Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zastaralé důtky děti ignorují, trestejme i rodiče, navrhují někteří učitelé

  20:02aktualizováno  20:02
Učitelská nebo ředitelská důtka bývaly hrozbou. Podle některých pedagogů si už ale z těchto výchovných opatření děti nic nedělají, proto je vůbec nedávají. Zaznívá i názor, že by rodiče měli zlobivé potomky vzdělávat doma, a převzít tak zodpovědnost za jejich chování.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Žáci mohou za porušení školního řádu dostat několik postihů – napomenutí nebo důtku třídního učitele, dvojku a trojku z chování nebo důtku ředitele. Ta je pro děti největší výstrahou, ředitel ji může udělit v případě vážného porušení řádu. Například pokud se žák chová agresivně k ostatním dětem.

„Školy musí mít ukotveno ve školním řádu, z jakých důvodů mohou důtku udělit. Například v případě neomluvené absence by mělo být konkretizováno, za kolik neomluvených hodin bude uděleno to které výchovné opatření,“ říká ředitelka Základní školy T. G. Masaryka ve Štětí Gabriela Hrušková.

Jenže pokud žák napomenutí nebo důtku dostane a rodiče to s ním neřeší, pak to žádný efekt nepřinese. Někteří učitelé se proto shodují, že jsou tyto postihy zastaralé a neefektivní.

Kázeňská opatření v číslech

Údaje o navštívených školách Českou školní inspekcí: 

Podíl žáků se sníženou známkou z chování:

2016/17: 1,7 % žáků navštívených ZŠ

2015/16: 1,6 % žáků navštívených ZŠ

Podíl žáků s udělenou důtkou třídního učitele nebo ředitele školy:

2014/15: 6,5 % žáků navštívených ZŠ

2012/13: 7,7 % žáků navštívených ZŠ

Zdroj: Česká školní inspekce

„Sama jsem dala od září dvě ředitelské důtky – v jednom případě přinesl žák do školy kuličkovou pistoli a střílel s ní po spolužácích, podruhé za neomluvené hodiny. Dle mého názoru je nejúčinnější komunikace se zákonnými zástupci žáka a hledání společných cest a řešení,“ uvedla Hrušková.

„Důtky už dlouho nejsou efektivní. Žákovi to je jedno a pokud rodiče nespolupracují, pak je to také k ničemu. Myslím si, že rodiče jsou si vědomi, že základní škola nemá na zlobivého žáka žádné jiné páky, nemůže žáka vyloučit tak jako na střední škole,“ míní ředitelka ZŠ a MŠ Plzeň-Božkov Hana Stýblová.

Podle ní by bylo účinnější, aby rodiče nedisciplinovaného žáka po určitou dobu museli vzdělávat doma. „Nebylo by to vhodné řešení pro dítě, ale restriktivní pro rodiče. Je nutné vést rodiče k odpovědnosti za výchovu svých dětí. Mělo by se uvažovat o změně – místo povinné školní docházky přijmout zákon o povinném vzdělávání,“ navrhla ředitelka.

Žáci zlobí z nudy, dobrý učitel nepotřebuje špatné známky, říká lektor

Podle školního psychologa Roberta Čapka by se spíš učitelé měli snažit pochopit, proč dítě zlobí. „Všechny důtky jsou většinou jen represí, bohužel až příliš často bez pochopení příčin. Když žák ve škole zlobí, má to nějaký důvod. Nejsem proti trestům, ale pouze jestliže jsou součástí komplexního řešení – včetně toho, že s ním žák souhlasí a vidí ho jako oprávněný a cestu k vlastnímu zlepšení,“ uvedl Čapek.

Ředitel ZŠ Chraštice Karel Derfl už důtku nedal nejméně dva roky, přes dvacet let od něj žáci nedostali ani poznámku.

„V naší škole není psaní poznámek běžná praxe, nebyl totiž důvod. Většinou stačí pohovor s žákem nebo i s rodiči. Když bylo něco závažnějšího, tak jsem sice v minulosti nějakou ředitelskou důtku dal, ale spíše tehdy, když se nevhodné chování opakovalo i přesto, že už bylo řešeno jiným způsobem,“ uvedl Derfl.

Rodiče si na důtky občas stěžují inspekci

Pokud se rodičům kázeňský postih nezdá spravedlivý a ředitel školy nechce situaci řešit, mohou se obrátit na Českou školní inspekci, která vyhodnotí jeho oprávněnost. Důvod kázeňského postihu musí mít oporu ve školním řádu.

„Ředitel samozřejmě nemůže předvídat, že žák přinese kuličkovou pistoli do školy. Může ale napsat, že důtku udílí při porušení bezpečnosti žáků, zkrátka to musí umět obhájit,“ podotkla Hrušková.

Jsou podle vás důtky zbytečné?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 14. května 2018. Anketa je uzavřena.

NE 1997
ANO 1302

„Stížnosti na neoprávněné udělení napomenutí nebo důtky se občas objeví, vždy jsou ze strany České školní inspekce prošetřeny. Výsledky bývají různé, ale většinou je udělení kázeňského opatření v souladu s právními předpisy,“ sdělil iDNES.cz náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Sedím a dávám pozor, opisoval žák padesátkrát. Trest pedagogy zaskočil

Podle dětské psycholožky Julie Rákosové jedno výchovné opatření žáka nenapraví. „Podle druhu a výše provinění lze využít citlivé vedení pedagogem, péči výchovného poradce nebo školního psychologa, práci se třídním kolektivem, případně se obrátit na odborníky mimo školu. Samozřejmostí je spolupráce s rodiči,“ říká Rákosová.

Pedagogové podle ní málo využívají pozitivní vedení. „Prospívá laskavý přístup k dětem, respektování jejich potřeb, pozitivní zpětná vazba (spíše než pětky a křik), práce s rodinou. Každé vybočení je třeba zhodnotit, hledat jeho kořeny, nenechat ho zajít daleko,“ upozornila.

Autor:


Témata: Trest, žák, Škola

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...J&J musí zaplatit 4,7 miliardy dolarů ženám s rakovinou vaječníků

Výrobek Johnson & Johnson (ilustrační snímek)

Pokutu a odškodné v celkové výši 4,69 miliardy dolarů (přes 104 miliard korun) musí zaplatit americká společnost...

Chtěl jsem, aby vyhrál, přiznal Putin na summitu s Trumpem a dal mu míč

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin na...

Za špatné vztahy USA a Ruska mohou obě země, prohlásil Donald Trump na závěr setkání s Vladimirem Putinem. Ten mu na...

Místopředseda ČSSD Foldyna kritizuje Bosáka za komentář o Rusku

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichhází na jednání vedení strany o tom,...

Do sportovního komentátora České televize Jaromíra Bosáka se pustil kvůli jeho větě ve finále fotbalového šampionátu v...Další z rubriky

Závěr července bude tropický, vyprahlou půdu svlaží minimum deště

Teplotní rekordy padly na všech stanicích, kde se měří víc než sto let (24....

Poslední červencový týden bude velmi teplý. Odpolední teploty se budou pohybovat nad 25, mnohdy i kolem tropických 30...

V pátek bude nejdelší zatmění Měsíce v tomto století, Mars uvidíme celou noc

Krvavý superměsíc, zatmění Měsíce 28.9.2015

Večerní obloha v pátek 27. července nabídne pozorovatelům úplné zatmění Měsíce. Trvat bude téměř dvě hodiny a půjde o...

Silné bouřky zasáhnou odpoledne jižní Čechy, večer zamíří na Moravu

Bouřky

Odpoledne se na jihu a jihozápadě Čech objeví silné bouřky, mohou je doprovázet přívalové deště. K večeru se přesunou...Najdete na iDNES.cz