Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Reforma reformy!

  15:36aktualizováno  15:36
Nový ministr obrany Miroslav Kostelka stojí před nelehkým úkolem dokončit plnou profesionalizaci našich ozbrojených sil. Tento proces je sám o sobě velmi náročný a schválené finanční škrty v resortním rozpočtu jej ještě více ztížily.

Od počátku 90. let procházela naše armáda permanentní reorganizací a redukcí, avšak teprve s nástupem Kostelkova předchůdce Jaroslava Tvrdíka tento proces dostal zřetelný koncepční rámec.

Tvrdíkem slibně rozběhnutá reforma a profesionalizace ozbrojených sil se však nyní nepříjemně zkomplikovala v důsledku výrazného omezení původně předpokládaného finančního rámce reformy.

Tato situace je navíc umocněna odchodem dvou veřejnosti nejvíce známých propagátorů reformy (a shodou okolností předchůdců Miroslava Kostelky ve funkcích): ministra obrany Jaroslava Tvrdíka a jeho prvního náměstka Jaroslava Škopka.

Nové vedení resortu obrany je v nezáviděníhodné situaci a pod značným tlakem, kdy musí ve velmi krátké době prověřit stav a možnosti reformy, určit její perspektivní a utlumované projekty a procesy, předložit její v podstatě novou a redukovanou variantu a obhájit ji nejen před politiky, ale také před veřejností.

Důležitým úkolem bude též přesvědčit naše spojence a partnery, že i po této reformě bude Česká republika disponovat armádou schopnou plnit naše spojenecké závazky.

Nový ministr obrany a jeho tým musí najít kompromis mezi možnostmi státu a nároky kladenými na ozbrojené síly. Trend profesionalizace je všeobecný a perspektivní, avšak není-li armáda dostatečně finančně zajištěna, může se to negativně odrazit na její kvalitě a na schopnostech plnit své povinnosti.

To může vést k omezení některých činností, utlumení tradičních, avšak stále nejdůležitějších druhů vojsk, větší selekci případů svého nasazení, redukci přítomnosti v zahraničních misích apod. Armáda se přiblíží k limitům svých schopností.

Nedostatek finančních prostředků bude mít také za následek řadu pro veřejnost nepopulárních kroků, počínaje odložením ukončení povinné vojenské základní služby až po redukci a opouštění dalších posádek. Současné finanční škrty budou mít nejen dopad na velikost a specializaci ozbrojených sil, ale také na již rozběhnuté nebo připravované modernizační a akviziční programy. Jak sám ministr Kostelka prohlásil, je nutné "hledat rozumnou cestu. Ale už to není o vyvážené armádě, nebude zcela vyvážená, ale bude ještě funkční".

I když současná armáda má nepochybně rezervy, které lze ke zmírnění finančních škrtů využít, stojí před vedením resortu velmi obtížný úkol. Je v zájmu všech občanů, aby se jej zhostilo se ctí.

Další komentáře a analýzy čtěte na portále natoaktual.cz ZDE

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Válka s KLDR by byla katastrofální s globálním dopadem, varoval šéf NATO

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Ministry zahraničí zemí NATO čeká večer diskuze o napjaté situaci na Korejském poloostrově. Spojenci jsou podle šéfa...

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...Najdete na iDNES.cz