Vláda zasedne v novém. Strakova akademie prochází rekonstrukcí

  21:19aktualizováno  21:19
Sídlo vlády ve Strakově Akademii v Praze na Malé Straně prochází již od minulého roku rekonstrukcí, která začala minulý rok v září a bude probíhat až do roku 2020. Vláda musela kvůli tomu přes léto zasedat v náhradních prostorách v Hrzánském paláci na Hradčanech.

Kabinet se poprvé v Hrzánském paláci sešel 31. července. Premiér Andrej Babiš (ANO) využíval palác, kde má záložní kancelář a který kdysi sloužil jako malířská škola, mimo jiné pro přijímání návštěv. Nabídnout jim díky poloze mohl neobvyklý pohled na hlavní město. 

Fotogalerie

Podle plánu se měl kabinet premiéra Babiše do Strakovy akademie vrátit již v září, podle webových stránek vlády se vrátí až příští týden. Jedním z hlavních cílů rekonstrukce je obnova vnější fasády a dalších prvků vnějšího pláště budovy. Opravuje se i střecha nebo například kamenné, štukové a kovové prvky a oplocení areálu.

Rekonstrukce by měla prodloužit životnost fasády a díky výměně oken by se měla snížit energetická náročnost budovy. Práce na rekonstrukci probíhá během běžného provozu úřadu a pod dohledem památkářů. Nejvíce zaměstnancům práci ztěžuje výměna oken.

V budově se nachází více než 700 oken, která budou buď repasována nebo nahrazena replikami. Zatím bylo bylo vyměněno 161. V září byl dokončen první milník prací, konkrétně oplocení areálu a část jihozápadního křídla. „V ostatních částech probíhají opravy omítek, kamenných prvků, výměna oken, střešní krytiny, oprava klempířských prvků, doplnění hromosvodné soustavy a ochrany proti ptactvu. Vše pod dohledem restaurátorů a zástupců památkové péče,“ uvedla mluvčí vlády Petra Doležalová.

O nutnosti rekonstrukce se již debatovalo několik let, o opravě rozhodl v roce 2015 tehdejší premiér Bohuslav Sobotka a měla by stát 294 milionů korun.

Strakova akademie byla postavena mezi lety 1891 až 1896. Navrhl ji architekt Václav Roštapil jako studentskou kolej pro nemajetné syny české šlechty. Bylo zde také česko-německé gymnázium a za první světové války sloužila budova jako nemocnice Červeného kříže. Později zde také sídlilo několik úřadů a během okupace za 2. sv. války zde sídlila protektorátní vláda. Vládním účelům budova sloužila i po válce až do současnosti.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Kandidáti do Senátu porušili zákon, úřad rozdal pokuty za 280 tisíc

Senát Parlamentu České Republiky

Dvacet pokut v celkové výši 280 500 korun rozdal Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí těm...

Jel tam kvůli našim pacientům, hájí Babiš Vondráčkovu cestu do Ruska

Český premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po společném jednání s Angelou...

Jel tam kvůli našim lidem, kterým se nedostává adekvátní zdravotní péče. Tak obhajoval v nedělních Otázkách Václava...

Doma se učí stále více dětí, masová záležitost z toho zřejmě nebude

Ilustrační fotografie

Časté cestování, nedůvěra ve školní systém, chybějící škola v okolí, víra, přeplněné třídy nebo zapálení pro věc. To...Najdete na iDNES.cz