Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Referendum o koupi bytů asi nebude

  8:56aktualizováno  8:56
Nové Město - Místní referendum, které by donutilo zastupitele Prahy 1, aby do privatizace obecních bytů zahrnuli i nebytové prostory nacházející se ve stejném domě, se zřejmě vůbec neuskuteční. Autorům nápadu, obyvatelům první městské části, jimiž jsou Robert Kefurt a Alexandr Kopeckij, se totiž nedaří získat dostatečnou podporu od obyvatel.

Pro vyhlášení referenda potřebují přes tři tisíce podpisů, již několik týdnů se však pohybují kolem hranice pouhých čtyř set.

"Zájem není takový, jaký jsme předpokládali. Od svého záměru ale neustoupíme," tvrdí Robert Kefurt. Radní první městské části ale vůbec neuvažují o tom, že by pravidla pro privatizaci městských bytů měnili.

Podle starosty Jana Bürgermeistera je totiž mezi současnými nájemníky velký zájem o jejich koupi i bez nebytových prostorů. "Oslovili jsme přes tisíc devět set nájemníků a více než polovina z nich okamžitě zareagovala s tím, že byt chtějí koupit," tvrdí starosta Bürgermeister.

Zbraň na svévoli úředníků? Referendum!
Co udělat, když se k vám chovají úředníci přehlíživě a volení zástupci bezmocně krčí rameny nad vašimi požadavky? Padesátiletý Alexandr Kopeckij a o deset let mladší Robert Kefurt dospěli k přesvědčení, že je možná pouze jediná obrana: Přesvědčit obyvatele, aby jim pomohli vyhlásit referendum. V Česku je to ojedinělý postup, v metropoli zcela unikátní.

O co oběma mužům jde? Prostřednictvím referenda hodlají prosadit, aby společně s probíhající privatizací bytů v Praze 1 byly nájemníkům prodávány i nebytové prostory, jako jsou prodejny nebo půdy.

"Pro nás by to byl po privatizaci bytů velmi potřebný zdroj peněz na údržbu většinou starých a zchátralých domů," upozorňuje Robert Kefurt, profesí správce počítačové sítě. Stejně jako Kopeckij bydlí zatím v obecním domě v ulici Karoliny Světlé.

Zastupitelstvo první městské části však privatizaci nebytových prostor odmítá, protože příjmy z jejich pronájmů tvoří více než třetinu rozpočtu Prahy 1.

"Chceme docílit toho, aby nás úředníci radnice i námi volení zástupci začali brát jako rovnocenné partnetry při rozhodování," říká Alexandr Kopeckij. "Myslíme si, že jedině vyhlášením místního referenda je donutíme, aby začali přemýšlet, jestli něco neudělali špatně," dodává.

Kopeckij se stará o propagaci celé akce, zatímco Kefurt po práci obchází nájemníky domů a snaží se je přesvědčit, aby připojili svůj podpis na podporu referenda. "Každý den tomu věnuji tak tři hodiny. Buď nechávám písemnou výzvu i s podpisovými archy na domovní nástěnce nebo přesvědčím někoho z domu, aby obešel ostatní nájemníky," uvedl. Denně tak navštíví asi patnáct z celkového počtu čtyř set domů. S odmítavým chováním lidí se prý zatím nesetkal.

K vyhlášení referenda potřebují Kefurt a Alexandr Kopeckij sehnat podpisy od deseti procent oprávněných voličů. V případě Prahy 1 to je kolem tří tisíc lidí. "Odhadujeme, že do šesti týdnů je budeme mít pohromadě," plánuje Kefurt.

Oba muži ale nesledují vyhlášením referenda pouze prosazení svého cíle, tedy zahrnout do privatizace bytů nájemníkům i prodej nebytových prostor v obecních domech. "Chceme lidem ukázat, že existuje poměrně jednoduchý a velmi levný způsob, jak donutit úředníky i volené zástupce, aby je brali vážně i v době mezi volbami. Obyvatelé si to bohužel zatím neuvědomují a referendum, jako regulativní nástroj proti úřední moci, vůbec nevyužívají," tvrdí Alexandr Kopeckij.

Alexandr Kopeckij a Robert Kefurt věří, že získají dostatek podpisů na vyhlášení referenda. (25. března 2002)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...Najdete na iDNES.cz