Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Babiš se Murína snadno nezbaví. Musí s ním vést řízení, upozorňuje odborář

  19:02aktualizováno  19:02
Ředitel GIBS Michal Murín je v současnosti téměř neodvolatelný. Přestože ho Andrej Babiš, vládnoucí bez důvěry Sněmovny, obviňuje z ohrožování demokracie, šéf inspekce se může opřít o zákon o služebním poměru. Policejní odborář tvrdí, že Babiš s Murínem musí vést nejprve kázeňské řízení, což však premiér dosud neudělal.

Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín (vpravo) na schůzi sněmovního bezpečnostního výboru. (15. března 2018) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Úmysl Babiše zbavit se šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů vyplaval na veřejnost na konci února. Murín řekl, že jej premiér dvakrát vyzval, aby se vzdal funkce. Měl mu slíbit, že jeho odchod se v tom případě obejde bez skandálu. Jenže Murín Babišovi nevyhověl. Následně do médií unikl dokument vrchního státního zastupitelství, podle něhož Murín zdržoval vyšetřování úniku informací.

Zákon č. 341/2011 Sb.

V čele inspekce stojí ředitel inspekce (dále jen „ředitel“), kterého jmenuje a odvolává na návrh vlády a po projednání ve výboru Poslanecké sněmovny příslušném ve věcech bezpečnosti předseda vlády, jemuž je ředitel z výkonu své funkce odpovědný.

S odkazem na tento dokument Babiš tvrdí, že k řediteli GIBS ztratil důvěru. Podle služebního zákona se však Murína nemůže jednoduše zbavit ani premiér, jemuž se ředitel inspekce zodpovídá. I přesto na čtvrtečním jednání bezpečnostního výboru Babiš přišel s oznámením, že Murína zprostí „neprodleně výkonu služby“.

„Nicméně zproštění výkonu služby musí být něčím motivované. Zákon požaduje, aby tu bylo důvodné podezření ze spáchání kázeňského přestupku, přestupku nebo trestného činu,“ vysvětlil pro iDNES.cz člen předsednictva Nezávislého odborového svazu Policie ČR Petr Tomek. Podle odborníka na zákon o služebním poměru se kvůli zproštění výkonu služby vede řízení.

Fotogalerie

„Předseda vlády tedy musí zahájit řízení, dát tomu příslušníkovi možnost se vyjádřit a samozřejmě už v tom zahájení by mělo být řečeno, z čeho je tedy důvodně podezřelý, aby vůbec mohl takové rozhodnutí vydat. Dotyčný příslušník si samozřejmě může vzít zmocněnce, eventuálně vydané rozhodnutí napadnout, je tam i možnost soudního přezkumu. Takže shrnuto: možné to je, ale musí k tomu být objektivně dané důvody,“ uvedl Tomek.

Podle něj sice zákon nevylučuje jednat pouze na základě podezření. „Ale musí poté následovat zahájení nějakého řízení, jinak zde bude pochybnost, jestli tu vůbec důvodné podezření z nějakého skutku je. Mělo by to jít alespoň souběžně, tedy říct: já podezřívám z něčeho, a proto také zahajuji řízení, abych to objasnil,“ dodal Tomek.

Zákon č. 361/2003 Sb.

Příslušník musí být zproštěn výkonu služby na dobu, po kterou je důvodně podezřelý ze spáchání trestného činu, kázeňského přestupku nebo jednání, které má znaky přestupku, jestliže by jeho ponechání ve výkonu služby ohrožovalo důležitý zájem služby nebo průběh prošetřování jeho jednání.

Takový postup však Babiš nedodržel. Jak redakci iDNES.cz řekl mluvčí GIBS, s Murínem žádné kázeňské ani jiné řízení neprobíhá. „My to musíme připravit technicky,“ přiznal premiér v demisi po jednání sněmovního výboru. „Je potřeba, aby se ještě vyjasnily některé věci,“ řekl neurčitě.

