Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ředitel zoo Praha Petr Fejk: nesnáším, když zoo působí jako genetická banka

  15:29aktualizováno  15:29
Praha - "Já osobně chápu lidi, kteří nemají zoo rádi, ať chceme nebo nechceme, zvířata v zoo nejsou a nikdy nebudou svobodná," přiznal v on-line rozhovoru se čtenáři pražského webu ředitel zoo Praha Petr Fejk. "Nesnáším, když zoo působí jako laboratoř, sbírka vzácných zvířat nebo genetická banka," dodal a mnohé tak možná utvrdil v názoru, že je atypickýcm šéfem zoo. Petr Fejk je ve svých šestatřiceti letech navíc nejmladším ředitelem zoo ze všech svých kolegů v 15 českých zoologických zahradách, ale hlavně jediným, který se stal ředitelem, aniž by kdykoliv předtím v zoo pracoval. Odpovědi ředitele pražské zoo Petra Fejka čtěte ZDE.

"Pražská zahrada byla čtyřicet let pod vedením zoologa, já jsem vystudoval filozofii a jsem spíše manažerem," říká bývalý středoškolský profesor, spolumajitel hudebního klubu Belmondo a herec baletní jednotky Křeč. "Snažím se zoo vidět i z hlediska návštěvníků, chci aby měla ekologický vliv, vzbuzovala v lidech vztah a respekt ke zvířatů, plnila estetickou funkci a lidé, tedy nejen zvířata, se v ní cítili dobře," říká.

Ředitel pražské zoo PETR FEJK se narodil 1. září 1964 v Mostě

studia:

- gymnázium v Mostě

- Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, obor český jazyk, literatura, historie

práce:

- 3 roky působil jako středoškolský profesot na gymnáziu v Libni

- 5 let podnikal v oblasti hudby - byl mimojiné spolumajitelem hudebního klubu Belmondo na Vltavské

- od roku 1997 je ředitelem pražské zoo

 

Ikdyž naráží na spoustu problémů, daří se mu. V letech 1997 až 1999, tedy za dva roky Fejkova působení, stoupla návštěvnost zahrady z pěti set tisíc na 620 000 tisíc. "Navíc zahrada sama podniká. Dříve se nikdo nezajímal o parkovné, stánky s občerstvením, vše bylo v rukou soukromníků, teď se o všechno staráme my sami. Ekonomická soběstačnost se zvedla z 19 na 34 procent. Ročně si na sebe ZOO samo vydělá 15 milionů korun, což není zanedbatelné," říká Fejk."

Zvířata však nejsou až na druhé koleji. "Chtěl bych jim dát větší prostory, aby se nemusela tísnit v malých betonových výbězích po dvou. Představuji si prostorný areál, kde by mohlo žít víc jedinců pohromadě - jakousi imitaci Afriky, jižní Ameriky, indonéskou džungli," představuje své plány ředitel pražské zoo. Mnohé z nich už se realizují.

Pražská zoo oslaví s návštěvníky předvánoční období adventu

Čtyřtýdenní období adventu, které je pro křesťany přípravou na oslavu narození Ježíše Krista, tedy vánoční svátky, oslaví i zoologická zahrada v Praze-Troji. Na čtyři adventní neděle připravila pro své příznivce setkání se zvířaty a bohatý doprovodný program.

"Oslavy adventu začínají již tuto neděli, kdy přijdou ve 14:00 přivítat návštěvníky zoo k hlavnímu vchodu slonice Gulab a Shanti, uvedla tisková mluvčí zoo Romana Anděrová.

Malí i velcí milovníci zvířat zažijí odpoledne také atmosféru živých jesliček a v pavilonu kočkovitých šelem si popovídají s pracovníky zahrady a zasoutěží si o drobné dárky.

Každou neděli až do 17. prosince pro ně budou navíc v přednáškovém sále zoo připraveny adventní dílny. Otevřou se vždy ve 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00 a příchozí tu najdou inspiraci pro přípravu adventního věnce, vánočního svícnu, drobných ozdob či prostření svátečního stolu v různém stylu. Zoo poskytne zájemcům za 50 korun materiál, například chvojí, stuhy a svíčky, které budou moci lidé při výrobě vánoční dekorace použít.

Ředitel pražské zoo Petr Fejk odpovídá na dotazy čtenářů iDNES v on-line rozhovoru. (23. listopadu 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Najdete na iDNES.cz