Pokud registr přestupků vznikne, mohou ve vězení skončit například i drobní zloději ze supermarketů. Bude stačit, aby tu kradli třikrát. Ilustrační snímek

Pokud registr přestupků vznikne, mohou ve vězení skončit například i drobní zloději ze supermarketů. Bude stačit, aby tu kradli třikrát. Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Za drobné krádeže do vězení. Vláda projedná chronické „přestupkáře“

  • 275
Vláda dnes projedná analýzu ministerstva spravedlnosti, která řeší zřízení registru přestupků a také trestání notorických "přestupkářů". Ti by nově mohli skončit za opakované prohřešky ve vězení. Systém by mohl začít fungovat už v půlce příštího roku.

Zatím není jasné, jestli budou potenciálně trestné všechny přestupky, nebo jen přesně vybrané prohřešky. Ministerstvo navrhuje, aby se trestaly jen přestupky proti majetku (např. drobné krádeže v obchodech), proti veřejnému pořádku (rušení nočního klidu) a proti občanskému soužití (nedbalostní ublížení na zdraví).

Registr přestupků

Po zřízení registru přestupků a trestání notorických hříšníků už delší dobu volají někteří starostové, především ti z neklidného Šluknovského výběžku. Varnsdorfský starosta Martin Louka je rád, že se věc konečně hnula kupředu, pokud by to ovšem bylo na něm, vězení by hrozilo za všechny přestupky, ne jen za některé. "Čím bude systém jednodušší, tím lépe. Pokud by hrozilo zpoždění, budeme celou věc urgovat," slibuje Louka.

Registr přestupků by měl prohřešky evidovat deset let a soud by hrozil těm, kteří by je páchali opakovaně. "S tím souvisí problematika časového období, ve kterém se pachatelův další přestupek bude posuzovat jako trestný čin," píše se v analýze, která obsahuje i tři varianty tohoto období - dvanáct měsíců, dva nebo tři roky.

Experti zároveň v analýze upozorňují, že nastavení delší doby by mohlo vést k dalšímu zahlcení věznic, kterou jsou přeplněné už v současnosti.

Navrhují také netrestat všechny majetkové přestupky, ale jen ty nejzávažnější, kam patří krádež, zpronevěra, podvod a poškozování nebo ničení cizí věci.

U všech přestupků by zároveň měla platit zásada "třikrát a dost", kdy třetí přestupek v určeném časovém období se už počítá jako trestný čin. A to i v případě, že škoda nedosáhne hranice pěti tisíc korun, která je dnes k trestnímu stíhání potřeba.

Podobnou selekci navrhuje analýza i u přestupků proti veřejnému pořádku a občanskému soužití. Hrozba soudu přitom má platit jen při opakování stále stejných přestupků - rušení nočního klidu se s krádežemi v supermarketu sčítat nebude.

Spuštění systému už v červenci 2013

Experti resortu spravedlnosti původně chtěli registru přestupků "odlehčit" o blokové pokuty, protože u nich chybí popis prohřešku a s tím by později mohly být potíže u soudu. Proti tomu se ale hlasitě ozvalo ministerstvo vnitra.

To namítá, že v takovém případě by každý radši zaplatil blokovou pokutu a případnému trestu by se tak vyhnul. Navíc by to podporovalo úplatky a tlačení na to, aby se pokud možno všechno řešilo jen blokovými pokutami. Těch je v ČR ročně uloženo na 80 tisíc.

Náklady na zřízení registru přestupků se v zástupu miliardových položek ve státním rozpočtu ztratí jako kapka v moři - analýza totiž počítá s cenou 31 milionů na rozjezd systému a osmi miliony na jeho údržbu.

Pokud Nečasův kabinet návrhy resortu spravedlnosti posvětí, nejpozději do letních prázdnin dostanou ministři na stůl novelu přestupkového zákona, která vznik registru přestupků umožní. Systém by měl podle expertů začít fungovat v červenci 2013.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue