Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ředitel Vězeňské služby může kvůli rušičkám skončit

  11:01aktualizováno  13:29
Ředitel Vězeňské služby Kula možná počítá poslední dny na svém postu. Důvodem je podezřelá zakázka na zavedení rušiček mobilního signálu do věznic. Sám Kula dnes přiznal, že mnohdy nefungují. Proto zřejmě vypoví smlouvu s firmou pb mont. Zakázku už prošetřuje protikorupční policie.

Ředitel Vězeňské služby Kula dnes prožíval mezi poslanci hodně horké chvilky, dobře ví, že ve hře je jeho odvolání | foto: Vězeňská služba

Na dnešní jednání Kula zřejmě dlouho nezapomene. Poslanci kontrolního výboru Sněmovny ho zahrnuli takovou kritikou, že bude mít velké štěstí, pokud aféru ustojí.

"To jsou velmi, velmi tvrdé návrhy," sdělil nesměle poslancům, když si poslechl jejich rozhodnutí, které pošlou jeho nadřízenému, ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi.

Poslanci po ministrovi mimo jiné chtějí, aby provedl ve Vězeňské službě zásadní personální změny. A mimo jiné mu oznamují, že zakázka na rušičky v hodnotě kolem dvaceti milionů korun byla podezřelá, předražená a zbytečně utajená.

Ve zprávě, pro kterou zvedlo ruku všech jedenáct přítomných poslanců kontrolního výboru, mimo jiné stojí:

"Vězeňská služba zvolila nevhodné technické řešení a netransparentní výběr. Činnost Vězeňské služby je v některých věcech v rozporu se zákonem. Situace vyžaduje zásadní změny ve Vězeňské službě. Za Vězeňskou službu je odpovědný ředitel Luděk Kula."

A k tomu ještě poslanci přidali tyto žádosti na ministra spravedlnosti. Chtějí po něm: aby do 20. června předložil výsledky personálních změn, do konce srpna udělal ve Vězeňské službě hloubkovou kontrolu a příště už na zasedání jejich výboru opravdu přišel.

Neodstoupím, odpověděl ředitel Kula
Kulovi navíc přitížila informace, kterou si přečetl právě na dnešním jednání kontrolního výboru. Na stole měl totiž zprávu odborníků, kteří mu psali, že rušičky ve věznicích v řadě případů skutečně nefungují. To může Kulovi - ale i některým jeho podřízeným - zlomit vaz.

Na otázku iDNES.cz, zda neuvažuje o odstoupení, reagoval klidně a odmítavě. "Nechci nic zametat pod koberec, nejdříve je ale nutné všechno prošetřit. O rezignaci ovšem neuvažuji, celou zakázku měli na starosti podřízení," odpověděl.

Přitom řekl, že podá na firmu žalobu a bude chtít po ní vrátit 10,5 milionu korun, protože podle něj nesplnila smlouvu. A to v případě věznic v Jiřicích, Rýnovicích a Oráčově, u dalších dvou věznic - v Kynšperku nad Ohří a Vinařicích - si počká na další šetření. Bez problémů tedy zařízení funguje v Příbrami, kde celý projekt odstartoval. 

Dnešní vystoupení generálního ředitele Kuly se skládalo především z vysvětlování a odmítání, že by se nečeho zlého dopustil.

"Za svého působení jsme dělali maximum, a tady slyšíme, že jsme to dělali špatně. Vždycky jsme poslouchali chválu a letos je tomu najednou jinak," posteskl si na odchodu z poslaneckého jednání.

Podobně se bránil i jeho první náměstek Zdeněk Kreuzzieger, který měl zakázku s rušičkami na starosti.

"Díl odpovědnosti jde za mnou, ale byla to práce třiceti, čtyřiceti odborníků Vězeňské služby," sdělil doslova poslancům. "Věřím, že všichni, kteří na zakázce pracovali, tak ctili zákon," dodával.

Kula a Kreuzzieger ze všeho nejvíce opakovali, že postupovali správně, že zavedení rušiček zpočátku probíhalo bez problémů, a jakmile zjistili, že rušičky ne všude fungují, začali po firmě okamžitě vyžadovat nápravu.

Další zavádění rušiček už nebude tajné
Zakázka skutečně vzbuzuje řadu podezření.

Poslanci jsou vlastně prvními, kdo předložili různá fakta a tvrdí, že zakázka byla neprůhledná a předražená. Ještě důležitější ale budou výsledky vyšetřování, které nařídil samotný ministr Pospíšil. A samozřejmě důležité bude, co zjistí protikorupční policie. Poslední slovo může mít až soud.

Více jasno by mohlo být už zítra. Pospíšilův náměstek František Steiner totiž řekl, že v pátek bude mít ministr k dispozici šetření generální inspekce. Stejně tak Steiner oznámil, že další zavádění rušiček do věznic bude pokračovat, půjde o deset nejvíce střežených věznic v zemi. Ovšem s jednou důležitou změnou.

"Půjde o veřejné výběrové řízení," sdělil s tím, že bude vyhlášeno do měsíce. Pokud jde o změny ve Vězeňské službě, mnoho toho neprozradil. Prý budou, ale jaké, to se bude odvíjet od výsledků šetření.

Projekt na zavedení rušiček vzbuzoval pochybnosti už od začátku. Firma získala zakázku koncem loňského roku bez výběrového řízení. Dostala ji i přesto, že odborníci doporučovali nákup jiného systému, který funguje v zahraničí a je spolehlivější. - více zde

Technici firmy pb mont dokonce v pěti věznicích v Česku zpočátku namontovali jen prázdné krabice. Aby se nepoznalo, že v nich rušičky nejsou, zamkli je a zapečetili. - více zde

Zástupci firmy ale s médii vůbec nekomunikují, jakémukoliv vyjadřování se vyhýbají. Z názorů generálního ředitele Kuly ale vyplývá, jak se firma pb mont brání - tvrdí, že všechno je v pořádku a rušičky fungují.

 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Babiš požádá o vydání ke stíhání. Děláte ze mě lidskou zrůdu, řekl

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Premiér Andrej Babiš (ANO) i předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek požádají o vydání k trestnímu stíhání v kauze Čapí...

Projekty na střední Moravě za 100 milionů jsou sporné, zjistili auditoři

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Z vedení Zlínského kraje zní hlasy, aby vedení Regionálního operačního programu Střední Morava zveřejnilo seznam...

Policie zkoumá stamilionovou reklamu firem Agrofertu na Čapím hnízdě

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Společnosti z holdingu Agrofert si v letech 2009 až 2013 na Čapím hnízdě objednaly reklamu za 300 milionů korun. Jenom...

Najdete na iDNES.cz