Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Egypťané přijali novou islamistickou ústavu, potvrdily to konečné výsledky

  19:01aktualizováno  21:56
Referendum v Egyptě schválilo novou kontroverzní ústavu. Podle oficiálních výsledků, které v úterý zveřejnila volební komise, se pro základní zákon vyslovilo 63,8 procenta zúčastněných voličů. Hlasovalo se ve dvou etapách minulé dvě soboty. Účast byla jen 32,9 procenta.

Ústavní referendum v Egyptě (16. prosince 2012) | foto: Reuters

Podle opozice ústava nechrání dostatečně práva žen a křesťanské menšiny a povede k přílišné islamizaci země. Opozice také zpochybňuje průkaznost referenda právě kvůli slabé účasti.

Výzva USA

Spojené státy po schválení nové egyptské ústavy v referendu vyzvaly všechny politické síly v Egyptě, aby usilovaly o překonání vzájemných rozporů. Apelovaly zejména na prezidenta Mursího. "Doufáme, že ti Egypťané, kteří jsou výsledkem zklamáni, budou usilovat o větší a hlubší angažovanost. Věříme, že ti, kdo výsledky vítají, se budou angažovat v dobré víře," řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Patrick Ventrell.

Navrhovatelé ústavy - islamisté z Muslimského bratrstva - doufali, že referendum vyjádří souhlas nezpochybnitelné většiny národa. Nynější výsledek se slabou účastí začíná být označován za nedostatečný, což komplikuje uklidnění egyptské politické krize.

Opozice původně chtěla, aby byl návrh základního zákona přepracován a referendum odloženo. Po četných protestech pak své stoupence vyzvala, aby přišli k urnám a vyslovili se proti ústavě.

Také tvrdí, že hlasování provázelo mnoho podvodů. Její představitelé chtěli, aby kvůli tomu byly hlasy znovu přepočítány. Nicméně volební komise to v úterý odmítla s tím, že všechny stížnosti důkladně prověřila.

Ústavu odmítli v Káhiře a dalších dvou provinciích

Před referendem byla v Káhiře řada násilných nepokojů, ale po úterním vyhlášení výsledků je ve městě klid. Opozice oznámila, že nemíní kvůli výsledkům pořádat další demonstrace. "Výsledky byly opravdu divné. Žádná změna v procentech (oproti předběžným výsledkům) ukazuje, že žádná naše stížnost nebyla vzata v úvahu," řekl mluvčí opozičního uskupení Fronty národní spásy Chálid Daúd.

Fotogalerie

Definitivní výsledky odpovídaly neoficiálním číslům, které v pondělí zveřejnilo Muslimské bratrstvo. Ústavu odmítli voliči pouze ve třech provinciích - v Káhiře (proti bylo 57 procent lidí) a severně od ní v Kafr aš-Šajchu (51 procent) a v Gharbíji (52 procent). V Gharbíji je velké průmyslové město a bašta opozice Mahalla.

Ale už ve Fajjúmu, který je od Káhiry vzdálen necelou hodinu cesty, lidé ústavu přijali 89 procenty. Ještě více voličů - 91 procent - souhlasilo ve středomořské provincii Matrú. Obecně se dá říci, že s velkou převahou byl návrh přijat v provinciích v deltě Nilu a v horním Egyptě.

Egypťané vybírají úspory

Egypt se potýká s vážnými ekonomickými problémy. Několik hodin před oficiálním vyhlášením výsledků úřady nařídily, že není možné překročit hranice Egypta s částkou v cizí měně vyšší než 10 000 dolarů (190 000 korun). Opatření má zřejmě zabránit úniku kapitálu.

Stejně tak někteří Egypťané začali z bank vybírat úspory v obavě ze zavedení nových restrikcí. Centrální banka v pondělí oznámila, že podnikne kroky k zabezpečení bankovních vkladů, ale neuvedla podrobnosti.

Očekává se, že prezident Muhammad Mursí vypíše na začátek příštího roku nové volby, které se budou konat už podle nové ústavy.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Turecku narazil autobus do stromu u dálnice, zemřelo jedenáct lidí

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu,...

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu, která se stala v noci na sobotu na dálnici...

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Najdete na iDNES.cz