Škrty ohrožují neúplné rodiny s dětmi, míní organiazce. Ilustrační foto

Škrty ohrožují neúplné rodiny s dětmi, míní organiazce. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Reformy jsou špatné, v politice je málo žen, kritizuje zpráva Česko

  • 131
Česko se stalo terčem kritiky kvůli škrtání dávek a chystaným vládním reformám. Ohrožují prý hlavně lidi s nízkým příjmem a neúplné rodiny s dětmi, kterým tak hrozí chudoba. Varuje před tím koalice Social Watch, která monitoruje dodržování závazků OSN.

Rozpočtová opatření se obracejí proti nejbezbrannějším občanům, ignorovány jsou obrovské daňové úniky, korupce i možnost navýšení příjmů prostřednictvím daňové progrese, uvádí zpráva Social Watch.

Social Watch

Mezinárodní síť Social Watch vznikla v roce 1995. Zastřešuje organizace a instituce, které se zaměřují na boj s chudobou, rasismem a diskriminací, na ochranu životního prostředí či hájení lidských práv. Česká koalice Social Watch má devět členů. Patří mezi ně například Centrum globálních studií Akademie věd, odbor genderu a sociologie Sociologického ústavu, pražská ekumenická akademie, organizace Nesehnutí či Gender Studies.

Vládní reformy školství, zdravotnictví a penzí podle autorů zprávy představují vlastně jen škrty a mají vést k privatizaci veřejných služeb. Je to prý největší hrozba pro sociální smír v zemi. Nerovnosti ve společnosti loni dál přetrvávaly a škrtání dávek a příspěvků je ještě posílilo. Dopadlo na lidi s nízkými příjmy a střední třídu. Kvůli škrtům v sociálních dávkách hlavně neúplné rodiny s dětmi mnohem víc ohrožuje chudoba.

Zpráva kritizuje malé zastoupení žen ve vrcholné politice. Podle autorů za tím ale není nezájem političek či voličů. Vinu na malém zastoupení mají podle zprávy politické strany, které na přední místa kandidátních listin staví zasloužilé straníky-muže.

Političek přibylo na komunální úrovni, kde tvoří 26,3 procenta vedení měst a obcí. Mohou za to hlavně "nestranická sdružení", která ženy nominují na volitelná místa, míní autoři. "V komunální politice však platí, že čím větší město, tím menší šance, že se v jeho vedení objeví žena," uvádí zpráva. Primátorku tak má jen jedno z 24 velkých měst. Podobná situace jako v politice je i v soudnictví. Žen je v něm sice víc než mužů, do vyšších instancí se jich ale dostane méně.

Za "naprosto tragický" označili autoři zprávy systém veřejných zakázek. Kvůli korupci na něm stát přichází ročně o desítky miliard, uvádí zpráva. O ty Česko přichází i kvůli daňovým únikům.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video