Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ředitelka odchází, škola se zavírá

aktualizováno 
N e m a n i c e - Ředitelka Základní školy v Nemanicích na Domažlicku Aloisie Šmídová se rozhodla po šestatřiceti letech skončit s kantořinou. Nebylo by na tom nic zvláštního, kdyby zároveň nebyla jedinou tamní učitelkou a kdyby její odchod do důchodu neznamenal, že se škola zavře a děti budou dojíždět do patnáct kilometrů vzdáleného Klenčí pod Čerchovem. Rodiče Aloisii Šmídovou několik měsíců přesvědčovali, aby ještě zůstala, ona to však odmítla, protože se cítí příliš unavená a do důchodu se chystá už čtyři roky.
"Tentokrát se už škola skutečně zavře. Dodělám pár věcí a předám ji obci," oznamuje s nostalgií v hlase Šmídová. Život v malé příhraniční obci, kam se žádnému učiteli nechce, ji donutil pracovat déle, než chtěla. "Vloni mě ještě přesvědčili. Kývla jsem, že ještě rok zůstanu. Řekla jsem ale, že to bude už opravdu poslední," vzpomíná na začátek minulého školního roku, kdy se teprve 1. září rozhodlo, že se škola otevře. "Do konkursu na učitele se nikdo nepřihlásil. Do obce je velmi špatné spojení a dojíždění z Domažlic by kantora vyšlo na padesát korun denně. A tak obec nemůže nikoho sehnat," tvrdí Šmídová, která si zatím nedovede představit, jak se bez školy a svých žáků téměř po čtyřiceti letech obejde. "Do důchodu se těším, potřebuji si odpočinout, ale bez dětí mi bude smutno," říká žena, která se díky množství let strávených v nemanické škole považuje za součást inventáře. "Je mi hrozně líto, že se škola zavře. Prožila jsem v ní krásné roky života. Ale zdraví mi už prostě nedovoluje učit dál."
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Najdete na iDNES.cz