Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řekne soudu pravdu o kontu ODS?

  0:01aktualizováno  0:01
Už čtyři roky zůstává nezodpovězená otázka, kdo a proč posílal peníze na švýcarské konto, z kterého těžila Občanská demokratická strana. Pravdu zná vcelku nenápadný úředník jménem Ludvík Otto. Zatím si ji ale nechával pro sebe - zvrat může přijít nyní, kdy se policie chystá poslat Ottu před soud. Před senátem bude muset Otto, bývalý tajemník výkonného místopředsedy ODS Libora Nováka, vysvětlit, jak legalizoval černé peníze pro ODS.

Otto, který ODS půjčil dvanáct milionů (z toho část nenávratně), je obviněn z daňového úniku a hrozí mu až dvanáct let vězení.

"Předpokládám, že případ skončí podáním obžaloby. Nyní ještě čekáme na znalecký posudek z oboru účetnictví, který by měl dorazit koncem srpna," uvedl ředitel pražského úřadu vyšetřování Zdeněk Janíček.

Zjednodušeně řečeno - policie stíhá Ludvíka Ottu za to, že organizoval nelegální financování kampaně ODS před volbami v roce 1996. Otto, bývalý ředitel odboru ministerstva pro privatizaci, "zatáhl" do případu svého obchodního partnera Miloše Běhounka a přes jeho firmu legalizoval vytištění volebního programu ODS, plakátů a dalších propagačních materiálů za více než milion korun a velkou stranickou akci v Praze-Chuhli.

Na Běhounkovu firmu byla navíc vedena čtyři osobní auta a kopírka, které ve skutečnosti používala ODS. Místo aby všechny tyto věci byly vyúčtovány v dokladech ODS, měla je ve svém účetnictví Běhounkova firma. Tento způsob byl výhodný pro obě strany: ODS ušetřila na daních, Běhounek rovněž, protože čerpal od státu daň z přidané hodnoty a neoprávněně si snižoval základ pro výpočet daně z příjmu.

"Otto mi řekl, že letáky budou sloužit pro firmu Běhounek. Vůbec jsem netušil, k čemu skutečně všechny ty věci sloužily. Já jsem Ottovi bezmezně důvěřoval," hájil se Běhounek na policii.

Ludvík Otto svůj podíl na daňovém úniku popírá. Osobní rozhovor s ním není možný, s novináři se už tři roky nebaví. O mnoho sdílnější nebyl ani jeho advokát Oldřich Choděra: "Jsou klienti, kteří rádi prezentují verzi obhajoby, a jsou klienti, kteří si to nepřejí. Pan Otto je ten druhý případ. Mohu říct jen to, že jsem přesvědčen, že tento případ vyhrajeme," řekl.

Policisté, kteří v létě 1999 Ottu zatkli, přiznali, že kromě daňových úniků jim šlo i o tajné konto ODS. Slibovali si, že Otto ve vazbě promluví. Nepovedlo se a po půl roce byl Otto propuštěn. Z účtu banky Credit Suisse ve švýcarském Curychu, o kterém je policie přesvědčena, že z něj ODS měla možnost financovat své aktivity, opakovaně chodily milionové sumy právě na Ottovy soukromé účty.

K jednomu z kont, na které ze Švýcarska přišlo v přepočtu 45 milionů korun, měl dispoziční právo Ottův šéf, místopředseda strany Libor Novák, který byl zodpovědný za financování. Ludvík Otto dodnes uspokojivě nevysvětlil, jak se na jeho účtu ocitly miliony, které mu nepatřily.

"Nechal si je tam poslat můj známý, který je nechtěl převážet v hotovosti. Měly být určeny na nákup nemovitosti. Další osud peněz neznám," tvrdil v roce 1998 Lidovým novinám. Na stejnou otázku v MF DNES však uvedl: "Přišlo to tam omylem. Firma, které peníze patřily, se o ně přihlásila, já je poslal zpátky a tím to pro mě skončilo." (Na jméno společnosti si už ale nepamatoval.) Policii zase tvrdil, že to byly jeho úspory.

Stejně tak Otto nedokázal jasně odpovědět, proč měl Novák právo manipulovat s jeho účtem. V Lidových novinách řekl: "Novák měl dispoziční právo, protože jsme měli společný podnikatelský záměr". V MF DNES zase uvedl: "Novák se mě ptal, jestli bych nemohl ODS půjčit peníze tak na týden na čtrnáct dní. Půjčil jsem jim jednou a pak podruhé. Pak Novák přišel, že jsem pořád pryč, a bylo by proto jednodušší, kdyby mohl v případě potřeby vybírat peníze sám. Takže měl ke kontu přístup."

Švýcarské úřady už loni v létě potvrdily, že konto v bance Credit Suisse, na které se česká policie v souvislosti s ODS ptala, skutečně existuje. Švýcaři uznali i to, že z něj chodily peníze Ottovi. Žalobcům a policii však dodnes chybějí klíčové důkazy: kdo je majitelem účtu, kdo na něj posílal miliony a kdo dal příkaz k převodu peněz na Ottovo konto. To Švýcaři odtajní jen tehdy, když česká strana dodá jednoznačné podezření z trestné činnosti.

Policie toto podezření měla - daňový únik ODS, která nepřiznala a nezdanila dary, jež na konto v Credit Suisse přišly. To už ale neplatí. Díky politikům: schválili novelu zákona, jež osvobodila politické strany od placení darovací daně.

"V případě konta mohlo být podezření z krácení daně. Jenže přišla novela a teď dary politickým stranám dani nepodléhají. Takže už nemůžeme dovozovat, že tu byl spáchán trestný čin krácení daně," uvedla náměstkyně pražského žalobce Marcela Kratochvílová.

Případ konto, který v roce 1997 přispěl k pádu Klausovy vlády a předčasným volbám, by se tak pohnul z místa jen v případě, kdyby promluvil někdo z ODS nebo právě Ludvík Otto. Ten to dodnes neudělal. Poslední nadějí pro policii je jeho vlastní soud.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...Najdete na iDNES.cz