Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Reforma armády je nutnost, říká Škopek

  12:02aktualizováno  12:02
Čtenářům iDNES odpovídal vládní zmocněnec pro transformaci armády generálmajor jaroslav Škopek. Jeho úkolem je navrhnout, jakým způsobem dosáhnout v našich podmínkách plně profesionální malé armády, která by byla srovnatelná s obranami zemí NATO. "Reforma armády je objektivní nutnost, která vyplývá z nových podmínek a požadavků kladených na ozbrojené síly," odpověděl vládní zmocněnec na jednu z otázek, které se většinou týkaly právě transformace rmády.

Jaroslav Škopek dostal od kabinetu nelehký úkol: do šesti let má změnit českou  armádu  na plně profesionální ozbrojenou složku.

Komise vládního zmocněnce generálmajora Škopka začala pracovat 21. května. Týden po jmenování zmocněnce podle armádních internetových stránek vytvořen také třináctičlenný tým, který se skládá z odborníků v oblasti plánování, řízení, financování, personalistiky, informačních systémů a dalších

Odpovědi Jaroslava Škopka naleznete ZDE

Škopek: Nebudeme začínat od nuly
Úkolem týmu Jaroslava Škopka je v první řadě do vypracovat základní kroky k profesionalizaci armády.

"Můj tým nebude začínat od nuly. Transformace se už minimálně dva roky připravuje," řekl před časem nový zmocněnec.

Transformovat obranu bude generál, s nímž se ministerstvo soudí
Generál Škopek je jedním z vojáků, s nimiž se ministerstvo obrany soudí o peníze, které dluží za svůj pobyt v sídle NATO v Bruselu.

"Musím se přiznat, že jsem si to neuvědomil," přiznal na otázku zpravodaje MF DNES Tvrdík. "Dejte mi čas. Pokud bude v mé kompetenci soudní spor zastavit, udělám to," řekl minulý týden ministr.

Škopek se nad žalobou ministerstva usmívá. "První stání jsem vyhrál a ministerstvo se odvolalo. Sám jsem dokonce uvažoval o odchodu do civilu, ale mnoho věcí se změnilo," řekl.

Generálmajor Ing. JAROSLAV Škopek

 Jaroslav Škopek se narodil 27. dubna 1948.
 Po absolvování Vyššího vojenského učiliště ve Vyškově působil jako voják z povolání ve funkcích velitele čety a roty. V letech 1971 až 1974 studoval interně na Vojenské akademii v Brně. Po jejím skončení byl dva roky velitelem praporu. V následujících letech vykonával různé funkce na operačních pracovištích na úrovni svazu, okruhu a Generálního štábu.

V letech 1993 až 1994 působil v misi UNPROFOR na území bývalé Jugoslávie. V roce 1994 byl vyslán do styčné mise Armády České republiky v Organizaci Severoatlantické smlouvy v Belgii, kde působil ve funkci vedoucího styčného důstojníka na vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE) v Monsu do 31. května 1998. Poté byl ustanoven do funkce náčelníka operačního odboru Generálního štábu - zástupce náčelníka operačního štábu Generálního štábu Armády České republiky.

 V průběhu vojenské kariéry absolvoval vyšší akademický kurz ve Vojenské akademii v Brně, kurz důstojníků připravovaných k vyslání do struktur Organizace Severoatlantické smlouvy a kurz bezpečnostní politiky a řízení obrany ve Vojenské akademii v Brně.

Od 1. července 2000 působí ve funkci náčelníka sekce perspektivního plánování Generálního štábu Armády České republiky.  Dne 14. května 2001 byl Jaroslav Škopek jmenován vládním zmocněncem pro přípravu reformy ozbrojených sil Armády České republiky.

Do hodnosti generálmajora byl Jaroslav Škopek jmenován v březnu letošního  roku.

 Jaroslav Škopek je ženatý.

(zdroj: Armáda ČR)

Vládní zmocněnec pro transformaci armády a jeden z členů jeho týmu podplikovník Jan Váňa (uprostřed) diskutují nad jednou z odpovědí. Oba profesionální vojáky dorpovázela i Jana Jelínková z tiskového odboru generálního štábu (25. května 2001).

Vládní zmocněnec pro transformaci armády a jeden z členů jeho týmu podplikovník Jan Váňa (uprostřed) diskutují nad jednou z odpovědí (25. května 2001).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...Najdete na iDNES.cz