Měl tu s námi být i pan Putna, řekl Zemanovi při jmenování nový profesor

  14:46aktualizováno  14:46
S rozporuplnými pocity dorazili v úterý do Karolina někteří jmenovaní profesoři. Vadila jim neúčast Martina C. Putny, kterému prezident Miloš Zeman odmítl předat dekret. Jeden z nich si na to prezidentovi přímo postěžoval. Z ceremoniálu se omluvilo sedm profesorů, jiní o své účasti nepochybovali.

Prezident Miloš Zeman jmenoval v pražském Karolinu přes šedesát nových profesorů. (11. června 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vilém Pavlů, nový profesor ekologie z pražské České zemědělské univerzity (ČZU), nejdříve zvažoval, zda vůbec dorazit. Vysvětlení prezidenta, proč Putnu nechtěl jmenoval, jej totiž neuspokojilo. "Kvůli slavnostnímu aktu jsem nakonec dorazil. Při předání dekretu jsem ale prezidentovi řekl, že tu měl s námi být i pan Putna. Nijak na to nereagoval," řekl iDNES.cz Pavlů.

Zeman jmenoval nové profesory

Řada jeho kolegů argumentovala, že o případu neměla příliš informací. "Jsem ze Slovenska, tolik do toho nevidím," říká další nový profesor ekologie z ČZU Viliam Pichler. "Neuvažoval jsem, že bych nedorazil. Je mi ctí, že jsem tu mohl být," doplňuje Peter Droppa z Univerzity obrany, který se specializuje na dopravní stroje a zařízení.

Květoslava Šustová z Mendelovy univerzity v Brně se rozhodla dorazit po poradě s vedením školy. Dagmar Janáčová, odbornice na řízení strojů a procesů z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, čekala na schůzku prezidenta s ministrem školství Petrem Fialou. Na ní se 22. května dohodlo, že Zeman sice Putnu jmenuje, ale dekret mu předá právě Fiala.

Kauza Putna

Prezident původně odmítal Putnu jmenovat profesorem. Po silné kritice akademiků, politiků i veřejnosti se však dohodl s ministrem školství Petrem Fialou, že Putnovo jmenování sice podepíše, dekret mu však nepředá on, ale právě Fiala (více čtěte zde).

Podle dřívějších vyjádření prezidenta je důvodů, proč Putnu nechtěl jmenovat, více. Zeman ale zmínil jen Putnův transparent "Katolické buzny zdraví Bátoru", se kterým přišel na předloňský průvod homosexuálů Prague Pride. Literární historik tím reagoval na na tehdejšího vysokého úředníka ministerstva školství a předsedu hnutí D.O.S.T. Ladislava Bátoru, který pochod kritizoval.

Vysoké školy Zemanův postup hodnotily jako nepřípustné porušování akademických svobod, někteří ústavní právníci zase jako překračování prezidentských pravomocí. Podle akademiků prezidentovi nepřísluší hodnotit osobní postoje navržených profesorů. Zeman oponoval tím, že jako přímo zvolený prezident nebude jen strojem na podpisy.  

Kardiochirurg Jan Harrer z Univerzity Karlovy jejich dohodu nepovažuje za úplně šťastnou, přivítal však, že k ní aktéři vůbec dospěli. "Byl jsem rád, že se moudří lidé - prezident, ministr školství a rektor Univerzity Karlovy - dohodli. Pana Putny si ale vážím a byl bych raději, aby tady byl," řekl Harrer iDNES.cz.

Někteří profesoři se o Putnovi vůbec nechtěli bavit. "Situace byla vyřešena," prohodil bez dalších komentářů jeden z nich.

Putna dostane jmenovací dekret profesora sociální a kulturní antropologie v Karolinu zřejmě 25. června.

Má neúčast nesouvisí s Putnou, ale se Zemanem, říká profesorka

Prezident včetně Putny jmenoval celkem 66 profesorů, dekret si osobně převzalo 58 z nich. Kromě Putny chybělo v Karolinu dalších sedm akademiků, kteří se z ceremoniálu omluvili ministerstvu školství. "Příčinou jejich neúčasti mohou být zdravotní, pracovní nebo jiné důvody, to ministerstvo nijak neprověřuje," uvedl mluvčí ministerstva Marek Zeman.

Kvůli prezidentově postoji nedorazil například ekolog David Storch z Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. "Tím, že se prezident Zeman rozhodl docentu Putnovi nepředat dekret osobně, převedl to z ceremoniální úrovně na osobní úroveň. Pokud by to tak neudělal, tak bych na předávání šel a přenesl bych i přes srdce, že s mnoha věcmi, které Miloš Zeman dělá, nesouhlasím. Ale takto jsem se rozhodl nejít," zdůvodnil svou neúčast pro iDNES.cz.

Fotogalerie

Na slavnostní jmenování nepřišla ani Jana Klánová z Přírodovědecké univerzity Masarykovy univerzity v Brně. "S panem Putnou mé rozhodnutí nedorazit nesouvisí. Souvisí s panem Zemanem, to je celé mé vysvětlení," řekla iDNES.cz nová profesorka v oboru chemie životního prostředí. Profesoři, kteří se předání neúčastnili, dostanou dekret poštou.

Z rektorů odmítl na protest prezidentovi přijít například rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer (více o jeho postoji čtěte zde).

Někteří profesoři by nechali pravomoc jmenovat prezidentovi

V budoucnu možná nebude profesory jmenovat prezident, ale ministr školství. Zeman tento postup navrhl Fialovi 22. května a ministerstvo chce věc upravit novelou vysokoškolského zákona. Původně se spíše zvažovalo, že by tato pravomoc přešla na rektory vysokých škol.

Akademici jsou ale před touto změnou obezřetní. "Ministr školství je politik, může vyvstat stejný problém. Zachoval bych jmenování profesorů prezidentem. Je to tradice a některých tradic bychom se měli držet," míní ekolog Pavlů.

Stejný názor má i Harrer. "Je to masarykovská tradice," říká. Neobává se, že když zůstane tato pravomoc prezidentovi, že se potíže se jmenováním některého profesora budou opakovat. "Snad z této situace pro všechny vzejde ponaučení. Vítám, že byly důsledně hájeny svobody vysokého školství," dodává nový profesor.

Podívejte se na jmenování nových profesorů


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Inspekce prověří, zda kauzu Babiše juniora vyšetřovala policie správně

Ředitel GIBS Radim Dragoun (5.9.2018)

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů budou v příštích dnech zjišťovat, zda policisté z prvního...

Vaňková se stala primátorkou Brna, jako hlavní úkol vidí územní plán

Markéta Vaňková z ODS byla 20. listopadu 2018 na ustavujícím zasedání nového...

Novou brněnskou primátorkou se podle očekávání stala jednička kandidátky ODS Markéta Vaňková. V čele radnice vystřídala...

Ve východní části republiky hrozí až do středečního dopoledne ledovka

Ilustrační snímek

Meteorologové varují před ledovkou. Ta by se měla ve východní části Česka vyskytovat od úterního odpoledne do...

Najdete na iDNES.cz