V Pardubicích se koná historicky první referendum o budoucnosti malých radnic. (Ilustrační foto)

V Pardubicích se koná historicky první referendum o budoucnosti malých radnic. (Ilustrační foto) | foto: David Port, MAFRA

Účast v pardubickém referendu skončila fiaskem, lidi obvody nezajímaji

  • 17
V deset hodin se otevřely dveře volebních místností historicky prvního pardubického referenda. V něm se měli lidé vyjádřit, zdali si přejí zachovat členění Pardubic na městské obvody. Těm se ale hlasovat nechtělo.

Obavy  politiků, že k referendu nepřijde potřebných 35 procent lidí, aby mohlo být uznáno za platné, se naplnily.

Na základní škole Bratranců Veverkových sice přišlo během první hodiny vhodit lístek do urny několik desítek lidí.

Večer však byla celková účast ve vedlejším okrsku ve Štefánikově ulici doslova mizivá, do osmnácté hodiny sem dorazilo pouze kolem deseti procent voličů.

Nízkou účast potvrdil i dobře informovaný zdroj, který nechtěl být jmenován. "Zatím je to pět až jedenáct procent, v okrajových obvodech je to ta nižší hranice," uvedl před devatenáctou hodinou.

Nízkou účast potvrdil i starosta Dubiny Vítězslav Štěpánek. "Je to tak do dvaceti procent," řekl.

Plebiscit přitom přišel radnici na přibližně 800 tisíc korun. Opozice dokonce tvrdí, že konečné náklady budou ještě vyšší.

Z hlasování lidí to navíc v průběhu dne vypadalo nerozhodně, průzkum MF DNES ukázal výsledky takřka přesně půl na půl. 

"Jsem přesvědčený, že když se mě někdo zeptá na otázku, která se týká města, v němž žiju, že na tu otázku odpovím. Proto jsem hlasoval pro zachování obvodů," řekl jeden z prvních voličů Ivan Herynk.

Podle něj jsou takzvané malé radnice důležité. "Bez nich by to byla cesta do pekel," dodal.

Jenomže lidí, kteří s ním souhlasí, jak ukázal průzkum v centru města, je stejně, jako těch s opačným názorem. Byli ale i takoví, kterým se nelíbila formulace otázky. Ta zní: Souhlasíte s členěním statutárního města Pardubice na městské obvody?

"Je položená špatně. Já s členěním souhlasím, ale jinak, než je teď. Jak ale takovou otázku položit?" ptá se Jitka Hendlová.

O názoru lidí bude více vypovídat hlasování lidí spíše v okrajových čtvrtích, kde si zachování obvodů přejí více než lidé v centru, kteří to mají blízko i na velkou radnici.

Většina hlasů pro jakoukoliv variantu však nemusí stačit. Kromě toho, že je nutná účast minimálně 35 procent voličů, musí na jednu z dotazovaných variant odpovědět alespoň 25 procent oprávněných voličů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video