Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Reformy na plzeňských právech budou hotové do dubna, slíbil Pospíšil

  19:26aktualizováno  19:26
Poslanec za ODS Jiří Pospíšil vzkázal, že reformy na právnické fakultě v Plzni, která řeší skandál kvůli plagiátorství a nestandardní délce studia některých absolventů, stihne do dubna. Na škole je podle něj také až moc profesorů. Pokud bude post děkana na plzeňských právech zastávat, fakultu pročistí. Informoval o tom v dnešním rozhovoru pro rádio Impuls.

Pověřený šéf plzeňské právnické fakulty Jiří Pospíšil | foto: Petr EretČTK

Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se stal "krizovým manažerem" a dočasně vede právnickou fakultu v Plzni. Druhého listopadu škola rozhodne, kdo se stane řádným děkanem plzeňských práv. Pokud to bude Pospíšil, má přichystány reformy, které chce stihnout do dubna. Pak se hodlá vrátit do politiky. - o kandidatuře Pospíšila čtěte více zde

Cyril Svoboda o Pospíšilovi:

Já nemám pochybnost o dobré vůli Pospíšila, nicméně vůči studentům je dobré, aby tu situaci řešil někdo, kdo tam dlouhodobě nepůsobí. Protože pokud někdo dlouhodobě učí na té škole, tak buď učil a věděl a to je diskvalifikace pro to, aby teď řešil, nebo učil a nevěděl, což je také diskvalifikace, protože to, co se tam dělo, přece není nahodilost a není to otázka několika dnů, to se tam muselo dít řadu měsíců, možná řadu let.

"Já jsem krizový manager, který byl osloven kolegy. Jasně jsem řekl, že to bude na několik měsíců, kdy chci škole pomoci a zreformovat ji. Pak se ukáže, co bude dál. Nejsem typický akademik, nejsem profesor, a nejsem ani docent. Za normálních podmínek bych do čela této školy vůbec nekandidoval," vzkázal.

Na jaře se chce s akademickým senátem poradit, jak dále postupovat. Vysokou školu chce provést krizí a do dubna zvládnout reformy.

Pospíšil mimo jiné připravil podklady pro personální audit. "Plzeňská právnická fakulta je výrazně přezaměstnaná, máme na počet studentů nejvíce učitelů při srovnání s jinými právnickými fakultami v Čechách a i na Moravě. Bude třeba učinit nepopulární rozhodnutí a s některými pedagogy, kteří jsou u nás externě a kteří třeba fakticky neučí, se rozloučit," uvedl Pospíšil v pořadu Impulsy Václava Moravce.

"Kindl mlží"

Bývalý proděkan Milan Kindl se dnes v souvislosti s plzeňskou kauzou hájil na hodinové tiskové konferenci. Podle Pospíšila však jen klame veřejnost. - o obhajobě bývalého proděkana Kindla čtěte zde

"Pan docent Kindl je mimořádně schopný rétor a logicky vytváří mlhu, aby se zakryly problémy, které nastaly tím, že za fungování minulého vedení z knihovny byly odneseny protiprávně dvě práce," míní Pospíšil.

Pospíšil v pořadu také připustil, že škola neměla žádný oficiální seznam studentů, kteří absolvovali rigorózní zkoušku a získali titul JUDr.

"Žádný oficiální seznam není. Divil jsem se tomu, když jsem chtěl seznam těch, kteří u nás získali titul. Teď tedy stahujeme informace z kateder, kde mají být tyto protokoly. Ne všechny protokoly tam jsou, ne všechny jsou úplné, proto také seznam, který je na internetu, je částečně neúplný. Ne, že by někdo obhajoval práci před jedním pedagogem, ale buď tam podpisy chybí nebo jsou nečitelné," řekl.

Rigorózní zkoušky by podle něj měly pokračovat po kontrole akreditační komise.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Najdete na iDNES.cz