Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ředitel muzea hájí kácení akátů

  19:13aktualizováno  19:13
S t a r é M ě s t o - Stromy, které byly tento týden pokáceny na Starém židovském hřbitově, byly nemocné a ohrožovaly cenné náhrobky pocházející z patnáctého až osmnáctého století. Tak vysvětluje ředitel Židovského muzea Leo Pavlát, proč na jednom z nejvýznamnějších židovských pohřebišť na světě nechal pokácet sedm vzrostlých akátů. Případem se nyní zabývá Česká inspekce životního prostředí. "Bylo by snad radostnější, kdyby stromy napadené hnilobou spadly a rozbily náhrobky z patnáctého století?," poznamenal Pavlát.

Přesto nedokázal vysvětlit, proč sanaci neoznámili odboru životního prostředí radnice první městské části. "No ano, to je nedopatření. Tam jsme to měli oznámit," připustil Pavlát.

Na hřbitově se kácely stromy
Pokácení osmi vzrostlých stromů, především akátů, přivedlo ve čtvrtek na Starý židovský hřbitov Českou inspekci životního prostředí. Ta na místě zastavila kácení dalších stromů až do okamžiku, než Židovské muzeum spravující proslulý středověký hřbitov  předloží doklady o nezbytnosti zásahu. Ze dvou stromů zbyly už jen pařezy, šest zůstalo bez koruny. "U těch jsme povolili zlikvidovat je, protože ze stromů zůstalo už jen torzo, které stejně neobrazí. Zakázali jsme ale kácení dalších stromů, což mělo muzeum v plánu," sdělil hlavní inspektor Václav Beroušek.

Na to, že se v jedné z největších pamětihodností Prahy kácejí stromy, upozornili inspektory Pražané. Ti si všimli toho, že se na Starém židovském hřbitově kácí v době, kdy skončilo období vegetačního klidu a na stromech hnízdí havrani.

Lidé volali i na obvodní úřad první městské části, o sanaci stromů ale neměl tušení ani odbor životního prostředí. Ten sice nemá pravomoc rozhodovat o zeleni v této kulturní památce, ale ze zákona vyplývá povinnost mu takový případ sdělit. To muzeum neučinilo.

Židovské muzeum má v pátek předložit inspekci životního prostředí znalecký posudek hodnotící zdravotní stav stromů a doklady o tom, kdo kácení v kulturní památce povolil. Teprve poté se inspekce vyjádří k tomu, zda sanace stromů byla oprávněná a v souladu se zákonem. "Ředitel Židovského muzea kácení stromů vysvětloval tím, že stromy jsou v tak špatném zdravotním stavu, že ohrožují okolí. Slovní vyjádření nestačí, požadujeme, aby předložil znalecký posudek nebo povolený projekt," sdělil inspektor. Ředitel Leo Pavlát včera nebyl telefonicky k zastižení.

Neradostný pohled se ve čtvrtek naskytl na pahýly osmi vzrostlých stromů. Snímek byl pořízen z oken Uměleckoprůmyslového muzea. (5. dubna 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Lídři Korejí opět spolu, Irsko povolí potraty a Grant je v chomoutu

Lídři KLDR a Jižní Koreje Kim Čong-un (vpravo) a Mun Če-in se opět sešli v...

Sledujte Zprávy na iDNES.tv. Nejvyšší představitelé obou korejských států se překvapivě opět setkali v...

Sledují mě a Babiš se mnou nemluví, říká ministryně Šlechtová

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová na vrtulníkové základně v Náměšti...

Snad i jedna jediná z těch informací by sama o sobě byla výbušná. Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) si svolala...

Pikal se omlouvá, že na vyznamenání navrhli básníka oceněného už Husákem

Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal na celostátním fóru strany

Poslanec Pirátů Vojtěch Pikal se omlouvá za to, že mezi kandidáty na státní vyznamenání je komunistický básník Karel...

Najdete na iDNES.cz