Ekvátorie nebo Nilská republika? Súdánci rozhodnou o rozdělení země - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ekvátorie nebo Nilská republika? Súdánci rozhodnou o rozdělení země

  17:11
Ekvátorie, Nilská republika, Nový Súdán nebo Džuwama... Tak nějak by se mohl jmenovat nejnovější stát na Zemi. Záležet ovšem bude na výsledku referenda v Súdánu, v němž se rozhodne o osudu největší africké země. Místní mají na výběr ze dvou možnosti: rozdělení nebo jednotu. Zvolí si samostatnost, shodují se analytici.
Obyvatelé jižního Súdánu tancují při shromáždění v Džubě na podporu rozdělení země na dvě části (7. ledna 2011)

Obyvatelé jižního Súdánu tancují při shromáždění v Džubě na podporu rozdělení země na dvě části (7. ledna 2011) | foto: AP

Referendum je prakticky vyvrcholením mírové dohody z roku 2005, která ukončila vleklou a krvavou válku. Během dvou desetiletí bojů tehdy zahynulo téměř dva miliony Súdánců, další čtyři miliony prchly ze svých domovů. Když pak znepřátelené strany skládaly zbraně, referendum bylo jednou z podmínek míru.

V neděli - přesně šest let po podpisu mírové dohody - ten okamžik nadejde, volební místnosti pak zůstanou otevřené po celý týden. Po tu dobu budou Súdánci, mezi nimiž je 85 procent lidí negramotných, volit, a to pomocí obrázků: rozdělení symbolizuje samotná dlaň, jednotu pak spojené ruce.

Ukázka hlasovacích lístků v referendu o rozdělení Súdánu (3. ledna 2011)

A jihosúdánští představitelé, jež prahnou po rozdělení obou zemí, nenechávají nic náhodě. Obyvatelům poctivě vysvětlili, co znamená který znak, aby nevypukly při samotných volbách zmatky, uvedla agentura AP. Dokonce si mezi sebou i načas přestali podávat ruce (což na obrázku značí jednotnou zemi) a zdraví se jiným způsobem.

Cesta k hlasování vede přes minová pole

K vůbec prvnímu africkému referendu svého druhu se mezitím zaregistrovaly skoro čtyři miliony jihosúdánských voličů (obyvatelé severu nevolí, hlasování se tam účastní jen Súdánci patřící k etnikům z jihu). A mnozí z nich půjdou k volebním místnostem z odlehlých oblastí i hodiny, často skrze minová pole, jež po válce ještě nikdo nevyčistil.

Fakta o referendu

Referendum se koná od 9. do 15. ledna. Pro uznání výsledků musí účast překročit 60 procent ze zaregistrovaných voličů. Rozpočet činí 372 milionů dolarů, bude jej zajišťovat na 11 tisíc úředníků v 3 tisících centrech a na bezpečnost má dohlížet 14 tisíc policistů a 10 tisíc členů mírových sil OSN.

Zdroj: ČTK

Přesto je jih z referenda nadšený. Většina jeho obyvatel jsou totiž křesťané nebo animisté a nechtějí se podřizovat tvrdým islámským zákonům veskrze muslimského severu. Na osm milionů obyvatel jižní části Súdánu navíc obviňuje Chartúm, že je diskriminuje a že doplácejí na sever i ekonomicky, poněvadž se hospodářský rozvoj kumuloval hlavně kolem Chartúmu.

Bašír otočil a jih prý podporuje

Dá se proto očekávat, jak asi hlasování dopadne. Pokud tedy nedojde k něčemu nečekanému. Chartúm v čele s prezidentem Umarem al-Bašírem, na něhož vydal Mezinárodní trestní soud v Haagu zatykač kvůli válečným zločinům a genocidě v provincii Dárfúr, totiž referendum dlouho oddaloval a zemi rozdělovat nechce.

Ještě v prosinci se nechal slyšet, že pokud se jih vysloví pro nezávislost na Chartúmu, jeho země přijme islámskou ústavu a islám se stane oficiálním náboženstvím, což by mohlo notně ztížit život statisícům uprchlíků z jižního území, kteří na severu našli během války útočiště.

Obyvatelé jižního Súdánu při pochodu Džubou na podporu rozdělení země na dvě části (7. ledna 2011)

Obyvatelé jižního Súdánu při pochodu Džubou na podporu rozdělení země

Umar al-Bašír při otevírání mostu přes řeku Nil (7. ledna 2011)

Umar al-Bašír při otevírání mostu přes řeku Nil

O to překvapivěji vyzněla prezidentova úterní návštěva jihosúdánské metropole Džuby, kde prohlásil, že nelze udržet zemi jednotnou za pomocí síly: "Budu oslavovat vaše rozhodnutí, i když to bude znamenat rozdělení." A slíbil jižní části Súdánu pomoc, pokud ji bude potřebovat.

Bašír včera v rozhovoru pro televizi Al-Džazíra svá slova trochu zmírnil, když řekl, že si nedokáže představit, jak bude nový stát fungovat. "Je tam mnoho problémů. Válčí se tam od roku 1959. Tamní úřady nebudou schopny chránit občany a vytvořit státní instituce," poznamenal. Mnozí přesto očekávali daleko ostřejší výpady.

Analytici si změnu jeho tónu vykládají několika způsoby. Může za tím být například uvědomění si, že referendum už nelze odkládat s ohledem na povstalecké boje v dalších částech země. A roli mohl sehrát i fakt, že pro Chartúm je důležité udržet s jihem silné ekonomické vazby.

Jih má ropu, ale sever ropovody

Právě na jihu, který se rozkládá na území velkém asi jako Francie nebo Německo, se totiž nachází největší bohatství země - ropná naleziště. Ropovody k přístavům i rafinerie na zpracování suroviny však vedou pouze přes severní území.

Carter a Clooney

Regulérnost hlasování bude sledovat 104 pozorovatelů a odborníků EU a dalších více než sto pozorovatelů z Carterova centra, které založil bývalý americký prezident Jimmy Carter. Bezpečnostní situaci, především jakékoli přesuny obyvatel nebo vypalování vesnic, mají nad oběma částmi země monitorovat komerční satelity v rámci společného projektu OSN, Harvardovy univerzity, firmy Google a organizace herce George Clooneyho. Ten patří mezi známé osobnosti, které na hlasování budou dohlížet osobně. Do Súdánu se chystá i Jimmy Carter nebo bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan.

Zdroj: ČTK

A to bude jedním z klíčových problémů, které budou muset oba státy vyřešit, tedy pokud se země skutečně rozdělí. Severu totiž budou k ničemu ropovody, pokud do nich jih nepustí ropu a jihu bude na nic obrovské množství černého zlata, pokud ho nebude mít jak dostat k zákazníkům.

Dosud si obě části země rozdělovaly zisky z těžby ropy půl na půl, uvádí organizace Global Witness. Zároveň však upozornila, že stará smlouva brzy vyprší a ta nová bude muset být mnohem jasnější. Kromě rozdělení příjmů z ropy zbývá dořešit také další důležité body jako je například přístup k vodě z Bílého Nilu, vymezení hranic či občanství.

Vrátí se násilí?

V každém případě však Súdánci musí nejprve rozhodnout pro rozdělení země, a aby referendum bylo platné, bude se ho muset zúčastnit více než 60 registrovaných voličů. Z nich bude muset přes padesát procent hlasovat pro vyhlášení samostatnosti.

Pokud se tak stane, tak by jih mohl formálně vyhlásit nezávislost 9. července. Někteří analytici nazírají právě na toto přechodné období jako na potenciálně nebezpečné, kdy by se v zemi mohly znovu rozjitřit vášně a mohlo by se vrátit násilí.

"Toto referendum je riskantní záležitost. Pokud ho vůdci jihu a severu pojmou rozumně, pak půjde možná o přátelské rozdělení. Je tu však velké nebezpečí, že by mohlo zásadním způsobem ztroskotat - mohli bychom být svědky obnovené občanské války, což pro Súdán není nic nového," řekl serveru CNN Alex Vines z londýnského analytického střediska Chatham House.

Uprchlický tábor v Chadu pro běžence z Darfúru

A název příštího státu? Jihosúdánští politici v tom ještě nemají jasno, ale uvažuje se například o jménech jako Ekvátorie, Nilská republika, Nový Súdán či Džuwama, uvedla agentura Reuters. V případě rozdělení Súdánu by se rozšířil samozřejmě počet afrických zemí, nově vzniklá země by se stala 54. státem černého kontinentu.

Osamostatnění jihu by mohlo dodat odvahu povstalcům v západní provincii Dárfúr. Rozlehlý region by po rozdělení zůstal součástí severu, tamní rebelové však kvůli údajné diskriminaci vedou proti jednotkám Bašírovy vlády samostatný konflikt, v němž dosud zahynulo dle OSN na 300 tisíc lidí. Právě kvůli Darfúru čelí Bašír před Mezinárodním trestním soudem obvinění z válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy.

Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Zemřel Alois Švehlík. Herci s nezaměnitelným hlasem bylo 85 let

Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík. Herec s nezaměnitelným hlasem vynikal v dabingu, namluvil Jacka Nicholsona či Charlese Bronsona. Smutnou zprávu přinesl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk....

2. dubna 2025,  aktualizováno  8:32

Na hlavním nádraží v Ostravě vykolejil vlak, na místě zasahují hasiči

Na hlavním nádraží v Ostravě vykolejily ráno dva vozy vlaku společnosti RegioJet. Jelo v něm asi 30 lidí, nikdo nebyl zraněn. Na místě zasahují hasiči.

2. dubna 2025  7:44,  aktualizováno 

Čína pokračuje v manévrech kolem Tchaj-wanu. Cvičí totální blokádu ostrova

Čína druhým dnem podniká manévry kolem Tchaj-wanu. Podle agentury Reuters jim nově dala kódové označení. Tchaj-wan okolo svého území evidoval za posledních 24 hodin v činnosti 76 čínských vojenských...

2. dubna 2025  7:24

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

2. dubna 2025  6:35,  aktualizováno  7:23

Referendum o Trumpovi. Novou soudkyni ve Wisconsinu podpořili Obama i Soros

V americkém státě Wisconsin zvolili soudkyní nejvyššího soudu tohoto státu na severu USA Susan Crawfordovou, kterou podporovali demokraté. Podle agentury AP tak byla zajištěna liberální většina soudu...

2. dubna 2025  6:27

Poslanci rozhodují o zákonu, který má podle vlády pomoci lidem v bytové tísni

Poslanci budou hlasovat o podobě nového zákona o podpoře bydlení, který by měl podle vlády pomoci lidem ohroženým bytovou nouzí. Návrh počítá se vznikem kontaktních míst, která mají pomáhat lidem v...

2. dubna 2025  5:16

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Banky škrtají pokladní služby na pobočkách. Není o ně zájem

O hotovost Češi zájem mají, ale ne na pokladnách bank. Většinou své hotovostní operace řeší přes bankomaty a vkladomaty. Banky proto reagují úpravou služeb. Navyšují počty bankomatů a snižují počty...

2. dubna 2025

Anglie ponížena. Fotka zajatých mariňáků odstartovala válku o Falklandy

Češi mají Bílou horu, Argentinci Malvíny. Válku o ostrovy v jižním Atlantiku poseté ovčími bobky sice před třiačtyřiceti lety projeli, nad fotkami z invaze jim však dodnes jihne srdce. Příběh té...

2. dubna 2025

Spočítat povrch a objem 3D těles se hodí, ať už kutíte či děláte přijímačky

Premium

Na první pohled to může vypadat jako bláhové stavění z kostek, ale i v praktickém životě se hodí umět pracovat s tělesy v prostoru a spočítat jejich objem nebo povrch. Třeba až budete stloukat...

2. dubna 2025

Byty z úspor na důchod. Na trh s bydlením může přitéct až osmnáct miliard

Premium

Je velká šance, že na trh s bydlením brzy přitečou miliardy z penzijních fondů, ve kterých si Češi i s pomocí státních příspěvků spoří na důchod. Sněmovna by totiž ve středu měla rozhodnout, zda...

2. dubna 2025

ANALÝZA: Cla za odběr ruské ropy? Trump se zlobí na Putina a hledá, jak přitvrdit

Premium

Takže Donald Trump je na Vladimira Putina, kterého „zná dlouhou dobu a dobře si s ním rozumí“, teď zrovna „naštvaný a pissed off“, což radši ani nebudeme překládat, protože to znamená, že je tak...

2. dubna 2025

Omezení pohybu, zóny 3 km. Pokud by slintavka pronikla do Česka, stát má plán

Premium

Vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků slintavka a kulhavka (SLAK) se přibližuje k hranicím České republiky. Státní veterinární správa proto připravila plán pro případ, že se nákaza vyskytne...

2. dubna 2025