Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zastaralé důtky děti ignorují, trestejme i rodiče, navrhují někteří učitelé

  20:02aktualizováno  20:02
Učitelská nebo ředitelská důtka bývaly hrozbou. Podle některých pedagogů si už ale z těchto výchovných opatření děti nic nedělají, proto je vůbec nedávají. Zaznívá i názor, že by rodiče měli zlobivé potomky vzdělávat doma, a převzít tak zodpovědnost za jejich chování.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Žáci mohou za porušení školního řádu dostat několik postihů – napomenutí nebo důtku třídního učitele, dvojku a trojku z chování nebo důtku ředitele. Ta je pro děti největší výstrahou, ředitel ji může udělit v případě vážného porušení řádu. Například pokud se žák chová agresivně k ostatním dětem.

„Školy musí mít ukotveno ve školním řádu, z jakých důvodů mohou důtku udělit. Například v případě neomluvené absence by mělo být konkretizováno, za kolik neomluvených hodin bude uděleno to které výchovné opatření,“ říká ředitelka Základní školy T. G. Masaryka ve Štětí Gabriela Hrušková.

Jenže pokud žák napomenutí nebo důtku dostane a rodiče to s ním neřeší, pak to žádný efekt nepřinese. Někteří učitelé se proto shodují, že jsou tyto postihy zastaralé a neefektivní.

Kázeňská opatření v číslech

Údaje o navštívených školách Českou školní inspekcí: 

Podíl žáků se sníženou známkou z chování:

2016/17: 1,7 % žáků navštívených ZŠ

2015/16: 1,6 % žáků navštívených ZŠ

Podíl žáků s udělenou důtkou třídního učitele nebo ředitele školy:

2014/15: 6,5 % žáků navštívených ZŠ

2012/13: 7,7 % žáků navštívených ZŠ

Zdroj: Česká školní inspekce

„Sama jsem dala od září dvě ředitelské důtky – v jednom případě přinesl žák do školy kuličkovou pistoli a střílel s ní po spolužácích, podruhé za neomluvené hodiny. Dle mého názoru je nejúčinnější komunikace se zákonnými zástupci žáka a hledání společných cest a řešení,“ uvedla Hrušková.

„Důtky už dlouho nejsou efektivní. Žákovi to je jedno a pokud rodiče nespolupracují, pak je to také k ničemu. Myslím si, že rodiče jsou si vědomi, že základní škola nemá na zlobivého žáka žádné jiné páky, nemůže žáka vyloučit tak jako na střední škole,“ míní ředitelka ZŠ a MŠ Plzeň-Božkov Hana Stýblová.

Podle ní by bylo účinnější, aby rodiče nedisciplinovaného žáka po určitou dobu museli vzdělávat doma. „Nebylo by to vhodné řešení pro dítě, ale restriktivní pro rodiče. Je nutné vést rodiče k odpovědnosti za výchovu svých dětí. Mělo by se uvažovat o změně – místo povinné školní docházky přijmout zákon o povinném vzdělávání,“ navrhla ředitelka.

Žáci zlobí z nudy, dobrý učitel nepotřebuje špatné známky, říká lektor

Podle školního psychologa Roberta Čapka by se spíš učitelé měli snažit pochopit, proč dítě zlobí. „Všechny důtky jsou většinou jen represí, bohužel až příliš často bez pochopení příčin. Když žák ve škole zlobí, má to nějaký důvod. Nejsem proti trestům, ale pouze jestliže jsou součástí komplexního řešení – včetně toho, že s ním žák souhlasí a vidí ho jako oprávněný a cestu k vlastnímu zlepšení,“ uvedl Čapek.

Ředitel ZŠ Chraštice Karel Derfl už důtku nedal nejméně dva roky, přes dvacet let od něj žáci nedostali ani poznámku.

„V naší škole není psaní poznámek běžná praxe, nebyl totiž důvod. Většinou stačí pohovor s žákem nebo i s rodiči. Když bylo něco závažnějšího, tak jsem sice v minulosti nějakou ředitelskou důtku dal, ale spíše tehdy, když se nevhodné chování opakovalo i přesto, že už bylo řešeno jiným způsobem,“ uvedl Derfl.

Rodiče si na důtky občas stěžují inspekci

Pokud se rodičům kázeňský postih nezdá spravedlivý a ředitel školy nechce situaci řešit, mohou se obrátit na Českou školní inspekci, která vyhodnotí jeho oprávněnost. Důvod kázeňského postihu musí mít oporu ve školním řádu.

„Ředitel samozřejmě nemůže předvídat, že žák přinese kuličkovou pistoli do školy. Může ale napsat, že důtku udílí při porušení bezpečnosti žáků, zkrátka to musí umět obhájit,“ podotkla Hrušková.

Jsou podle vás důtky zbytečné?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 14. května 2018. Anketa je uzavřena.

NE 1997
ANO 1302

„Stížnosti na neoprávněné udělení napomenutí nebo důtky se občas objeví, vždy jsou ze strany České školní inspekce prošetřeny. Výsledky bývají různé, ale většinou je udělení kázeňského opatření v souladu s právními předpisy,“ sdělil iDNES.cz náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Sedím a dávám pozor, opisoval žák padesátkrát. Trest pedagogy zaskočil

Podle dětské psycholožky Julie Rákosové jedno výchovné opatření žáka nenapraví. „Podle druhu a výše provinění lze využít citlivé vedení pedagogem, péči výchovného poradce nebo školního psychologa, práci se třídním kolektivem, případně se obrátit na odborníky mimo školu. Samozřejmostí je spolupráce s rodiči,“ říká Rákosová.

Pedagogové podle ní málo využívají pozitivní vedení. „Prospívá laskavý přístup k dětem, respektování jejich potřeb, pozitivní zpětná vazba (spíše než pětky a křik), práce s rodinou. Každé vybočení je třeba zhodnotit, hledat jeho kořeny, nenechat ho zajít daleko,“ upozornila.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.Témata: Trest, žák, Škola

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...

Sváděla esesáky a zabíjela je, Nizozemka zemřela v nedožitých 93 letech

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k...

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k nizozemskému odboji. Přímo před očima...Další z rubriky

Rodiče, plaťte. Základní škola je zdarma, ale pomůcky vyjdou i na tisíce

Johanin obsah tašky. Její učení váží tři kilogramy (2.10.2017).

Několik průzkumů se letos na začátku školního roku shodlo, že pouze za školní pomůcky zaplatí rodina žáka základní...

Pokud se syrští sirotci najdou, měli bychom jim pomoci, domnívá se Maláčová

iDnes nová ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Podle slov ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové by Česká republika měla přijmout padesát syrských sirotků...

Královna Judita má po osmi stoletích tvář s pomocí 3D technologie

Při práci rekonstrukce obličeje královny Judity použil brazilský 3D designér...

Před několika lety odborníci zrekonstruovali podobu nejstaršího pražského kamenného mostu z roku 1172, pojmenovaného po...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?Najdete na iDNES.cz