Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Borec007 či Polobuh1. Na tuto značku má řidičům stačit pár tisíc

  19:48aktualizováno  19:48
Lojza123, Jedlicka, 1234567 od příštího roku už nemusí být jen přezdívky z internetu, ale i značky na autech. Ministerstvo dopravy před pár dny odeslalo ministrům novelu zákona, která umožní ozdobit auta i motorky registračními značkami na přání.

Nyní mají "hezké" kombinace na autech například politici, již brzy budou k dispozici všem. Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Už příští rok tak bude mít každý možnost za pár tisíc korun přizpůsobit značku auta svému vkusu. Když bude dost rychlý.

"Novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích od nás odešla tento týden, vláda už ji má k dispozici. Samozřejmě ovšem záleží na ministrech, kdy normu projednají," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Resort předpokládá, že zákon, který umožní pořízení registrační značky na přání, projde legislativním procesem v létě. Předpis má začít platit půl roku po schválení, je totiž například třeba zavést nový registr vozidel, ten současný by značky na přání nezvládl. V praxi tak personalizované tabulky na autech a motorkách budou někdy na začátku příštího roku.

Značky na přání

Registrační značky na přání budou k dispozici nejspíš na začátku roku 2013. Bude na nich sedm až osm znaků. Povolené jsou libovolné kombinace číslic a písmen. Zvláštní znaky jako @ nebo * jsou tabu, stejně jako diakritika. Povolená také nebudou sprostá slova nebo kombinace znaků s rasistickým podtextem.

"Značky budou vázané na konkrétního člověka a budou se vydávat na celý život. Za každou tabulku se bude platit pět tisíc korun. Nově bude také možné si na auto pořídit třetí tabulku, která se může hodit především cyklistům, kteří dozadu montují držáky na kola," vypočítává mluvčí.

Značky i po změně stále musí být unikátní, takže v celé ČR může jezdit jen jeden Agent007 a jen jeden Polobuh1. "Platí zkrátka pravidlo, že kdo dřív přijde, ten dřív mele. Největší nápor logicky očekáváme hned po spuštění systému," předpovídá Martin Novák.

"Doživotní" značky se ani trochu nezamlouvají pojišťovnám. "Domníváme se, že princip trvalého přidělení SPZ konkrétní osobě by výrazně zkomplikoval identifikaci vozidel a zvýšil by administrativní náročnost," tvrdí výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů Jakub Hradec.

Tyto výhrady ovšem Novák striktně odmítá. "Auta mají sloužit lidem a ne naopak," říká mluvčí resortu dopravy. A zároveň upozorňuje, že značky se sice budou vydávat na celý život, ale to rozhodně neznamená, že si je nějaký vykuk pořídí a pak si s nimi vyzdobí verandu na chalupě.

Co na to policie?

Dopravní policie ústy mluvčí Veroniky Hodačové vzkazuje, že jí značky na přání nevadí, v některých případech mohou naopak mužům zákona i usnadnit práci. "Pro nás je zásadní, že značení aut bude stále unikátní. Ale je fakt, že některé značky mohou lidem snáz uvíznout v paměti než současné náhodné kombinace," míní Hodačová.

Pokud totiž majitel auto odhlásí, má tři měsíce na to, aby si tu svou tabulku připevnil na nové vozítko. "Za tři sta korun si v mezičase může již pořízenou značku uschovat. Pokud v tomto termínu nezaregistruje nový vůz, nárok na konkrétní značku zaniká a je opět k dispozici zájemcům," upozorňuje ministerstvo.

Novela myslí i na ty, kteří už mají v hlavě nápad, ale dočasně jim schází deset tisíc potřebných k ozdobení jejich samohybu. Za pětistovku bude totiž možné si vyhlédnutou kombinaci čísel a písmen na čtvrt roku zarezervovat.

Úředníci doufají, že novela zarazí korupci, která nyní bují, aby se někteří lidé dostali k "sexy" značkám, známým jako kmotrovské. Vyinkasované peníze za unikátní tabulky zůstanou obci, která personalizovanou značku vydá.

Slováci za značky na přání utržili miliony eur

Zatímco v Česku si řidiči na značky na přání musí počkat ještě několik měsíců, na Slovensku se už personalizované tabulky vydávají řadu let - od roku 2000.

"Loni jsme vydali 2 334 takových značek, v předchozích letech to bylo mezi 2 000 a 2 200 registračními značkami ročně. Řidiči za každou tabulku platí 165 eur (přibližně čtyři tisíce korun)," vypočítává mluvčí slovenského policejního prezidia Michal Slivka.

"Frajerské" značky navíc představují vítanou vzpruhu pro slovenský státní rozpočet, protože za ně řidiči zaplatili už 7 300 000 eur  (asi 180 milionů korun). Značky na přání se podle Slivky na Slovensku osvědčily. "To potvrzuje i fakt, že k systému nejsou ze strany lidí žádné připomínky," tvrdí Slivka.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz