Litvínovské referendum ztroskotalo na nízké účasti lidí

Litvínovské referendum ztroskotalo na nízké účasti lidí | foto: Profimedia.cz

Referendum proti těžbě uhlí neplatí. Přišlo málo lidí

  • 36
Hlasování o budoucnosti těžby uhlí v Litvínově neplatí, protože k urnám dorazilo jen 38 procent oprávněných voličů. Referendum se týkalo dodržení ekologických limitů při těžbě a platilo by při účasti přesahující padesát procent.

Pro zachování limitů, které v roce 1991 schválila vláda na ochranu severočeských obcí před těžbou uhlí, hlasovalo podle internetové stránky města Litvínov 95 procent účastníků referenda.

Jana Doležalová z občanského sdružení Kořeny řekla, že nižší účast v referendu mohla být způsobena řadou voleb v letošním roce, naposledy v říjnu. Také kampaň Mostecké uhelné společnosti mohla některé lidí odradit, uvedla Doležalová.

Prolomení limitů by znamenalo likvidaci obcí Horní Jiřetín a Černice v sousedství Litvínova, k městu by se hrana povrchového lomu přiblížila na 500 metrů.

Někteří obyvatelé Litvínova uvedli, že referendum bylo zbytečné vyhazování peněz. "Výsledek lidového hlasování by stejně nikoho k ničemu nezavazoval. O tom, jestli bude pokračovat těžba uhlí, rozhodnou obyvatelé Horního Jiřetína a Černic. Buď se domluví s těžaři a prodají jim své domy a pozemky, nebo obce zůstanou zachovány," řekl čtyřicetiletý obyvatel Litvínova.

Stejný názor má i litvínovský zastupitel Jan Slabý z ČSSD. Poukazuje přitom na koaliční dohodu politických stran a sdružení ve městě, která zastupitele zavazuje udělat vše pro to, aby limity nebyly prolomeny, i bez ohledu na výsledek referenda. Návrh na jeho vypsání, s podpisy více než 2800 lidí, podalo litvínovské radnici občanské sdružení Kořeny.

Otázka, na níž obyvatelé města odpovídali kladně či záporně, zněla: Má město Litvínov aktivně využít všech prostředků, aby zabránilo přiblížení povrchové těžby k Litvínovu, při kterém by došlo k překročení územních ekologických limitů vymezených usnesením vlády?

Těžit uhlí za současnými limity je připravena společnost Mostecká uhelná, která vychází z horního zákona a energetické koncepce státu schválené vládou v roce 2004.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video