Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Referendum o drůbežárně neplatí

  18:04aktualizováno  18:04
Plzeň, Velký Malahov - Referendum, ve kterém obyvatelé Velkého Malahova na Domažlicku souhlasili koncem února s výstavbou obří drůbežárny pro více než půl milionu slepic, neplatí a mělo by se v nejbližší době zopakovat. Krajský soud v Plzni dal za pravdu odpůrcům drůbežárny, kteří referendum zpochybnili. Potvrdil, že obec výsledky referenda mohla ovlivnit.

Kritikům drůbežárny zejména vadilo, že na popoud strarosty Velkého Malahova Josefa Truhláře zastupitelé nenechali lidi hlasovat o dvou otázkách, které stály v návrhu na vyhlášení referenda.

Rozhodovalo se jen o souhlasu s tím, zda na katastru Velkého Malahova má drůbežárna vzniknout. Iniciátoři referenda ale tvrdili, že místo výrazu katastr mělo být v otázce slovo území neboť pod obec Velký Malahov patří další dvě katastrální území.

Navrhovatelé referenda navíc protestovali proti tomu, že se nehlasovalo o otázce, jak má obec k projektu drůbežárny přistupovat.

Soudu vadila záměna otázek
Právě záměnu otázek označil soudce krajského soudu Václav Roučka za hlavní důvod, proč dal senát za pravdu odpůrcům drůbežárny.

"V přípravné fázi referenda neměla obec právo zasáhnout do formulace otázek. Lidé měli hlasovat o otázkách, uvedených v návrhu referenda," prohlásil Václav Roučka. Podle jeho vyjádření je výrok soudu konečný a nelze se proti němu odvolat.

Starosta Velkého Malahova Josef Truhlář odmítl výsledek sporu o referendum komentovat. "Zatím se nebudu vyjadřovat," reagoval na otázku, zda obec uspořádá nové hlasování.

Lidé chtějí nové referendum
Jednoho z hlavních kritiků projektu drůbežárny a zároveň navrhovatele referenda Petra Štogera výrok soudu příjemně překvapil. "Obával jsme se, že spor skončí v autu a nikdo nebude chtít rozhodnout, takže mám z verdiktu velkou radost," řekl Petr Štoger. Ten spolu s dalšími odpůrci slepičárny hodlá vyzvat starostu, aby obec vyhlásila nové referendum.

"Před jeho konáním se pokusíme lidem vysvětlit, že od výstavby drůbežárny si mnoho dobrého slibovat nemohou. Starosta sice argumentuje vznikem nových pracovních míst, ale těch by v moderním počítači řízeném provozu bylo jen minimum," uvedl Petr Štoger.

Přednosta Okresního úřadu v Domažlicích Pavel Faschingbauer v reakci na verditk soudu sdělil, že úřad dohlédne na uspořádání nového referenda. "Jediným vykladačem zákonů je soud. Ten rozhodl a my podle toho budeme postupovat," konstatoval přednosta.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...Najdete na iDNES.cz