpečnou ledovku, a silný vítr,...

Stezka v korunách stromů je pod sněhem, z výšky je vidět i na lyžaře

Pohled na zimní stezku v korunách stromů v krkonošských Janských Lázních...

Stezku korunami stromů v Janských Lázních zasypal sníh. Zatímco v létě vypadala jako mraveniště, v těchto dnech...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...Najdete na iDNES.cz