Babiš se Murína snadno nezbaví. Musí s ním vést řízení, upozorňuje odborář

  19:02aktualizováno  19:02
Ředitel GIBS Michal Murín je v současnosti téměř neodvolatelný. Přestože ho Andrej Babiš, vládnoucí bez důvěry Sněmovny, obviňuje z ohrožování demokracie, šéf inspekce se může opřít o zákon o služebním poměru. Policejní odborář tvrdí, že Babiš s Murínem musí vést nejprve kázeňské řízení, což však premiér dosud neudělal.

Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín (vpravo) na schůzi sněmovního bezpečnostního výboru. (15. března 2018) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Úmysl Babiše zbavit se šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů vyplaval na veřejnost na konci února. Murín řekl, že jej premiér dvakrát vyzval, aby se vzdal funkce. Měl mu slíbit, že jeho odchod se v tom případě obejde bez skandálu. Jenže Murín Babišovi nevyhověl. Následně do médií unikl dokument vrchního státního zastupitelství, podle něhož Murín zdržoval vyšetřování úniku informací.

Zákon č. 341/2011 Sb.

V čele inspekce stojí ředitel inspekce (dále jen „ředitel“), kterého jmenuje a odvolává na návrh vlády a po projednání ve výboru Poslanecké sněmovny příslušném ve věcech bezpečnosti předseda vlády, jemuž je ředitel z výkonu své funkce odpovědný.

S odkazem na tento dokument Babiš tvrdí, že k řediteli GIBS ztratil důvěru. Podle služebního zákona se však Murína nemůže jednoduše zbavit ani premiér, jemuž se ředitel inspekce zodpovídá. I přesto na čtvrtečním jednání bezpečnostního výboru Babiš přišel s oznámením, že Murína zprostí „neprodleně výkonu služby“.

„Nicméně zproštění výkonu služby musí být něčím motivované. Zákon požaduje, aby tu bylo důvodné podezření ze spáchání kázeňského přestupku, přestupku nebo trestného činu,“ vysvětlil pro iDNES.cz člen předsednictva Nezávislého odborového svazu Policie ČR Petr Tomek. Podle odborníka na zákon o služebním poměru se kvůli zproštění výkonu služby vede řízení.

Fotogalerie

„Předseda vlády tedy musí zahájit řízení, dát tomu příslušníkovi možnost se vyjádřit a samozřejmě už v tom zahájení by mělo být řečeno, z čeho je tedy důvodně podezřelý, aby vůbec mohl takové rozhodnutí vydat. Dotyčný příslušník si samozřejmě může vzít zmocněnce, eventuálně vydané rozhodnutí napadnout, je tam i možnost soudního přezkumu. Takže shrnuto: možné to je, ale musí k tomu být objektivně dané důvody,“ uvedl Tomek.

Podle něj sice zákon nevylučuje jednat pouze na základě podezření. „Ale musí poté následovat zahájení nějakého řízení, jinak zde bude pochybnost, jestli tu vůbec důvodné podezření z nějakého skutku je. Mělo by to jít alespoň souběžně, tedy říct: já podezřívám z něčeho, a proto také zahajuji řízení, abych to objasnil,“ dodal Tomek.

Zákon č. 361/2003 Sb.

Příslušník musí být zproštěn výkonu služby na dobu, po kterou je důvodně podezřelý ze spáchání trestného činu, kázeňského přestupku nebo jednání, které má znaky přestupku, jestliže by jeho ponechání ve výkonu služby ohrožovalo důležitý zájem služby nebo průběh prošetřování jeho jednání.

Takový postup však Babiš nedodržel. Jak redakci iDNES.cz řekl mluvčí GIBS, s Murínem žádné kázeňské ani jiné řízení neprobíhá. „My to musíme připravit technicky,“ přiznal premiér v demisi po jednání sněmovního výboru. „Je potřeba, aby se ještě vyjasnily některé věci,“ řekl neurčitě.

V podstatě neodvolatelný

„Mojí pravomocí je i odvolat pana Murína, ale já ho neodvolávám,“ uvedl také Babiš. Takovou pravomoc zajisté má. Jenže sáhnout k odvolání může pouze ve velmi specifických případech, například při pravomocném odsouzení nebo zdravotní nezpůsobilosti. „V podstatě se dá říct, že ten člověk je neodvolatelný,“ podotkl odborář Tomek.

15.března 2018 v 18:00, příspěvek archivován: 15.března 2018 v 18:35

Dnes se stal podle stíhaného Babiše "ohrožením demokracie" Murín. Zítra to bude polic. prezident, pozítří nejv. státní zástupce. Pak přijdou na řadu ředitelé taj. služeb. Na každého se nějaká špína vymyslí. Právní stát nahradí systém osobní moci AB.

I proto se Babiš nejspíš přiklonil k variantě zproštění výkonu služby. „GIBS byl podroben zdrcující kritice všech státních zástupců,“ komentoval předseda vlády jednání bezpečnostního výboru. Stejný dokument od žalobců, jakým Babiš argumentuje, už loni dostal jeho předchůdce Bohuslav Sobotka. Ten měl podle Babiše konat. Sobotka naopak řekl, že k zahájení kázeňského řízení tehdy nebyl důvod a nyní se podle něj šéf ANO snaží ovládnout právní stát.

Babiš slíbil Murínovi ostudu a teď ji realizuje, řekl expremiér Sobotka

Do čela GIBS se Murín dostal v roce 2015 právě za Sobotkovy vlády, funkční období mu tak končí v roce 2020. Tehdy nahradil Ivana Bílka, jehož předtím k rezignaci vyzval vedle tehdejšího premiéra Sobotky i ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD) a šéf ANO Babiš.

Jak upozorňuje opozice, v tomto případě nejde ani tolik o osobu Murína. Na rozdíl od Sobotkova kabinetu se rychlou změnu v čele silové složky pokouší prosadit premiér v demisi a vláda bez důvěry Sněmovny. „To vůbec vládě, která nemá důvěru, nepřísluší,“ řekl ve čtvrtek předseda ODS Petr Fiala. Nad Babišem navíc stále visí trestní stíhání kvůli údajnému dotačnímu podvodu s farmou Čapí hnízdo.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Další z rubriky

Tašku se štěňaty odložil do lesa sám „nálezce“, neměl na péči o ně

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Nečekané rozuzlení má zářijový případ z Krupky na Teplicku, kde muž ohlásil nález tašky plné štěňat. Strážníci při...

Některé recyklované plasty jsou nebezpečné, dětem snižují inteligenci

Karolína Brabcová měří přítomnost jedovatých látek v plastové hračce.

Výrobky z některých typů recyklovaného plastu mohou snižovat inteligenci lidí. Ohroženou skupinou jsou především děti,...

Týrání dětí je sofistikovanější a častější. Pomoc jde pozdě, řekl expert

Ilustrační foto

Minulý rok řešili sociální pracovníci téměř devět tisíc případů týrání dětí. Podle předsedy Fondu ohrožených dětí je...

Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.Najdete na iDNES.cz