Novinářka Sabina Slonková

Novinářka Sabina Slonková | foto: Robert Zlatohlávek, MAFRA

Redaktoři uchránili zdroj, jejich stíhání je zastaveno

Státní zástupkyně zastavila trestní stíhání redaktorů MF DNES Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka. Oba byli obviněni za to, že odmítli sdělit policii, kdo jim předal dokument Olovo diskreditující Petru Buzkovou. "Lze to chápat jako signál, že policie nemůže automaticky obvinit novináře jen proto, že odmítnou zveřejnit svůj zdroj," komentoval rozhodnutí žalobkyně advokát redaktorů Tomáš Sokol. Státní zástupkyni již loni předběhl Václav Havel, který udělil oběma redaktorům milost.

V kauze však nadále zůstává obviněn premiérův poradce Vratislav Šíma. "Pana Šímy se zastavení stíhání netýká, jeho případ stále leží u Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 a v tom případě není ještě vyšetřování ukončeno," potvrdila MF DNES státní zástupkyně Městského státního zastupitelství Jana Bachtíková.

Vyšetřovatelka navrhovala postavit před soud i redaktory

Policie ukončila vyšetřování operace Olovo na konci února. Vyšetřovatelka Jana Kadeřábková navrhla státnímu zástupci, aby obžaloval nejen premiérova poradce Vratislava Šímu, který je obviněn z pomluvy, ale také oba redaktory MF DNES.

Právě Šímu policie považuje za autora scénáře celé operace. "Jediné, co vám k tomu mohu říct je, že vyšetřování skončilo a navrhuji obžalobu," uvedla na konci února Kadeřábková.

Usnesení

Výňatky z textu usnesení státního zastupitelství

Státní zástupkyně Městského státního zastuputelství v Praze rozhodla v trestní věci obviněných Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka, stíhaných pro trestný čin nadržování.

Obviněná Sabina Slonková převzala v době od 11. do 12. května takzvaný materiál "Olovo" sloužící k diskreditaci Petry Buzkové a s jeho obsahem i zdrojem dodání seznámila redaktora Jiřího Kubíka. Poté společně sepsali a uveřejnili o celé záležitosti článek v MF DNES s odkazem na plné znění uveřejněné na na stránkách internetového magazínu iDNES.

Oba odmítli přes opakované výzvy vyšetřovatelce Policie ČR sdělit jméno osoby, která jim materiál předala, v čemž byl spatřován trestný čin nadržování.

Trestní stíhání se zastavuje, neboť tento skutek není trestným činem a není důvod k postoupení věci.

Kromě Šímy vyšetřovatelka navrhovala postavit před soud i redaktory MF DNES Sabinu Slonkovou a Jiřího Kubíka za to, že jí odmítli říct, od koho dokument Olovo získali.

Redaktoři, kteří o existenci dokumentu nazvaném Olovo informovali jako první, se podle Kadeřábkové měli dopustit trestného činu nadržování.

Redaktoři MF DNES návrh na svou obžalobu čekali

Redaktoři deníku MF Dnes Jiří Kubík a Sabina Slonková jsou přesvědčeni, že soud v takzvané operaci Olovo dá za pravdu jim.

"My jsme to víceméně čekali, už to, že nás obvinila a začala stíhat a státní zástupce s tím souhlasil, nasvědčovalo tomuhle vývoji a závěru," řekl tehdy Kubík.

MF DNES informovala o akci Olovo poprvé loni v květnu a diskreditující dokument popsala včetně plánované kampaně, jež měla například vykreslit Buzkovou jako matku zanedbávající vlastní dítě.

Obvinění redaktorů je nesmyslné, říká Tomáš Sokol

Obhájce redaktorů Tomáš Sokol považoval obvinění za nesmyslné, protože krytí zdroje novinářům umožňuje tiskový zákon.

Oběma redaktorům už loni udělil prezident Václava Havel milost. I když by šli k soudu, nemohli by být tedy potrestáni, soud by rozhodoval jen o vině, nikoli o trestu.

Slonková s Kubíkem Havlovu milost nepřijali, neboť chtějí, aby jejich případ soud řešil a mohl vzniknout precedent pro podobné případy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video