Referendum továrnu z obce nevyžene

  • 9
Ústavní soud odmítl stížnost rodiny Rajterů z obce Havraň u Mostu. Stěžovali si na to, že obec nevypsala referendum o stavbě závodu na zpracování hliníku. Tvrdí, že firma ohrožuje polnosti jejich biofarmy. "K rozhodnutí soudu nemám slov," řekl rozzlobený zemědělec Jan Rajter.

Rozhodnutí soudu je klíčové. Je velmi nepravděpodobné, že by někdo ještě dokázal zastavit provoz továrny nebo zabránit připravovanému rozšíření průmyslové zóny.

"Po tomto rozhodnutí si lze těžko představit, že se stavba zastaví. Je to politické rozhodnutí, v senátu je bývalý politik Miloslav Výborný," řekl Pavel Franc z Ekologicko-právního servisu, na nějž se Rajterovi obrátili s žádostí o právní pomoc.

Zastupitelé Havraně nepochybili, když referendum zrušili, prohlásil soudce Jiří Mucha. Zamítnutí stížnosti zdůvodnil tím, že ji Rajterová podala údajně příliš brzy. Nevyčkala, až starosta Havraně odmítne její návrh na vypsání referenda.

Rajterová požadovala referendum už několikrát, obec ho ale opakovaně odmítla. Nakonec se rozhodla vypsat podobné hlasování, ale ani to nakonec v zastupitelstvu neprošlo. Ústavní soud se podstatou stížnosti vlastně nezabýval.

Ombudsman Otakar Motejl už dříve upozornil na to, že sedlák Jan Rajter v rozporu se zákonem nebyl účastníkem stavebního řízení, během nějž ministerstvo pro životní prostředí vyjmulo jeho pozemky z půdního fondu.

Mexická továrna na hliníkové díly motorů zaměstná do deseti let 500 lidí. Odborníci ale upozorňují i na zápory. Závod bude produkovat toxický odpad, jeho stavba navíc zlikvidovala jednu z mála zemědělských lokalit Mostecka.

Některé obyvatele obce s pěti sty obyvateli spor příliš nezajímá. Argumentují tím, že továrna už beztak stojí a navíc dává lidem práci.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video