Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přihlásit auto musíte po ránu. Registr pořád neběží na sto procent

  12:58aktualizováno  12:58
Ani dva měsíce po spuštění neběží nový registr vozidel naplno. Stále je pomalý, není propojen s jinými státními systémy a úředníci musejí některé údaje doplňovat ručně. Vyřizování tak vázne. Mnohde mají naději na odbavení jen ti, kteří si přivstanou. Ministerstvo dopravy o problémech ví.
Úředníkům zpomaluje práci i to, že nový registr vozidel není stále napojený na základní registry. (Ilustrační foto)

Úředníkům zpomaluje práci i to, že nový registr vozidel není stále napojený na základní registry. (Ilustrační foto) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

"Lidé bohužel chodí vícekrát, neb ne vždy se na ně dostane pořadový lístek, kterých na každý den vydáváme omezeně a po zpracování všech vydaných lístků jejich kapacitu navyšujeme," popsal situaci mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Doplnil, že za starého systému vyřídili úředníci denně zhruba 400 žádostí a pořadové lístky se vydávaly průběžně celý pracovní den. Dnes vyřídí slabých 300 žádostí.

Jistotu odbavení má však jen ten, kdo přijde brzy ráno. Úřad otevírá v osm hodin. Šanci mají ti, kteří dorazí o hodinu dříve. "Vydáme třeba sto lístků. Těm, na které se nedostane, doporučíme, aby přišli po obědě nebo si zavolali," popsal Žára.

Hlavní slabinou nového systému je podle něj stále to, že chybí spousta údajů, které se musejí dopisovat ručně. Složité je i ověřování v evidenci obyvatel.

Podobné problémy mají lidé i v Kladně, kde úředníci zastavují vydávání pořadových lístků obvykle kolem poledne, aby stihli vyřídit všechny žadatele v ten samý den. Odbor dopravy má otevřeno od pondělí od čtvrtka. Mluvčí Kladna Vilém Frček doplnil, že vyřizují zhruba o sto žádostí denně méně než před spuštěním nového systému.

"Je stále velmi pomalý a má ony chyby, které tam byly od počátku - to znamená údaje a parametry, které je stále nutno doplňovat, protože je nový software prostě nemá a neumí ukázat sám," přidala se ke kritice mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Problémy mají úřednice právě kvůli tomu, že registr není napojen na centrální registr obyvatel. "Takže změny tady musíme dělat poněkud nestandardní cestou, udělat je ale musíme. Všem žadatelům vyhovíme, ač to trvá delší dobu a ač některé úkony děláme stále my," podotkla mluvčí.

V České Lípě mají kvůli letním výpadkům otevřeno i v pátek

"Žádosti k vyřízení se nám nehromadí jen díky přesčasům, které vykonáváme. Systém samotný v porovnání se starým je stále cca o 40 procent pomalejší a obsahuje řadu chyb," sdělil iDNES.cz vedoucí dopravně správního odboru Městského úřadu v Ostrově Ladislav Jiskra.

Některé aplikace, zejména propojení s registry obyvatel, jsou podle něj stále nefunkční, což s sebou nese delší dobu na vyřízení úkonu. Plně nefungují lustrace dle vlastníka ani jiné funkce. "Starý systém byl bezproblémový, rychlejší a přehlednější a nedomnívám se, že nepřehlednost nového systému je vinou IT negramotnosti úředníků," poznamenal Jiskra.

"Neustále se potýkáme s problémy u starších vozidel s rokem výroby 1993 až 2002, kdy nedošlo k řádnému převedení údajů ze starého do nového systému. Vyřízení klienta s takovým vozem trvá dlouho, vše se musí znovu dohledávat a znovu zaevidovat," řekla ČTK mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová. U případů, kdy jsou data správně zadaná, systém podle ní pracuje rychle.

"Problémy nastávají také při lustrování majitelů vozidel například pro účely soudu či exekuce, to nelze na přepážce stoprocentně ověřit. Už ale nedochází k tomu, že bychom klientovi nemohli vyhovět. S většími či menšími komplikacemi lze běžně prováděné operace uskutečnit," dodala.

Podle statistiky, kterou si vedou v České Lípě, u starého systému klienta odbavili za 13 minut, u nového to trvá 17 minut. V průměru o pět minut se prodloužila i čekací doba - na 43 minut. "V současné době už ale nový registr funguje bez problémů. Kvůli dvoutýdennímu výpadku registru v červenci ale budeme mít až do konce září rozšířené úřední hodiny, a to každý pátek od 8:00 do 13:30," řekla ČTK mluvčí českolipské radnice Kateřina Urbanová.

Ministerstvo o problémech ví

Ministerstvo dopravy námitky úředníků připouští. "Systém není napojen na základní registry," potvrdil vedoucí tiskového oddělení ministerstva Jan Žižka. Doplnil, že v současné době probíhají testy a zkoušky spojení registru vozidel se základními registry.

"Napojíme je, až si budeme jisti, že to nezpůsobí zásadní problémy a nedojde ke kolapsu, který nastal v létě," vysvětlil Žižka. 

K chybějícím datům poznamenal, že běží takzvané čištění dat, tedy doplňování těchto údajů, dodavatelskou firmou ATS Telcom. Doplnil, že statistiky ukazují stabilizaci počtu provedených transakcí.

Resort dopravy spustil nový registr vozidel začátkem července. Od začátku ho však provázely problémy. Několikrát zcela zkolaboval (vše o problémech s registrem čtěte zde).

Ministerstvo dopravy chce po dodavatelské firmě ATS Telcom za nefunkční registr vymáhat pokutu. Její výše se bude odvíjet také od toho, kdy dodavatel kompletně zajistí bezproblémový provoz. Podle smlouvy je možnost požadovat dva miliony korun za každý den, kdy systém nefunguje správně. ČTK uvedla, že chybně uvedená data by podle ministerstva dopravy měla ze systému úplně vymizet do konce září.

Kvůli problémům s registrem hrozili premiér Petr Nečas a vicepremiérka Karolína Peake ministru dopravy Pavlu Dobešovi odchodem z vlády. "Požádám ministra dopravy o zprávu o stavu fungování registru. Ministerstvo mi má také dodat audit celého zadání zakázky na vytvoření a spuštění registru, jak bylo domluveno v létě," sdělila nyní iDNES.cz Peake.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...Najdete na iDNES.cz