Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Referendum dalo drůbežárně zelenou

  17:21aktualizováno  17:21
Velký Malahov - Příznivě pro plánovanou výstavbu velké drůbežárny pro více než půl milionu slepic vyzněly výsledky sobotního referenda, v němž o projektu hlasovali obyvatelé Velkého Malahova na Domažlicku. Odpůrci obří drůbežárny, kterou che v obci postavit firma Česká drůbež, však hodlají referendum zpochybnit. Opírají se přitom o skutečnost, že po zásahu starosty Josefa Truhláře lidé nemohli hlasovat o dvou otákách, které předložili navrhovatelé referenda.

Odpůrci drůbežárny hodlají navíc podat na starostu trestní oznámení. Domnívají se totiž, že starosta porušil zákon, když první otázku z návrhu ferenda pozměnil a druhou vyškrtl. Pro výstavbu drůbežárny hlasovalo v sobotu 83 obyvatel Velkého Malahova a 58 jich bylo proti.

"V každém případě je jasné, želidé hlasovali o otázce odouhlasili zastupitelé. To co se odhrálo tudíž nebylo referendum, které jsme chtěli. pokud by se hlasovalo o našich otázkách, tak bychom výsledek respektovali. Nyní budeme požadovat, aby se hlasovalo o  otázkách, které požadovali lidé v petici za vyhlášení referenda," prohlásil jeden z navrhovatelů referedna ve Velkém Malahově Petr Štoger.

Jan Rovenský ze sdružení Děti Země řekl, že odpůrci drůbežárny podají trestní oznámení na starostu už v pondělí. "Referendum také zpochybníme stížností u přednosty okresního úřadu v Domažlicích," uvedl Rovenský. Ten zároveň připustil, že odpůrci projektu drůběžárny přípravu na referendum zřejmě podcenili. "Nečekali jsme tak velkou účast. Počítali, že přes odmdesát lidí, kteří podpesali petici za vyhlášení referenda, bude hlasovat proti.

To se nestalo. Buď nepřišli všichni nebo někteří hlasovali pro drůbežárnu. Navíc bylo patrné, že část lidí, kteří se referenda zúčastnili o projektu drůbežárny neměli všechny informace. Nevěděli například, kde má stát. To je naše chyba, že jsme informace nedokázali dostat ke všem lidem," sdělil Rovenský.

Starosta Velkého Malahova Josef Truhlář už před referendem odmítl podezření, že když se nehlasuje o otázkách navrhovatelů, jedná se oporušení zákona. "Já jsem předložil pozměňovací návrh na vyjmutí jedné otázky a zastupitelé to schválili. Tím pádem jsme neporušili zákon," reagoval Josef Truhlář.

Jeho postoj podpořil i okresní úřad.  "Zákon říká, že navrhovatelé referenda určí znění otázky. Ale také říká, že rada, v tomto případě starosta, stanoví znění otázky. Pokud má někdo dojem, že došlo k porušení zákona, má možnost se obrátit na soud," prohlásil Miroslav Pittner z okresního úřadu.

Jan Rovenský však upozornil, že odpůrcům drůbežárny dává za pravdu stanovisko z ministerstva vnitra. "To praví, že dohled obce nad referendem nelze vykonávat tak, že je možné měnit znění navržených otázek. Ministerstvo potvrdilo, že obec má pouze sledovat, zda referendum neodporuje zákonu," konstatoval Rovenský.

Stejný názor zastává také šéf katedry správního práva plzeňské právnické fakulty Tomáš Louda. "Jesliže vedení obce změní otázky, které požadovali navrhovatelé, pak tím v podstatě popírá smysl existence referenda," řekl Tomáš Louda.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Ústí nad Labem mapuje brownfieldy, aby si jich všimli investoři

V seznamu ústeckých brownfieldů je i průmyslová zóna Tonaso ve čtvrti Neštěmice.

Ústí nad Labem se připojilo k projektu Národní databáze brownfieldů, která mapuje nevyužívané průmyslové lokality v...

Návykové látky Zemana změnily, přišel o zábrany, míní Schwarzenberg

Debata prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga na Českém

Prezident Miloš Zeman se kvůli dlouhodobému užívání návykových látek změnil a přišel o zábrany. V rozhovoru pro ČTK to...

ANO dostalo pokutu za předvolební kampaň, neoznačilo Babišovu knihu

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...Najdete na iDNES.cz