Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zákaz ano, ale... V Evropě se ke kouření staví různě, vítězí „kuřibudky“

  8:34aktualizováno  12:01
Řada evropských zemí už zákaz kouření v restauracích a barech zavedla. Zákon však není všude stejně přísný. Na jedné straně země vykazují kuřáky ven z barů anebo do kuřáren bez obsluhy. Některé země na druhé straně kouření do určité míry tolerují. Čtenáři iDNES.cz vyjadřovali svůj názor v referendu, které skončilo v poledne.

Na letištích se instalují malé prosklené budky určené kuřákům. Na podobné boxy lze v zahraničí narazit také na diskotékách nebo v barech. | foto: Profimedia.cz

K tolerantnějším zemím patří například sousední Rakousko, kde zákaz kouření neplatí pro malé restaurace a kavárny o velikosti do padesáti metrů čtverečních. Podniky musí zvolit, zda budou kuřácké, nebo nekuřácké. Ve větších restauracích musí být stavebně oddělená kuřárna. Pokud to nelze zajistit, podnik zůstává nekuřácký.

Německo není v problematice sjednocené. Obecně platí, že v malých podnicích je kouření povoleno. Jinde lze kouřit pouze v oddělených místnostech. Každá spolková země má však vlastní pravidla. Nejpřísnější jsou v Bavorsku.

V Polsku se nesmí kouřit ve veřejných prostorách, kam se řadí i bary, kluby a restaurace. Kuřáci přesto nemusí v zimě chodit na mráz, mohou si zapálit v místnostech, které jsou oddělené od zbytku podniku a mají dobrou ventilaci kvůli odvětrávání.

Na Slovensku musí být ze zákona nekuřácká část větší než polovina plochy podniku. Od kuřáckých prostor musí být stavebně oddělená. Žádný zákaz se nevztahuje na podniky, kde se nabízejí pouze nápoje.

Irové chodí s cigaretou před bar už 11 let

Nejdéle platí zákaz v Irsku. Na zeleném ostrově se nesmí kouřit ve všech uzavřených prostorech od roku 2004. Stavebně oddělené místnosti pro kuřáky zde nejsou povoleny. Většina lidí proto chodí s cigaretou ven před bar nebo restauraci. Některé podniky kvůli nim alespoň postavily přístřešky.

Průběh a pravidla hlasování

  • Hlasování skončilo ve čtvrtek ve 12:00.
  • Počet respondentů už ve středu přesáhl počet 106 000.
  • Lidé odpovídali na devět otázek. Tři byly povinné.
  • Prokazatelně podvodné hlasy redakce vyřadila.

Úplný zákaz kouření v restauracích, barech nebo diskotékách platí také ve Francii. Někteří provozovatelé se s tím vypořádali šalamounsky. Lidem, kteří si chtějí zapálit, nabízí prostor v prosklených kuřárnách.

Nejkratší dobu platí zákon o úplném zákazu kouření na veřejných místech, včetně restaurací, barů a sportovišť v Rumunsku. Poslanci jej schválili tento týden v úterý, o normě debatovali čtyři roky.

Jsou případy evropských zemí, které zákaz po nějaké době revidovaly. Nizozemská vláda po dvou letech povolila kouření v barech, které nejsou větší než 70 metrů čtverečních. V Chorvatsku se proti zákazu vzedmula vlna odporu majitelů barů a restaurací, protože se jim snížil obrat. Zákon byl proto po čtyřech měsících částečně zrušen. Podniky do velikosti 50 metrů čtverečních nyní musí splnit řadu podmínek, aby mohly být prohlášeny za kuřácké. Jednou z nich je výkonná a zároveň nákladná ventilace. Větší zařízení jsou pouze nekuřácká, ale mohou zde být zvláštní kuřárny, kde si lidé nemohou objednat jídlo ani pití.

Zákaz v Evropě nesnížil spotřebu tabáku

„V naprosté většině zemí, kde došlo k nějaké regulaci, je vliv pozitivní,“ tvrdí bývalý politik za ODS Boris Šťastný, který plošný zákaz kouření dlouhodobě podporuje. „Zaměstnanci nejsou denně vystavováni obrovským expozicím škodlivých látek. Projevuje se to na jejich zdraví i pracovní výkonnosti. Co se týká efektivity nebo změn z hlediska poklesu nebo nárůstu tržeb, tak tam vždycky závisí na konkrétní zemi a konkrétní míře regulace,“ doplnil.

V Česku kritizuje návrh zákona například Asociace hotelů a restaurací. „Plošný zákaz dopadne hlavně na provozovatele některých pivnic a hostinců, zvláště na venkově. Budou stát před rozhodnutím své podnikání ukončit. Podle dostupných studií z Irska tento zákaz přinesl za deset let nárůst nezaměstnanosti v oboru a desetiprocentní úbytek restaurací,“ uvádí organizace ve svém stanovisku.

„Ve všech zemích, kde to bylo zavedeno, nedošlo ke snížení spotřeby tabákových výrobků,“ upozornil prezident asociace Václav Stárek ve vyjádření pro iDNES.cz. „Během prvního čtení stál ministr Němeček s urnou v Poslanecké sněmovně. Měl by se spíš zamyslet nad tím, co je příčinou a zda by se s tím nedalo něco udělat. Zákaz v restauracích to nespraví,“ míní.

Proti zákazu kouření se také rozběhla petice s názvem Právo volby. Podepsalo ji nejméně 22 tisíc lidí, kteří prosazují, aby bylo provozovatelům zachováno stávající právo vybrat si, zda bude jejich podnik kuřácký nebo nekuřácký.

„Bude se to předávat petičnímu výboru v Senátu. Už jsme přesáhli hranici deseti tisíc hlasů, aby se tím začali zabývat senátoři na plénu. Když se to posune do Senátu, tak předáme originální archy s podpisy lidí,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí petice Jiří Reichl.

Co říkají na zákaz kouření lidé v restauracích? Anketa z června:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz