Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ředitel malotřídky učí děti číst a psát

  11:56aktualizováno  11:56
B l a t n i c e - Červená střecha přízemní budovy na okraji malé obce Blatnice na Třebíčsku září novotou. Pod jejím krovem se ukrývá mateřská a základní škola pro první až pátý ročník. Místní obecní úřad investoval tři miliony korun do rekonstrukce budovy. „Máme málo dětí, letos jsme neotevřeli první třídu. Počet žáků klesl pod stanovený limit šestadvaceti dětí, proto máme ministerskou výjimku. Obec musí doplácet i na mzdy," konstatuje jednačtyřicetiletý ředitel Petr Mejzlík, který je v Blatnici druhým rokem.

„Hradíme desítky tisíc ročně za provoz a okolo čtyřiceti tisíc dáme na mzdy ředitele a učitelky," podotýká zástupce starosty Stanislav Husa. Pro malou obec s necelými čtyřmi sty obyvateli, která je nejstarší vsí na třebíčském okrese a škola zde funguje od roku 1835, by likvidace zařízení znamenala pohromu. „Škola je pro lidi samozřejmostí, neuvažujeme o uzavření. Příští rok bychom měli mít i ty prvňáčky," doufá Husa.

Venkovská malotřídka má své kouzlo. Přestože se nemůže pochlubit moderními učebnami s počítačovým vybavením  a jazyk se zde vyučuje pouze anglický, děti odcházejí na druhý stupeň připraveny velice dobře. „Obstojí. Za nejdůležitější považuji, naučit je číst, psát a počítat," říká důrazně Mejzlík, jemuž samotnému počítač také nechybí. „Vždyť bych ho neměl kam dát," poukazuje na malý prostor své ředitelny, kam se sotva vešla knihovna, stůl a židle. „Máme dohodu s jednou školou v Třebíči. Zatím jsme tam jeli na počítače dvakrát."

Děti sice nemají počítač, ale zato jsou ve třídě u zadní stěny krabice se stavebnicemi. „O přestávkách si mohou hrát, alespoň neničí vybavení," vysvětluje Mejzlík. Blatnické děti mají i další ojedinělou vymoženost. „Když se změnil v březnu čas, tak jsem na týden posunul začátek výuky na půl devátou. Aby se jejich organismus změně lépe přizpůsobil," usmívá se ředitel.

Svoje svěřence ve druhé a třetí třídě učí rád. „Pár let jsem pracoval na úřadě, před tím jsem učil na druhém stupni. Tady jsem se musel srovnat se dvěma ročníky v jedné třídě," vzpomíná. V sousedním čtvrtém a pátém ročníku mezi ostatními poněkud vyčuhují patnáctiletý chlapec a čtrnáctileté děvče. „To jsou romské děti ze sousedního Dvorku. Nejsou s nimi potíže, s rodiči je dobrá spolupráce. Jen jsou trošku pomalejší," tvrdí Mejzlík. Ve škole jsou mezi čtyřiadvaceti žáky čtyři Romové. „Děti žádné potíže v soužití nemají. Až mezi dospělými vznikají konflikty," dodává.

U školy je travnaté hřiště, doskočiště s pískem i hrazda. „Po- kud to jde, cvičíme venku. Můžeme hrát i volejbal," ukazuje Mejzlík upravený travnatý prostor. Naštěstí je ředitel sportovní fanda. Ve škole je totiž naprostá převaha hochů. „Máme jen šest děvčat," potvrzuje  s tím, že se žáky dělá i cyklistické výlety po okolí. „Já sám dojíždím do Blatnice z Třebíče na kole," prozrazuje ředitel.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Studenti ve Sněmovně řešili odvolání prezidenta a vystoupení Česka z EU

Studenti (ilustrační foto)

Studenti základních škol a gymnázií nejsou spokojení se současným prezidentem ani s členstvím v Evropské unii a od...

Šprýmař navrhl vyznamenat Janu Nečasovou. Skandální, míní poslankyně

Jana Nečasová (15. listopadu 2017).

Sněmovní podvýbor bude ve čtvrtek kromě vážně míněných návrhů na státní vyznamenání posuzovat i jeden recesistický....

Nájezd na Pražský okruh u Písnice se dočasně otevřel kvůli opravám v Libuši

Sjezd z okruho Písnice

Nájezd na Pražský okruh mezi Písnicí a Dolními Břežany se otevře po dobu rekonstrukce hlavního tahu v Praze-Libuši,...

Najdete na iDNES.cz