Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rekonstrukce: Poslední půlrok u Ondřejovy rodiny

  9:28aktualizováno  9:28
MF DNES se pokusila o rekonstrukci událostí posledního půl roku v rodině, kde dávali nahého a svázaného syna do komory. Zařadila k ní i Barboru Škrlovou, která byla "Aničkou" v brněnském Klokánku.

Zlom v chování Mauerových nastal zřejmě letos v březnu a dubnu. Na snímku Klára Mauerová. | foto: Repro: TV NOVA

Taky vám vrtá hlavou, proč se mělo z dospělé ženy "stát" znovu dítě?

Ačkoliv je právě tohle klíč k rozuzlení záhady rodiny Mauerových, kde dávali nahého svázaného syna do komory, odpověď je zatím nemožná. Možné však je zrekonstruovat vývoj hlavních momentů v životě rodiny v posledním půlroce. A z toho pak dojít k několika vysvětlením.

Takže: existuje třináctiletá dívka Anna, nebo si na ni jen hraje dvaatřicetiletá Barbora Škrlová?

Soudci: Byla to dívka, ne žena
Je listopad 2006. Sestry Klára a Kateřina Mauerovy se obracejí na brněnský soud a žádají o přidělení identity pro třináctiletou dívku (jejich legenda: nalezené dítě bez dokladů a úředních záznamů vychovávala od roku 2000 babička ve Vsetíně, ta před třemi lety zemřela).

Sestry Mauerovy soudu předložily lékařské posudky o fyzickém i psychickém zdraví dítěte. "Není to běžné, ale když tyto zprávy sami dodáte, ušetříte tím soudu práci," říká místopředseda brněnského soudu Roman Kiš.

Navíc podle něj šlo o posudky znalců, s nimiž soud běžně spolupracuje, tudíž neměli důvod dokumentům nevěřit. Jména znalců ani on, ani policie nezveřejnili.

Z posudků i ze svědectví soudců vyplývá, že osobě, pro niž sestry Mauerovy žádaly novou identitu, bylo opravdu třináct let. Důležitý detail. Nemohlo tedy v tu dobu jít o Barboru Škrlovou, kterou za dívku Annu začaly sestry vydávat později.

Zlom: Škrlová dává výpověď
Další důležité události se odehrály letos v březnu a dubnu. Tak především: soud začal rozhodovat o tom, zda svěří "nalezenou" Annu do rodiny Kláry Mauerové.

Rodinu před tím navštívila sociální pracovnice, a jak sama popsala do protokolu, našla tam pohromadě tři děti - syny Jakuba a Ondřeje a "nalezenou Annu".

Soudkyně Jaroslava Rezová 26. března rozhodla. Dívce Anně přidělila datum narození a svěřila ji rodině Kláry Mauerové.

"Dívenka byla osobně přítomna u soudu dvě a půl hodiny, viděla ji soudkyně, zapisovatelka, sociální pracovnice. Určitě nešlo o starší ženu," říká s jistotou soudce Kiš.

Kdo to tedy u soudu byl?
Barbora Škrlová tou dobou žila relativně normálním životem dospělé ženy. Třiadvacátého března skládala na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity písemnou zkoušku z oboru speciální pedagogika. V téže době pracovala v Domě dětí a mládeže Paprsek jako kolegyně Kateřiny Mauerové.

Zároveň svému nadřízenému Karlu Kinclovi oznámila, že koncem dubna dává výpověď. "Uvedla osobní důvody," řekl Kincl, další svědek toho, že Škrlová ještě nedávno byla normálním "dospělým" člověkem.

V době, kdy Škrlová dává výpověď, Klára Mauerová naopak nastupuje do nové práce: 23. dubna se po půlroční dobrovolné nezaměstnanosti stala pracovnicí firmy na výrobu oken Velux. Vydržela tam ale jen několik dní. Bez bližších detailů to potvrdil ředitel firmy David Brož.

Z výše popsaných událostí je zřejmé, že v rodině Kláry a Kateřiny Mauerových se tou dobou něco začalo dít. Od té doby neexistuje žádný svědek, který by s jistotou tvrdil, že Anna Mauerová byla třináctileté děvče, a ne starší žena.

Netvrdí to ani zaměstnankyně Klokánku, kam se "Anna" dostala po policejním vysvobození týraného Ondřeje z komory 7. května. Netvrdí to policisté, kteří dívku viděli. Naopak: Kateřina Mauerová, čerstvě spoluobviněná z Ondřejova trýznění, před týdnem policii sdělila, že si existenci Anny vymyslela a místo ní nastrčila svou kolegyni.

Jak to tedy mohlo být? Z koho soudkyně udělala dítě s datem narození 2. prosince 1993?

Tři verze. Nebo víc?

1. Dívka Anna nikdy neexistovala. Lékaři vypracovali posudky na jiné dítě, ty pak sestry Mauerovy předložily soudu. Cíl: získat novou, "dětskou" identitu pro Škrlovou. Vysvětlení: Duševní choroba? Příslušnost k tajemné sektě?

2. Dívka Anna existovala, ale už nežije. Nelze vyloučit, že Anna před pár měsíci či týdny zemřela. Rodina ze strachu z úřadů, které už jí daly identitu, našla náhradnici - Škrlovou. Vysvětlení: setřást ze sebe pozornost úřadů, které o existenci dívky už věděly.

3. Dívka Anna existuje, ale teď je schovaná. Rodina mohla opravdovou Annu schovat před policií a do Klokánku vyslat Škrlovou, která pak utekla. Vysvětlení: uchránit autistické, vyplašené dítě před policejním vyšetřováním.

4. Je to všechno jinak. Nezapomínejme, že tahle kauza nabídla za dva týdny tolik nečekaných zvratů!

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Partneři se ve Zlíně popálili při hašení vánočního stromku

Ilustrační snímek

Poněkud s předstihem si chtěli doma navodit vánoční atmosféru partneři ze Zlína. Zapalování svíček na stromku se jim...

Osmnáctiletý řidič boural opilý, stejně starý spolujezdec nepřežil

Při nehodě na Strakonicku zemřel osmnáctiletý spolujezdec. Stejně starý řidič...

Osmnáctiletý spolujezdec zemřel před páteční půlnocí při nehodě na Strakonicku. Stejně starý řidič dostal na namrzlé...

Mladík deset let vyhrožoval dívkám a nutil je k sexu, začal v pubertě

ilustrační snímek

Policie navrhla obžalovat dnes čtyřiadvacetiletého muže z Náchoda ze znásilnění, sexuálního nátlaku a dalších...Najdete na iDNES.cz