Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za drobné krádeže do vězení. Vláda projedná chronické „přestupkáře“

  11:29aktualizováno  11:29
Vláda dnes projedná analýzu ministerstva spravedlnosti, která řeší zřízení registru přestupků a také trestání notorických "přestupkářů". Ti by nově mohli skončit za opakované prohřešky ve vězení. Systém by mohl začít fungovat už v půlce příštího roku.

Pokud registr přestupků vznikne, mohou ve vězení skončit například i drobní zloději ze supermarketů. Bude stačit, aby tu kradli třikrát. Ilustrační snímek | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Zatím není jasné, jestli budou potenciálně trestné všechny přestupky, nebo jen přesně vybrané prohřešky. Ministerstvo navrhuje, aby se trestaly jen přestupky proti majetku (např. drobné krádeže v obchodech), proti veřejnému pořádku (rušení nočního klidu) a proti občanskému soužití (nedbalostní ublížení na zdraví).

Registr přestupků

Po zřízení registru přestupků a trestání notorických hříšníků už delší dobu volají někteří starostové, především ti z neklidného Šluknovského výběžku. Varnsdorfský starosta Martin Louka je rád, že se věc konečně hnula kupředu, pokud by to ovšem bylo na něm, vězení by hrozilo za všechny přestupky, ne jen za některé. "Čím bude systém jednodušší, tím lépe. Pokud by hrozilo zpoždění, budeme celou věc urgovat," slibuje Louka.

Registr přestupků by měl prohřešky evidovat deset let a soud by hrozil těm, kteří by je páchali opakovaně. "S tím souvisí problematika časového období, ve kterém se pachatelův další přestupek bude posuzovat jako trestný čin," píše se v analýze, která obsahuje i tři varianty tohoto období - dvanáct měsíců, dva nebo tři roky.

Experti zároveň v analýze upozorňují, že nastavení delší doby by mohlo vést k dalšímu zahlcení věznic, kterou jsou přeplněné už v současnosti.

Navrhují také netrestat všechny majetkové přestupky, ale jen ty nejzávažnější, kam patří krádež, zpronevěra, podvod a poškozování nebo ničení cizí věci.

U všech přestupků by zároveň měla platit zásada "třikrát a dost", kdy třetí přestupek v určeném časovém období se už počítá jako trestný čin. A to i v případě, že škoda nedosáhne hranice pěti tisíc korun, která je dnes k trestnímu stíhání potřeba.

Podobnou selekci navrhuje analýza i u přestupků proti veřejnému pořádku a občanskému soužití. Hrozba soudu přitom má platit jen při opakování stále stejných přestupků - rušení nočního klidu se s krádežemi v supermarketu sčítat nebude.

Spuštění systému už v červenci 2013

Experti resortu spravedlnosti původně chtěli registru přestupků "odlehčit" o blokové pokuty, protože u nich chybí popis prohřešku a s tím by později mohly být potíže u soudu. Proti tomu se ale hlasitě ozvalo ministerstvo vnitra.

To namítá, že v takovém případě by každý radši zaplatil blokovou pokutu a případnému trestu by se tak vyhnul. Navíc by to podporovalo úplatky a tlačení na to, aby se pokud možno všechno řešilo jen blokovými pokutami. Těch je v ČR ročně uloženo na 80 tisíc.

Náklady na zřízení registru přestupků se v zástupu miliardových položek ve státním rozpočtu ztratí jako kapka v moři - analýza totiž počítá s cenou 31 milionů na rozjezd systému a osmi miliony na jeho údržbu.

Pokud Nečasův kabinet návrhy resortu spravedlnosti posvětí, nejpozději do letních prázdnin dostanou ministři na stůl novelu přestupkového zákona, která vznik registru přestupků umožní. Systém by měl podle expertů začít fungovat v červenci 2013.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

VIDEO: V největší české nemocnici vozí jídlo pacientům „želvy“

Jídlo ve Fakultní nemocnici v Motole pomáhají rozvážet takzvané želvy, což jsou...

Fakultní nemocnice Motol je největší nemocnice v České republice. Denně tu kuchařky připravují stravu pro více než...

VIDEA TÝDNE: Silné deště, drsný zásah strážníků a největší vzducholoď

Pražská městská policie zasahovala proti zastavení na zákazu zastavení

Do minulého týdne výrazně zasáhlo počasí. Do Česka dorazily silné bouřky a právě snímek ze zasažených míst se stal...

Obchodníci s počasím. Energetikům šetříme miliony, říká meteorolog

Ve větrné elektrárně ve Věžnici se uskutečnil den otevřených dveří.

Přesná předpověď počasí může být pro energetiky otázkou ztrát nebo zisku v řádech desítek milionů korun. Zejména v...

Upečte si jednoduchý slaný štrůdl z listového těsta
Upečte si jednoduchý slaný štrůdl z listového těsta

Poctivý štrůdl z domácího těsta se zelím a uzeným masem je ideální pro návštěvy.

Najdete na iDNES.cz