Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Regulace nájmů je protiústavní

  9:41aktualizováno  9:41
Všichni majitelé nájemních domů dostali pod stromeček “pozdrav” od Ministerstva financí ve stylu, který odpovídá myšlení z dob raného socialismu důvěrně známému ještě mnoha nynějším vlastníkům. Odpovědné úřady opět nastoupili cestu přímého a nepřímého vyvlastňování soukromého vlastnictví, formou podzákonných a neústavních úředních předpisů a výnosů.
Nejnovější způsob regulace nájemného stále popírá princip rovnosti subjektů, obsažený v čl. 3 odst. 1 Listiny práv a svobod ( Základní práva a svobody se zaručují všem bez rozdílu pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického či jiného smýšlení, národního nebo sociálního původu, příslušnosti k národnostní nebo etnické menšině, majetku, rodu nebo jiného postavení), v souvislosti s porušením obecného principu rovnosti vlastnického práva čl. 11 odst. 1 Listiny práv a svobod. Tím vlastníkům znemožňuje uzavírat smlouvy o nájmu bytu a zabezpečit si tak záruky na odpovídající správu a údržbu svého majetku.
Dále stát své povinosti vyplývající z článku 11 odst. 3 Mezinárodního paktu o hospodářských, sociálních a kulturních právech přenáší na majitele domů bez jakéhokoliv vyrovnání ztrát. Tím porušuje čl. 9 odst. 1 (Nikdo nesmí být podroben nuceným pracím nebo službám.)
a dále čl. 11 odst. 4 (Vyvlastnění nebo nucené omezení vlastnického práva je možné ve veřejném zájmu, a to na základě zákona a za náhradu), protože stát neposkytuje žádnou náhradu.
Tvrzení náměstka min. financí Jaroslava Šulce o dostatečnosti výše nájemného je buď účelová lež a nebo neznalost. Což samo o sobě navozuje otázku co je horší.
Podle závazného způsobu stanovení “úředně stanovených cen” podle § 2 odst. 2 prováděcí vyhlášky k zákonu o cenách č. 580/1990 Sb. musí cena zahrnovat ekonomicky oprávněné náklady. Samo MF vyčíslilo ekonomicky oprávněné náklady na 4% ročně z aktuální reprodukční pořizovací ceny. Při cenách 30 až 40 tis korun za metr čtvereční nového bytu v Praze vychází nájem na 100 až 133 Kč za m2 měsíčně. Stávajících MF přikázaných 35,64 Kč za m2 tedy ani zhruba neodpovídá částce již jednou vyčíslenou MF.
Velmi účelově spojování jakýchsi mafií s majiteli domů a strašení občanů praním špinavých peněz v nájemních domech je šíření poplašné zprávy. Jestliže má pan náměstek jakékoliv informace o praní špinavých peněz tak je povinen to oznámit orgánům činným v trestním řízení a nebo být zticha.
Je z podivem, že tak vysoký státní úředník může veřejně vyhlašovat tvrzení která nemusí dokládat.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz