Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ředitel silničářů přišel o funkci

  17:18aktualizováno  17:18
Benešov - Rada Středočeského kraje provedla první a zatím ojedinělý zásah do vedení organizací podřízených krajskému úřadu. Odvolala z funkce ředitele Střediska údržby silnic (SÚS) Benešov, Františka Šerpána. Řízením benešovských silničářů byl pověřen jeho dosavadní náměstek Miroslav Tichovský.

Důvodem dosud bezprecedentního kroku krajského úřadu byl Šerpánův podpis pod zakázkou přidělenou sice ve výběrovém řízení, avšak v hrubém rozporu se směrnicemi krajského úřadu. Na základě Šerpánova podpisu měla být opravena silnice ze Sázavy do Choratic.

"Rád bych zdůraznil, že pan Šerpán neporušil žádná zákonná ustanovení, ale porušil vnitřní směrnici krajského úřadu o vypisování veřejných výběrových řízení," uvedl zástupce středočeského hejtmana pro dopravu a záchranný sbor Karel Vyšehradský.

Odvolaný ředitel sice podle něho zákon neporušil. Podle směrnice je však oprávněn rozhodovat o částkách nepřevyšujících dva miliony korun a tuto částku bez vědomí kraje překročil více než dvakrát. I to zavdává důvod ke spekulacím, zda to byla jen chyba, nebo zda za to ředitel získal nějaké výhody.

"To bych si v žádném případě nedovolil tvrdit. Takové úvahy odmítám. Navíc bylo výběrové řízení zrušeno, k žádné škodě nedošlo," ohradil se rezolutně Vyšehradský při otázce, zda se nemohlo jednat o úplatky. "Touto úvahou se rada ani nebude zabývat. Nic takového nebylo prokázáno."

Přes Vyšehradského ujištění, že nedošlo k žádné škodě ale přiznal, že k určitým ztrátám přece jen došlo.

"Pan Šerpán volnou částku určenou nikoli na jednorázovou zakázku ale k údržbě, rozdrobil do několika menších zakázek, čímž došlo k dalšímu znehodnocení, protože se neopravil jeden souvislý celek, ale pouze kousky silnic do částky dvou milionů. To je další mrhání prostředky a není to systémové."

Přestože Šerpán, jemuž do odchodu do důchodu zbývá jeden rok, měl, tak jako ostatní ředitelé SÚS směrnici o výběrových řízeních k dispozici už od 4. října a převzal ji na společném zasedání s hejtmanem. Dokonce proti podpisu. Proč se jí ale neřídil, před radou zodpovědět nedokázal.

"Prostě jsem to opomenul," tlumočí Vyšehradský Šerpánovu obhajobu, ale sám si myslí, že Šerpán směrnici někam založil a pořádně si ji neprostudoval. "Nepovažuji to za senzaci, ale za nedbalostní přestupek."

Krajský úřad přebírá desítky, možná stovky podřízených organizací, mezi nimi například školy, zdravotnická zařízení nebo silniční podniky. "Musíme dát hned od začátku najevo, že v tomto chceme být naprosto nekompromisní. Máme dvě řešení. Buď to přejdeme a budeme dělat, že o tom nevíme a řekneme ještě jednou..., nebo hned od začátku nasadíme tvrdou laťku. Jako rada jsme se rozhodli a to zdůrazňuji, že to bylo rozhodnutí kolektivní, pro druhou variantu. Tím bychom chtěli všem nám podřízeným ředitelům organizací vyslat signál, že v této oblasti bude pořádek, hned od začátku," dodal Karel Vyšehradský zástupce hejtmana Středočeského kraje.

Až do reorganizace SÚS bude benešovské středisko řídit Miroslav Tichovský. Konkurs na ředitele pravděpodobně krajský úřad ani nevypíše, neboť by v rámci reorganizace měly vzniknout pouze čtyři oblastní SÚS.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Najdete na iDNES.cz