V podstatě neodvolatelný

„Mojí pravomocí je i odvolat pana Murína, ale já ho neodvolávám,“ uvedl také Babiš. Takovou pravomoc zajisté má. Jenže sáhnout k odvolání může pouze ve velmi specifických případech, například při pravomocném odsouzení nebo zdravotní nezpůsobilosti. „V podstatě se dá říct, že ten člověk je neodvolatelný,“ podotkl odborář Tomek.

15.března 2018 v 18:00, příspěvek archivován: 15.března 2018 v 18:35

Dnes se stal podle stíhaného Babiše "ohrožením demokracie" Murín. Zítra to bude polic. prezident, pozítří nejv. státní zástupce. Pak přijdou na řadu ředitelé taj. služeb. Na každého se nějaká špína vymyslí. Právní stát nahradí systém osobní moci AB.

I proto se Babiš nejspíš přiklonil k variantě zproštění výkonu služby. „GIBS byl podroben zdrcující kritice všech státních zástupců,“ komentoval předseda vlády jednání bezpečnostního výboru. Stejný dokument od žalobců, jakým Babiš argumentuje, už loni dostal jeho předchůdce Bohuslav Sobotka. Ten měl podle Babiše konat. Sobotka naopak řekl, že k zahájení kázeňského řízení tehdy nebyl důvod a nyní se podle něj šéf ANO snaží ovládnout právní stát.

Babiš slíbil Murínovi ostudu a teď ji realizuje, řekl expremiér Sobotka

Do čela GIBS se Murín dostal v roce 2015 právě za Sobotkovy vlády, funkční období mu tak končí v roce 2020. Tehdy nahradil Ivana Bílka, jehož předtím k rezignaci vyzval vedle tehdejšího premiéra Sobotky i ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD) a šéf ANO Babiš.

Jak upozorňuje opozice, v tomto případě nejde ani tolik o osobu Murína. Na rozdíl od Sobotkova kabinetu se rychlou změnu v čele silové složky pokouší prosadit premiér v demisi a vláda bez důvěry Sněmovny. „To vůbec vládě, která nemá důvěru, nepřísluší,“ řekl ve čtvrtek předseda ODS Petr Fiala. Nad Babišem navíc stále visí trestní stíhání kvůli údajnému dotačnímu podvodu s farmou Čapí hnízdo.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...Chtěl jsem, aby vyhrál, přiznal Putin na summitu s Trumpem a dal mu míč

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin na...

Za špatné vztahy USA a Ruska mohou obě země, prohlásil Donald Trump na závěr setkání s Vladimirem Putinem. Ten mu na...

Místopředseda ČSSD Foldyna kritizuje Bosáka za komentář o Rusku

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichhází na jednání vedení strany o tom,...

Do sportovního komentátora České televize Jaromíra Bosáka se pustil kvůli jeho větě ve finále fotbalového šampionátu v...

Fotbalový šampionát narušila čtveřice aktivistů ze skupiny Pussy Riot

Finálový zápas Mistrovství světa ve fotbale narušila čtveřice výtržníků, která...

Finálový zápas mistrovství světa ve fotbale v moskevských Lužnikách musel být na chvíli přerušen, když na hřiště vběhli...Další z rubriky

Elektrošoky vlk zvládl, kvůli rekordnímu stáří jej ale nyní museli utratit

Vlk v ohrazeném výběhu Podkrušnohorského zooparku v Chomutově.

Po více než třiceti letech zůstane prázdný výběh vlků v chomutovském zooparku. Šestnáctiletý vlk, jeden z pěti...

Z českých polí kvůli dotacím mizí ptáci, některé druhy už téměř vyhynuly

Linduška luční (Anthus pratensis)

Kdysi byl chocholouš obecný běžný ptáček, dnes zbývá jen několik jedinců. A lindušku luční už v nížinách skoro...

Juchelka chce přejmenovat mateřskou dovolenou. Je to velká dřina, říká

Aleš Juchelka

V úterý vláda projedná poslanecký návrh, aby se mateřská dovolená přejmenovala na mateřskou péči. Předkladatel zákona...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz