Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Referendum o přijetí eura se zatím ve Velké Británii neplánuje

  8:23aktualizováno  8:23
Glasgow - Události minulého týdne nasvědčují tomu, že referendum o vstupu Spojeného království do systému jednotné evropské měny se zatím odkládá. Alespoň podle komentátora Financial Times Philipa Stevense se neobjevují žádné známky příprav na referendum. I když oficiálně odklad nikdo neoznámil, Stevens se domnívá, že ministr financí Gordon Brown přesvědčil premiéra Tonyho Blaira, že připojit se k euru v blízké době by bylo proti britským zájmům.

Proti brzkému převzetí eura je i Bank of England, která plní funkci britské centrální banky.

Ve středečním projevu Brown prohlásil, že je pro „uměřený a opatrný“ přístup k jednotné evropské měně a popsal vládní politiku v této otázce jako „pro-evropský realismus“. Přiznal tlak ze strany pro-evropsky smýšlejících podnikatelských kruhů, které se snaží otevřít velkou národní debatu o jednotné měně, a doslova řekl, že taková debata již delší dobu probíhá. V principu je prý vláda pro přijetí eura, ale v kratším časovém horizontu by bylo chybou podcenit vyhodnocování ekonomických dopadů a přijmout jednotnou měnu bez ohledu na národní hospodářský zájem.

Vláda tedy odmítá riskovat ohrožení těžce dobyté ekonomické stability. Přestože eurozóna rovněž poskytuje jistou stabilitu, britský peněžní a daňový systém nyní umožňuje čelit úspěšněji než dříve problémům, jakými jsou růst cen ropy, tlaky na směnné kursy a ekonomické zpomalení v USA.

Příznivci brzkého přístupu k euru se domnívají, že Brownův projev byl reakcí na posilování pozic Tonyho Blaira. Blair ihned po vítězných parlamentních volbách přistoupil k obměně kabinetu, která měla podle mnohých komentátorů za cíl oslabit Browna. Gordon Brown je, spolu s tradičně euroskeptickým ministerstvem financí, velmi opatrný ve věci jednotné měny.

Brown diskutoval svoji řeč v předstihu s Blairem a s ministrem zahraničí Jackem Strawem, kteří prý s jeho vývody souhlasili, aby zamezili „předčasným spekulacím“ o přijetí eura. Britská libra po Brownově řeči ihned posílila jak vůči dolaru, tak vůči euru.

Také Edward George, guvernér Bank of England, se minulý týden silněji než dosud vyslovil proti brzkému přijetí eura vzhledem k rostoucí nejistotě ve světovém hospodářství a k přecenění libry vůči euru.

Nyní se spekuluje o tom, že ministerstvo financí se odhodlá k hodnocení připravenosti britské ekonomiky na přijetí eura až v roce 2003. Philip Stevens ve Financial Times se domnívá, že vyšší kurs libry vůči euru je výhodný pro spotřebitele, avšak nevýhodný pro obchodníky. Podle jeho názoru se však vláda k referendu o euru v tomto volebním období už neodhodlá, protože po roce 2003 se bude chystat na další volby. Premiér Blair se prý již smířil s tím, že se soustředí na zlepšení kvality veřejných služeb a ponechá přístup k euru na další volební období. Šance, že by Brown změnil svůj skeptický postoj, jsou prý velmi nízké.

Autor:


ZPRÁVY: ANO nemá plán B pro případ neúspěchu referenda v ČSSD

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Najdete na iDNES.cz