Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zakázku pro strážníky vyhrála nedávno založená firma, ukázal registr smluv

  6:48aktualizováno  6:48
Teprve něco málo přes měsíc funguje registr smluv a už se díky němu dostaly na veřejnost některé nestandardní postupy při veřejných zakázkách. Mezi ty zajímavé patří i smlouva na nákup brašen, kterou městská policie v Praze uzavřela s nedávno založenou firmou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Lukáš BíbaMAFRA

Dodávku 2 000 kusů brašen za 964 tisíc korun má zajistit firma Sewing Development Czech Company se sídlem na Liberecku. V obchodním rejstříku má zapsanou jako činnost výrobu, obchod a služby. Nebylo by na tom nic zvláštního, kdyby tato společnost s ručením omezením nevznikla až 23. března 2016. Tedy jen 12 dní předtím, než Městská policie hlavního města Prahy zveřejnila výběrové řízení na dodávku brašen.

Podle mluvčí pražských strážníků Ireny Seifertové tato společnost vyhrála proto, že nabídla nejkvalitnější brašny. Z údajů zveřejněných v registru vyplývá, že vítězná firma je sice mladá, ale je provázaná s významnějším dodavatelem vybavení pro armádu a záchranáře. Tou je S.P.M. Liberec - společnost, kterou pražská městská policie v Praze při vypsání zakázky rovněž oslovila.

Majitelka Sewing Development Czech Company Tereza Blahová přitom figuruje zároveň i v liberecké společnosti S.P.M. Jako finanční a personální ředitelka.

A právě tato společnost pro tu její brašny vyrobí. „Jelikož jsme nová firma, budeme to řešit přes subdodavatele,“ potvrdila Blahová redakci iDNES.cz svůj záměr. Střet zájmů v tom nevidí. „Ne, mám dobré vztahy přímo s majiteli S.P.M.,“ řekla.

Možnému dodavateli hrozil zákaz od antimonopolního úřadu

V době, kdy městská policie zakázku vypsala, se S.P.M. Liberec potýkala s vážným problémem. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se od února totiž zabýval dřívějším prohřeškem této firmy. Loni se přihlásila do výběrového řízení vypsaného ministerstvem vnitra na dodávku oblečení za téměř 15 milionů korun.

Poslala o sobě ale nepravdivé potvrzení o tom, že nemá dluhy na sociálce. Ministerstvo vnitra ji proto z výběrového řízení vyškrtlo a antimonopolní úřad vše prověřoval.

V registru je přes 14 tisíc smluv za 230 miliard korun

V registru smluv mají kontrakty nad 50 tisíc korun zveřejňovat stát a jeho úřady, kraje, obce s rozšířenou působností, státem, krajem a obcemi vlastněné firmy nebo veřejné vysoké školy.

Projekt Rekonstrukce státu, který sdružuje pět nevládních organizací, spočítal, že v registru se již objevilo 14 042 smluv s celkovou cenou 230 miliard korun.

„Nejaktivnější je jednoznačně Kraj Vysočina s 914 zveřejněnými smlouvami v hodnotě přes 1,355 miliardy korun. Následují Česká pošta s 774 smlouvami, Ministerstvo obrany ČR s 642, Fakultní nemocnice Brno s 454 a Liberecký kraj s 432,“ uvádí zpráva Rekonstrukce státu.

Z ministerstev zatím zveřejnilo alespoň jednu smlouvu devět rezortů, naopak pět včetně ministerstva financí a ministerstva dopravy nezveřejnilo zatím žádný kontrakt.

22. března vydal tento úřad příkaz, podle kterého se S.P.M. dopustila správního deliktu a tři roky se nesmí zúčastnit veřejné zakázky. Rozhodnutí padlo v době, kdy městská policie začínala hledat dodavatele brašen a pomocí dopisů oslovila šest možných zájemců, mimo jiné i S.P.M. Rozhodnutí antimonopolního úřadu o tříletém zákazu pro S.P.M. sice nebylo pravomocné, ale pro S.P.M. mohlo znamenat výraznou komplikaci. Pozdější vítěz mezi oslovenými nebyl, ostatně v tu dobu ani neexistoval.

O den později - 23. března byla do obchodního rejstříku zapsána firma Sewing Development Czech Company. „Dne 4. 4. 2016 byly zadávací podmínky uveřejněny na profilu zadavatele,“ sdělila k dalšímu průběhu událostí mluvčí strážníků. Do řízení se tak mohly přihlásit i další společnosti. Mezi nimi byla i právě založená Sewing Development Czech Company, která nakonec zvítězila. V červnu s ní městská policie podepsala smlouvu na dodávku dvou tisíc kusů brašen za necelý milion korun.

Zda vznik společnosti Sewing Development Czech Company souvisí s tím, že se firma S.P.M. Liberec nemohla účastnit veřejných zakázek, není jasné. Zástupce liberecké společnosti se redakci iDNES.cz nepodařilo kontaktovat, momentálně jsou v zahraničí.

Zakázka byla možná nestandardní, ale zákon splnila

Pro firmu S.P.M. dopadlo jednání s antimonopolním úřadem nakonec dobře. 29. dubna totiž začal platit nový zákon o zadávání veřejných zakázek (ZZVZ), podle kterého už nepravdivé potvrzení není problémem na straně dodavatele. „Podle platného ZZVZ by se již správního deliktu, pro nějž bylo správní řízení zahájeno, nedopustil,“ uzavřel místopředseda úřadu Josef Chýle.

Firma S.P.M. tak žádnou pokutu ani zákaz veřejných zakázek nedostala. „Správní řízení bylo zastaveno, neboť nebylo shledáno porušení zákona. Uvedená společnost rovněž není zapsána v rejstříku dodavatelů se zákazem plnění veřejných zakázek,“ shrnul současný stav mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Brašny pro městskou policii má společnost Sewing Development Czech Company dodat do konce srpna letošního roku. Blahová nepochybuje, že to její firma stihne. Každá brašna vyjde na 482 korun, což je zhruba o 160 korun více, než nabízela konkurence. Jak ale uvedla Seifertová, rozdíl je znát v kvalitě materiálu, zpevnění zadní stěny, obšití lemů a způsobu všití zipu zadní kapsy.

O provázanosti obou firem zadavatel vědět nemusel. Ředitel Transparency International David Ondráčka se spíše pozastavil nad tím, že městská policie nechtěla od vítězného účastníka žádné reference. Zákon to sice nevyžaduje, zadavatelé to ale podle něj dělají. „Zadavatel má právo požadovat referenci i u malé zakázky. A i u malých zakázek se požadují reference běžně. To by mohlo ukazovat na určitou nestandardnost,“ řekl.

Ondráčka také uvedl, že vzájemná provázanost firem je v tomto případě zvláštní. „Žádnou nezákonnost tu ale nevidím,“ upozornil. Ani poměrně vysoká cena nabídnutá vítěznou firmou není na závadu, když hodnotící komise postupuje i podle jiných kritérií, než je cena. V tomto případě tedy i podle kvality dodávaného zboží.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

I po několika hodinách stále stojí doprava na dálnici D1, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémové místo, a...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Najdete na iDNES.cz