Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nadšenci vyvážejí z bunkrů tuny odpadu a vrací jim barvy a kulomety

  9:20aktualizováno  9:20
Nadšenci do vojenské historie vracejí do původní podoby prvorepublikové bunkry, které byly součástí obranné linie na Chomutovsku. Z opravených a znovu vybavených "řopíků", tedy lehkých bunkrů vzor 37, a jejich menších předchůdců budují muzeum opevnění.

Na Kočičáku zatím členové sdružení dostali do původní podoby včetně vnitřního vybavení tento řopík a o něco menší bunkr vzor 36. | foto: Jiří Piramovský

"Počátky našich aktivit spadají do roku 1998, kdy byl založen Klub vojenské historie Nord-Sever Chomutov. Operoval v celých severních Čechách a sdružoval spoustu lidí. A právě v něm se zrodila myšlenka vyčistit, a hlavně zpřístupnit pevnosti na Chomutovsku," přibližuje člen sdružení Jiří Piramovský.

Muzeum Na Kočičáku

Muzeum se nachází na vrchu vzdáleném dva kilometry severně od Chomutova.

Otevřeno má každou sobotu od 10 do 17 hodin, vnitřní prostory řopíku jsou návštěvníkům dostupné od 1. května do 30. září. Muzeum je však možné vidět po telefonické domluvě i jindy.

Vstupné pro dospělé činí 30 korun, pro děti deset korun.

Propracovaný systém pevnůstek vybudovaných během krátkého období v předvečer 2. světové války považuje za hmatatelný symbol první republiky. Z toho vzešla i idea jejich záchrany.

"Opevnění a obrana jako taková stmelila v roce 1938 celý národ. Myslím si, že je třeba na to být hrdí. Tohle členy našeho sdružení spojuje," říká Piramovský.

Celkový počet různých objektů postavených k obraně na Chomutovsku ve 30. letech Piramovský odhaduje na 180. Z toho je asi padesát řopíků.

"Řada z nich už dnes neexistuje. Například šachta mezi Kadaní a Chomutovem zničila jednu celou linii, další objekty zmizely kvůli výstavbě sídliště. Spoustu pevností zničili nebo poškodili i Němci," připomíná.

Dva bunkry už mají i vnitřní vybavení

Před čtyřmi lety členové sdružení založili Muzeum čs. opevnění z let 1936-1938 Na Kočičáku, které se zaměřuje právě na historii obranných pevnůstek. Sídlí na kopci asi dva kilometry severně od Chomutova, po němž má jméno.

Do dnešního dne se tam sdružení povedlo dostat do originální podoby zatím jeden řopík a jeden lehký objekt vzor 36. Součástí areálu jsou ale také originální protitankové překážky, zákopy či kulometná hnízda.

Lehký objekt vzor 37 Na Kočičáku v roce 1938
Lehký objekt vzor 37 Na Kočičáku v roce 1992
Rekonstrukce omítky lehkého objektu vzor 37 Na Kočičáku v roce 2003

Řopík Na Kočičáku v roce 1938, opuštěný a zarostlý v roce 1992 a s novou omítkou před nátěrem

Kromě těchto kompletně opravených částí opevnění je dalších pět zatím jen natřeno maskovací barvou, ale v brzké době se počítá s obnovou i jejich interiérů tak, aby řopíky vypadaly přesně jako v předválečné době.

"Vzhledem k tomu, že všichni členové chodí do zaměstnání, na obnovu každého objektu potřebujeme tak šest měsíců," podotýká Piramovský.

Nejdůležitější je podle něj nejprve zbavit opevnění vegetace a upravit okolní terén. "Pak se začne vyklízet nepořádek, který se ve vnitřních prostorách za 70 let nashromáždil. Následně přijde na řadu oprava omítky a nátěr objektu maskovací barvou," líčí Piramovský.

Barvy jsou na základě originálních podkladů

Barevné odstíny sdružení nevolí svévolně, ale na základě originálních podkladů, které se mu podařilo získat. Nadšenci shánějí do řopíků i původní vybavení - lafety, kulomety, periskopy, ventilátory.

Fotogalerie

"Hledáme v bazarech, vetešnictvích či objektech na hranici 'železné opony' mezi tehdejším západním Německem a naší republikou," říká Piramovský.

Letos na podzim začali nadšenci s obnovou dalšího řopíku, který se nachází přímo mezi paneláky chomutovského sídliště Písečná.

"Bagr odhrnul okolní zeminu a při vyklízení jsme z něj vynesli skoro sedm kubíků nepořádku," líčí Piramovský. Dokončení rekonstrukce sdružení plánuje na příští rok.

Roční náklady na činnost sdružení se pohybují kolem 120 tisíc korun. Členové sdružení je shání u sponzorů i města. Jejich snem je vytvoření několikakilometrové naučné stezky od Otvic po Bezručovo údolí, která by turistům komplexně představila tehdejší obranný systém Chomutovska.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...Najdete na iDNES.cz